| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak uwzględniać dodatkowe składniki miesięczne, kwartalne lub roczne w podstawie zasiłkowej

Jak uwzględniać dodatkowe składniki miesięczne, kwartalne lub roczne w podstawie zasiłkowej

Do podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego (oraz wynagrodzenia za czas choroby) należy przyjmować dodatkowe składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe z wyłączeniem jedynie składników, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania świadczeń chorobowych lub jeżeli są one wypłacane za okres ich pobierania. Powyższe zasady mają zastosowanie do dodatkowych składników wynagrodzenia wypłacanych obok wynagrodzenia zasadniczego.

Zasadniczo dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak np. premie, nagrody, dodatki, uwzględnia się w podstawie zasiłkowej:

  • po uzupełnieniu - jeżeli w myśl przepisów płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy są one proporcjonalnie pomniejszane za okres pobierania świadczeń chorobowych,
  • w kwocie faktycznie wypłaconej - jeżeli dla dodatkowych składników nie określono szczegółowych zasad ich wypłat lub nie określono proporcjonalnego ich pomniejszania.

Nie należy uwzględniać w podstawie zasiłkowej tych składników wynagrodzenia, które są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Jeżeli obowiązujące w zakładzie pracy przepisy płacowe nie określają okresu, za który dany składnik wynagrodzenia przysługuje, wówczas uwzględnia się go w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w miesiącu, w którym nastąpiła jego wypłata.

Zobacz: Prawo dla firm

Danuta L. otrzymująca wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3800 zł i premię miesięczną w wysokości 20% płacy zasadniczej (pomniejszanej zgodnie z regulaminem wynagradzania) w okresie od 15 do 20 marca 2018 r. (6 dni) przebywała na zwolnieniu lekarskim. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego (była to jej pierwsza choroba w 2018 r.) należy przyjąć przeciętne wynagrodzenie za okres od marca 2017 r. do lutego 2018 r. We wrześniu 2017 r. pracownica przez 5 dni była niezdolna do pracy w powodu własnej choroby i otrzymała premię w wysokości 633,33 zł (tj. 3166,65 zł x 20%). Zakład pracy, obliczając wysokość premii, przyjął przychód pracownicy w wysokości 3166,65 zł (tj. 3800 zł : 30 = 126,67 zł; 126,67 zł x 5 dni choroby = 633,35 zł; 3.800 zł - 633,35 zł = 3166,65 zł).

Pomimo że premia została wypłacona w niższej kwocie, to do podstawy zasiłkowej należało przyjąć uzupełnione wynagrodzenie za wrzesień 2017 r. w wysokości 3934,82 zł, obliczone w następujący sposób:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3279,02 zł (wynagrodzenie 3800 zł określone w umowie o pracę pomniejszone o składki ZUS finansowane przez pracownika ,
  • premię miesięczną w wysokości 655,80 zł (tj. 3800 zł x 20% = 760 zł pomniejszone o składki finansowane przez pracownika).

Za pozostałe miesiące należało przyjąć również kwotę 3934,82 zł, tj. 4560 zł (3800 zł + 760 zł - składki finansowane przez pracownicę).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak uwzględniać dodatkowe składniki miesięczne, kwartalne lub roczne w podstawie zasiłkowej

W artykule omówiono również problematykę składników rocznych - jak wliczać do podstawy zasiłku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »