Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy
REKLAMA
REKLAMA
Na dzień dzisiejszy nie obowiązuje akt prawny, który zmuszałby pracodawcę do wypłaty świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu – decyzja pozostaje w jego gestii. To szef decyduje, czy przyzna swoim pracownikom dodatkowe świadczenie i na jakich zasadach to nastąpi. Wyjątek stanowią jedynie mundurowe grupy zawodowe, czyli np. policjanci, staż graniczna.
REKLAMA
Kwestie prawne
W sytuacji, gdy pracodawca decyduje się na przyznanie swoim pracownikom dodatkowego świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu, powinien zadbać o to, aby stosowny zapis o przysługującym wsparciu znalazł się w dokumentach firmy. Właściwymi dokumentami będą: umowa o pracę, regulamin pracy oraz regulamin wynagradzania.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zobacz: Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy
Rodzaj świadczenia
Od pracodawcy zależy, jaki sposób przyznawania świadczeń dotyczących zwrotu kosztów dojazdu ustanowi w swojej firmie. Do wyboru ma kilka rozwiązań. Może przyznać jednakowej wysokości dopłatę dla każdego pracownika w formie ryczałtu, bez względu na liczbę kilometrów, które pokonują lub uzależnić wysokość dopłaty od odległości dzielącej pracownika od miejsca wykonywania pracy. Pracodawca może również przyznać wsparcie dla dojeżdżających pracowników w postaci transportu zbiorowego – samochodu, który będzie przywoził ich z domu lub ustalonego miejsca i odwoził. Wsparcie może być okazywane również poprzez pokrywanie wydatków za miesięczne bilety komunikacji miejskiej, PKS lub PKP.
Bez względu na wybór sposobu dofinansowania dojazdu pracownika do miejsca wykonywania pracy, świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Inne źródło dofinansowania przejazdów
Osoby bezrobotne, które podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w wyniku skierowania przez urząd pracy, a ich wynagrodzenie nie będzie przekraczało 200 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą wnioskować o zwrot kosztów przejazdu do urzędu pracy.
REKLAMA
REKLAMA