| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie wynagrodzenie przysługuje za udział w turnusie rehabilitacyjnym

Jakie wynagrodzenie przysługuje za udział w turnusie rehabilitacyjnym

Od kilku miesięcy zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym na cały etat z normą czasu pracy wynoszącą 7 godzin na dobę. Jego stawka godzinowa wynosi 19 zł brutto, a oprócz tego otrzymuje premię regulaminową w wysokości od 20% do 30% wynagrodzenia zasadniczego przysługującego za czas przepracowany. Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego za okres zwolnienia od pracy na turnus rehabilitacyjny?

Za okres zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym Państwa pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Wymiar zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć w sumie 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Odpłatne zwolnienie od pracy

Osobie niepełnosprawnej zaliczonej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przysługuje m.in. odpłatne zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Zwolnienie to:

  • jest udzielane przez pracodawcę na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym o skierowanie na turnus rehabilitacyjny oraz
  • przysługuje nie częściej niż raz w roku, oraz
  • jest niezależne od prawa do zwykłego urlopu wypoczynkowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Łączny wymiar zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Zobacz: Prawo dla firm

Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym w 2018 r. wykorzystał dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni roboczych. W tym roku wyjeżdża na turnus rehabilitacyjny na 21 dni roboczych. Z odpłatnego zwolnienia od pracy może jednak skorzystać tylko przez 16 dni roboczych pobytu na turnusie. Na pozostałe dni (5 dni roboczych) może wystąpić do pracodawcy o udzielenie zwykłego urlopu wypoczynkowego.

Wynagrodzenie za udział w turnusie rehabilitacyjnym

Wynagrodzenie za udział w turnusie rehabilitacyjnym należy obliczyć jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, tj.:

Krok 1. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie należy pominąć wynagrodzenia i inne świadczenia określone w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, np. jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Krok 2. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy uwzględnić w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania zwolnienia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »