Obowiązek wypłaty odprawy przy zwalnianiu pracownika
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, gdy pracodawca wypowiada umowę tylko jednemu pracownikowi, a rozwiązanie nie następuje z przyczyn dotyczących pracownika, podwładny może liczyć na odprawę tylko wówczas, gdy firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Wymóg ten nie dotyczy nauczycieli. Analogicznie przedstawia się również sytuacja w przypadku, gdy pracodawca zmienił warunki pracy lub płacy, które pracownik odrzucił, co w konsekwencji doprowadziło do rozwiązania umowy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zwolnienie grupowe
W przypadku, gdy pracodawca zmuszony jest do zwolnień grupowych, pracownikom przysługuje odprawa pieniężna, jeżeli firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a rozwiązanie stosunku pracy w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmuje, co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;
- 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednak mniej niż 300 pracowników;
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
W tym przypadku rozwiązanie umowy może nastąpić zarówno na podstawie wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę jak również na mocy porozumienia stron – jeśli dotyczy to, co najmniej pięciu pracowników.
Zobacz również: Odprawa przy zwolnieniach grupowych
Wysokość odprawy
Wysokość należnej odprawy uzależniona jest od stażu pracy u pracodawcy, który rozwiązuje z nami umowę oraz od przysługującego wynagrodzenia. Odprawa może stanowić:
- równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
- równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
- równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.
Należy pamiętać o tym, iż maksymalna kwota odprawy pieniężnej nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Przy ustalaniu odprawy pieniężnej stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Odprawa przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, bez różnicy czy jest to umowa na czas nieokreślony, czy określony, bez znaczenia jest też wymiar czasu pracy. Nieistotne jest w tym wypadku, czy jest się pracownikiem firmy prywatnej czy publicznej, w jakiej formie prawno-organizacyjnej działa pracodawca oraz jaki rodzaj działalności prowadzi. Umowa-zlecenie lub o dzieło, jak również mianowanie czy umowa tymczasowa nie uprawniają do otrzymania odprawy.
Pracodawca zobowiązany jest wypłacić odprawę w dniu ustania stosunku pracy. Od tego dnia liczy się również przedawnienie.
Zobacz też: Jaka odprawa po zwolnieniu pracownika?
PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
REKLAMA
REKLAMA