REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uwzględniać dodatkowe składniki miesięczne, kwartalne lub roczne w podstawie zasiłkowej

Jak uwzględniać dodatkowe składniki miesięczne, kwartalne lub roczne w podstawie zasiłkowej /Fot. Fotolia
Jak uwzględniać dodatkowe składniki miesięczne, kwartalne lub roczne w podstawie zasiłkowej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego (oraz wynagrodzenia za czas choroby) należy przyjmować dodatkowe składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe z wyłączeniem jedynie składników, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania świadczeń chorobowych lub jeżeli są one wypłacane za okres ich pobierania. Powyższe zasady mają zastosowanie do dodatkowych składników wynagrodzenia wypłacanych obok wynagrodzenia zasadniczego.

Zasadniczo dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak np. premie, nagrody, dodatki, uwzględnia się w podstawie zasiłkowej:

REKLAMA

  • po uzupełnieniu - jeżeli w myśl przepisów płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy są one proporcjonalnie pomniejszane za okres pobierania świadczeń chorobowych,
  • w kwocie faktycznie wypłaconej - jeżeli dla dodatkowych składników nie określono szczegółowych zasad ich wypłat lub nie określono proporcjonalnego ich pomniejszania.

Nie należy uwzględniać w podstawie zasiłkowej tych składników wynagrodzenia, które są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Jeżeli obowiązujące w zakładzie pracy przepisy płacowe nie określają okresu, za który dany składnik wynagrodzenia przysługuje, wówczas uwzględnia się go w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w miesiącu, w którym nastąpiła jego wypłata.

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Danuta L. otrzymująca wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3800 zł i premię miesięczną w wysokości 20% płacy zasadniczej (pomniejszanej zgodnie z regulaminem wynagradzania) w okresie od 15 do 20 marca 2018 r. (6 dni) przebywała na zwolnieniu lekarskim. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego (była to jej pierwsza choroba w 2018 r.) należy przyjąć przeciętne wynagrodzenie za okres od marca 2017 r. do lutego 2018 r. We wrześniu 2017 r. pracownica przez 5 dni była niezdolna do pracy w powodu własnej choroby i otrzymała premię w wysokości 633,33 zł (tj. 3166,65 zł x 20%). Zakład pracy, obliczając wysokość premii, przyjął przychód pracownicy w wysokości 3166,65 zł (tj. 3800 zł : 30 = 126,67 zł; 126,67 zł x 5 dni choroby = 633,35 zł; 3.800 zł - 633,35 zł = 3166,65 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomimo że premia została wypłacona w niższej kwocie, to do podstawy zasiłkowej należało przyjąć uzupełnione wynagrodzenie za wrzesień 2017 r. w wysokości 3934,82 zł, obliczone w następujący sposób:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3279,02 zł (wynagrodzenie 3800 zł określone w umowie o pracę pomniejszone o składki ZUS finansowane przez pracownika ,
  • premię miesięczną w wysokości 655,80 zł (tj. 3800 zł x 20% = 760 zł pomniejszone o składki finansowane przez pracownika).

Za pozostałe miesiące należało przyjąć również kwotę 3934,82 zł, tj. 4560 zł (3800 zł + 760 zł - składki finansowane przez pracownicę).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak uwzględniać dodatkowe składniki miesięczne, kwartalne lub roczne w podstawie zasiłkowej

W artykule omówiono również problematykę składników rocznych - jak wliczać do podstawy zasiłku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA