| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ustalać okresy wypowiedzenia umów o pracę

Jak ustalać okresy wypowiedzenia umów o pracę

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony i umowy na czas określony są takie same i wynoszą od 2 tygodni do 3 miesięcy w zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny wynoszą od 3 dni roboczych do 2 tygodni i są uzależnione od okresu, na jaki zawarto taką umowę.

W sytuacji gdy umowa na okres próbny została zawarta na okres od 2 tygodni do poniżej 3 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień. Natomiast gdy umowa o pracę na okres próbny była zawarta na 3 miesiące, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W tym przypadku decydujące znaczenie przy ustalaniu okresu wypowiedzenia ma nie to, ile czasu pracownik przepracował na podstawie takiej umowy, ale to, na jaki okres została ona zawarta. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny obejmujący tydzień lub jego wielokrotność zawsze kończy się w sobotę (art. 30 § 21 Kodeksu pracy).

Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Po miesiącu pracy, tj. 6 września 2017 r. (w środę), pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. Okres wypowiedzenia rozpoczyna się zatem 7 września 2017 r. W tym przypadku muszą upłynąć pełne 2 tygodnie okresu wypowiedzenia i powinien się on zakończyć w sobotę. Zatem umowa o pracę z tym pracownikiem rozwiązała się w sobotę 23 września 2017 r.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony co do zasady rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Może ona być także wypowiedziana przez każdą ze stron stosunku pracy.

Po zmianach przepisów Kodeksu pracy, które obowiązują od 22 lutego 2016 r., okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony - analogicznie jak przy wypowiadaniu umów bezterminowych - jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przed nowelizacją wynosił on 2 tygodnie, jeżeli umowa była zawarta na okres powyżej 6 miesięcy i strony wprowadziły w jej treści zapis o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ustalać okresy wypowiedzenia umów o pracę. W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę rozwiązywania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »