| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie są zasady wypłaty świadczeń z FGŚP po zmianach od 5 września 2017 r.

Jakie są zasady wypłaty świadczeń z FGŚP po zmianach od 5 września 2017 r.

Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych zdefiniowała tzw. faktyczną niewypłacalność pracodawcy. Dzięki temu pracownicy mogą otrzymać ze środków FGŚP zaliczki na poczet świadczeń, które będą wypłacone po formalnym stwierdzeniu niewypłacalności pracodawcy. Ze świadczeń ze środków FGŚP będą mogli korzystać bliscy niewypłacalnego pracodawcy. Dotychczas byli oni wykluczeni z możliwości uzyskania takiej pomocy.

5 września 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej: ustawa). Celem zmian było przede wszystkim przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom, którzy zostali pozbawieni pracy i wynagrodzenia za pracę z powodu niewypłacalności pracodawcy.

Należy podkreślić, że ustawa zawiera własną definicję niewypłacalności (inną niż ustawa Prawo upadłościowe, która odnosi się wyłącznie do wskaźników/czynników ekonomicznych). Niewypłacalność określona w ustawie uprawnia do zastosowania mechanizmów zmierzających przynajmniej do częściowego zaspokojenia roszczeń pracowników i innych zatrudnionych, którzy nie otrzymują wynagrodzeń. Dysponentem środków pieniężnych jest Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: FGŚP), działający za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy (dalej: WUP), które z kolei funkcjonują w ramach administracji samorządowej szczebla wojewódzkiego. W tym zakresie nie nastąpiły żadne zmiany.

Świadczenia dla pracowników niewypłacalnych pracodawców wypłacają wojewódzkie urzędy pracy ze środków FGŚP.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Kto otrzyma pieniądze

Uprawnionymi do skorzystania z rozwiązań ustawy są nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również:

  • osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą,
  • osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Dotychczas z grona pracowników uprawnionych do świadczeń w przypadku niewypłacalności pracodawcy wyłączano wszystkich bliskich pracodawcy. Po zmianie przepisów od 5 września 2017 r. ze świadczeń w przypadku niewypłacalności pracodawcy nie będą mogły korzystać jedynie osoby zatrudnione w charakterze pomocy domowej (należy pamiętać, że pracodawcą w takiej sytuacji nie jest przedsiębiorca, a osoba fizyczna).

Osoby wyłączone z możliwości uzyskania pomocy FGŚP

Przed nowelizacją

Po nowelizacji

małżonek pracodawcy, a także jego dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, a także rodzeństwo, wnuki, dziadkowie, zięciowie i synowie, bratowe, szwagierki i szwagrowie oraz osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

Pomoc domowa zatrudniona przez osobę fizyczną.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie są zasady wypłaty świadczeń z FGŚP po zmianach od 5 września 2017 r.

W artykule omówiono również jakie należności można zaspokoić z FGŚP oraz przykłady omawiające problematykę FGŚP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »