| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy

Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy

Obecna sytuacja na rynku wskazuje na wzrost mobilności pracowników. Średni czas dojazdu do pracy pracownika to około 30 minut. Niestety nie obowiązują jeszcze regulacje prawne, które zmuszałyby pracodawcę do zwrotu kosztów dojazdu jego pracowników.

Na dzień dzisiejszy nie obowiązuje akt prawny, który zmuszałby pracodawcę do wypłaty świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu – decyzja pozostaje w jego gestii. To szef decyduje, czy przyzna swoim pracownikom dodatkowe świadczenie i na jakich zasadach to nastąpi. Wyjątek stanowią jedynie mundurowe grupy zawodowe, czyli np. policjanci, staż graniczna.

Kwestie prawne

W sytuacji, gdy pracodawca decyduje się na przyznanie swoim pracownikom dodatkowego świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu, powinien zadbać o to, aby stosowny zapis o przysługującym wsparciu znalazł się w dokumentach firmy. Właściwymi dokumentami będą: umowa o pracę, regulamin pracy oraz regulamin wynagradzania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz: Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Rodzaj świadczenia

Od pracodawcy zależy, jaki sposób przyznawania świadczeń dotyczących zwrotu kosztów dojazdu ustanowi w swojej firmie. Do wyboru ma kilka rozwiązań. Może przyznać jednakowej wysokości dopłatę dla każdego pracownika w formie ryczałtu, bez względu na liczbę kilometrów, które pokonują lub uzależnić wysokość dopłaty od odległości dzielącej pracownika od miejsca wykonywania pracy. Pracodawca może również przyznać wsparcie dla dojeżdżających pracowników w postaci transportu zbiorowego – samochodu, który będzie przywoził ich z domu lub ustalonego miejsca i odwoził. Wsparcie może być okazywane również poprzez pokrywanie wydatków za miesięczne bilety komunikacji miejskiej, PKS lub PKP.

Bez względu na wybór sposobu dofinansowania dojazdu pracownika do miejsca wykonywania pracy, świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Inne źródło dofinansowania przejazdów

Osoby bezrobotne, które podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w wyniku skierowania przez urząd pracy, a ich wynagrodzenie nie będzie przekraczało 200 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą wnioskować o zwrot kosztów przejazdu do urzędu pracy.

Czy pracodawca może dofinansować pracownikowi wczasy?

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy
Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy

Split payment od 1 listopada 2019 r.39.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »