REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy

Joanna Kuzub
Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy
Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecna sytuacja na rynku wskazuje na wzrost mobilności pracowników. Średni czas dojazdu do pracy pracownika to około 30 minut. Niestety nie obowiązują jeszcze regulacje prawne, które zmuszałyby pracodawcę do zwrotu kosztów dojazdu jego pracowników.

Na dzień dzisiejszy nie obowiązuje akt prawny, który zmuszałby pracodawcę do wypłaty świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu – decyzja pozostaje w jego gestii. To szef decyduje, czy przyzna swoim pracownikom dodatkowe świadczenie i na jakich zasadach to nastąpi. Wyjątek stanowią jedynie mundurowe grupy zawodowe, czyli np. policjanci, staż graniczna.

REKLAMA

Kwestie prawne

W sytuacji, gdy pracodawca decyduje się na przyznanie swoim pracownikom dodatkowego świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu, powinien zadbać o to, aby stosowny zapis o przysługującym wsparciu znalazł się w dokumentach firmy. Właściwymi dokumentami będą: umowa o pracę, regulamin pracy oraz regulamin wynagradzania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz: Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Rodzaj świadczenia

Od pracodawcy zależy, jaki sposób przyznawania świadczeń dotyczących zwrotu kosztów dojazdu ustanowi w swojej firmie. Do wyboru ma kilka rozwiązań. Może przyznać jednakowej wysokości dopłatę dla każdego pracownika w formie ryczałtu, bez względu na liczbę kilometrów, które pokonują lub uzależnić wysokość dopłaty od odległości dzielącej pracownika od miejsca wykonywania pracy. Pracodawca może również przyznać wsparcie dla dojeżdżających pracowników w postaci transportu zbiorowego – samochodu, który będzie przywoził ich z domu lub ustalonego miejsca i odwoził. Wsparcie może być okazywane również poprzez pokrywanie wydatków za miesięczne bilety komunikacji miejskiej, PKS lub PKP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez względu na wybór sposobu dofinansowania dojazdu pracownika do miejsca wykonywania pracy, świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Inne źródło dofinansowania przejazdów

Osoby bezrobotne, które podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w wyniku skierowania przez urząd pracy, a ich wynagrodzenie nie będzie przekraczało 200 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą wnioskować o zwrot kosztów przejazdu do urzędu pracy.

Czy pracodawca może dofinansować pracownikowi wczasy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA