REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - odpowiedzi na pytania

Subskrybuj nas na Youtube
Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - odpowiedzi na ważne pytania /Fot. Fotolia
Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - odpowiedzi na ważne pytania /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października 2017 r. obowiązują przepisy obniżające wiek emerytalny. Kobiety mogą przechodzić na emeryturę już po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po osiągnięciu 65. roku życia. Pracodawca jest zobligowany do udzielenia pomocy w wypełnieniu wniosku o emeryturę oraz zebraniu dokumentacji emerytalnej, gdy pracownik zwróci się do niego w tej sprawie.

REKLAMA

Wśród licznych wątpliwości pracodawców, których pracownicy wybierają się na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, pojawiają się kwestie związane z obowiązkiem wypełniania i kompletowania wniosku o emeryturę. Należy wskazać, że w przypadku gdy o emeryturę obliczaną według nowych zasad ubiega się pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r. pracodawca nie ma obowiązku przekazania dokumentacji emerytalnej tego pracownika do ZUS. Jest on natomiast zobowiązany do pomocy w skompletowaniu tej dokumentacji, a także do przygotowania wniosku o przyznanie świadczenia.

REKLAMA

(?) Zatrudniamy dwóch pracowników (mężczyznę i kobietę), którzy mogą skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. Mężczyzna ukończył 65 lat 1 marca 2017 r., a kobieta osiągnęła 60 lat 5 października br. Niedawno oboje zwrócili się o pomoc w skompletowaniu dokumentacji emerytalnej. Czy powinniśmy się z tym pospieszyć i przekazać tę dokumentację do ZUS jeszcze w październiku, czy też nawet w razie zgłoszenia wniosku w listopadzie nasi pracownicy otrzymają wyrównanie świadczenia od dnia ukończenia obniżonego wieku emerytalnego lub przynajmniej od 1 października br.?

ZUS przyzna emeryturę od 1 października 2017 r., jeśli wniosek o emeryturę zostanie zgłoszony najpóźniej do 31 października br.

Od 1 października 2017 r. obowiązuje ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca). Najważniejszą zmianą, którą wprowadziła, jest obniżenie powszechnego wieku emerytalnego do poziomu obowiązującego przed 2013 r., tj. do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dzięki nowym regulacjom emeryturę powszechną mogą uzyskać przede wszystkim osoby, które wiek ten ukończyły lub ukończą po 30 września 2017 r., tj. kobiety urodzone po 30 września 1957 r. oraz mężczyźni urodzeni po 30 września 1952 r.

Zobacz: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W wyniku wejścia w życie nowych przepisów możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę otrzymały również osoby, które w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2017 r. (a więc wtedy, gdy obowiązywał podwyższony wiek emerytalny) nie mogły przejść na emeryturę powszechną (w związku z tym, że nie ukończyły tego wieku), ale ukończyły wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W takiej sytuacji znajdują się kobiety urodzone po 30 czerwca 1956 r., a przed 1 października 1957 r., oraz mężczyźni urodzeni po 30 czerwca 1951 r., a przed 1 października 1952 r. Osoby te mogą uzyskać prawo do emerytury w związku z ukończeniem obniżonego wieku emerytalnego, jednak nie wcześniej niż z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. 1 października 2017 r. ZUS przyzna im emeryturę od tego dnia, jeśli wniosek o to świadczenie zgłoszą najpóźniej w październiku 2017 r. W razie późniejszego zgłoszenia wniosku emerytura zostanie im przyznana od miesiąca, w którym ten wniosek zostanie zgłoszony.

W związku z tym, że mężczyzna, którego Państwo zatrudniają, ukończył 65 lat przed 1 października br., ZUS przyzna mu emeryturę od tego dnia, pod warunkiem że przekażą Państwo wniosek o emeryturę wraz z wymaganą dokumentacją (lub zrobi to sam pracownik) najpóźniej w tym miesiącu. ZUS nie wypłaci mu natomiast wyrównania za okres poprzedzający dzień wejścia w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny. Z kolei w przypadku zgłoszenia wniosku o emeryturę w listopadzie br. ZUS przyzna świadczenie od tego miesiąca.

Zatrudniona u Państwa kobieta ukończyła wiek emerytalny obniżony do 60 lat 5 października br., a więc po wejściu w życie omawianej nowelizacji przepisów. W razie zgłoszenia wniosku o emeryturę jeszcze w tym miesiącu ZUS przyzna świadczenie od 5 października 2017 r. Jeśli wniosek zgłoszą Państwo (lub zrobi to sama pracownica) w listopadzie, emerytura zostanie przyznana dopiero od tego miesiąca.

(?) Prezes firmy, w której prowadzę sprawy kadrowe, 30 września 2017 r. ukończył 65 lat. Od 10 lat pracuje na podstawie kontraktów menedżerskich. Czy może ubiegać się o emeryturę od 1 października 2017 r.?

Tak. Jedynym warunkiem uzyskania emerytury powszechnej jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r. - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz podleganie ubezpieczeniom przez jakikolwiek okres. Nie ma natomiast znaczenia, czy pracownik ubiegający się o przyznanie tego świadczenia tuż przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę podlegał ubezpieczeniom z tytułu pozostawania w stosunku pracy, czy też był ubezpieczony z innych tytułów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - odpowiedzi na pytania Czytelników

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę obniżenia wieku emerytalnego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA