REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy

Joanna Kuzub
Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy
Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecna sytuacja na rynku wskazuje na wzrost mobilności pracowników. Średni czas dojazdu do pracy pracownika to około 30 minut. Niestety nie obowiązują jeszcze regulacje prawne, które zmuszałyby pracodawcę do zwrotu kosztów dojazdu jego pracowników.

Na dzień dzisiejszy nie obowiązuje akt prawny, który zmuszałby pracodawcę do wypłaty świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu – decyzja pozostaje w jego gestii. To szef decyduje, czy przyzna swoim pracownikom dodatkowe świadczenie i na jakich zasadach to nastąpi. Wyjątek stanowią jedynie mundurowe grupy zawodowe, czyli np. policjanci, staż graniczna.

REKLAMA

Kwestie prawne

W sytuacji, gdy pracodawca decyduje się na przyznanie swoim pracownikom dodatkowego świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu, powinien zadbać o to, aby stosowny zapis o przysługującym wsparciu znalazł się w dokumentach firmy. Właściwymi dokumentami będą: umowa o pracę, regulamin pracy oraz regulamin wynagradzania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz: Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Rodzaj świadczenia

Od pracodawcy zależy, jaki sposób przyznawania świadczeń dotyczących zwrotu kosztów dojazdu ustanowi w swojej firmie. Do wyboru ma kilka rozwiązań. Może przyznać jednakowej wysokości dopłatę dla każdego pracownika w formie ryczałtu, bez względu na liczbę kilometrów, które pokonują lub uzależnić wysokość dopłaty od odległości dzielącej pracownika od miejsca wykonywania pracy. Pracodawca może również przyznać wsparcie dla dojeżdżających pracowników w postaci transportu zbiorowego – samochodu, który będzie przywoził ich z domu lub ustalonego miejsca i odwoził. Wsparcie może być okazywane również poprzez pokrywanie wydatków za miesięczne bilety komunikacji miejskiej, PKS lub PKP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez względu na wybór sposobu dofinansowania dojazdu pracownika do miejsca wykonywania pracy, świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Inne źródło dofinansowania przejazdów

Osoby bezrobotne, które podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w wyniku skierowania przez urząd pracy, a ich wynagrodzenie nie będzie przekraczało 200 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą wnioskować o zwrot kosztów przejazdu do urzędu pracy.

Czy pracodawca może dofinansować pracownikowi wczasy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA