Czy 60-minutowa przerwa niewliczana do czasu pracy musi być planowana w grafikach czasu pracy
REKLAMA
REKLAMA
W harmonogramach czasu pracy nie ma konieczności planowania wskazanej przerwy w pracy. Pracodawca może to zrobić ze względu na organizację pracy, ale nie musi. Przy założeniu, że każdego dnia pracownicy będą mieli godzinną przerwę, w grafikach powinien zostać wskazany 9-godzinny przedział czasu pracy (np. "od godz. 8.00 do godz. 17.00"), z zaznaczeniem, że do czasu pracy jest zaliczanych 8 godzin w tym przedziale lub że w tym przedziale czasowym występuje godzinna przerwa niezaliczana do czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma możliwość wprowadzenia jednej przerwy w pracy, niezaliczanej do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, która jest przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych (art. 141 Kodeksu pracy). Za czas tej przerwy pracownikom nie przysługuje żadne wynagrodzenie.
Przerwę taką wprowadza się poprzez odpowiednie zapisy w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu pracy.
Przerwa może być wprowadzona w sposób stały dla całej firmy lub poszczególnych działów. Może być też ustalona w różnych godzinach w zależności od wyboru pracownika.
Przykład
W regulaminie pracy pracodawca wskazał, że:
- pracownicy pracujący na produkcji korzystają z przerwy niewliczanej do czasu pracy między godz. 12.00 a godz. 13.00, natomiast
- pracownicy biurowi korzystają z przerwy w godzinach 12.00-13.00 lub 13.00-14.00, po każdorazowym uzgodnieniu tego z przełożonym.
Takie ustalenie godzin przerwy jest prawidłowe.
Zobacz: Prawo dla firm
Czas przerw może być także określany w grafikach. Będzie to istotne wszędzie tam, gdzie z góry konieczne jest szczegółowe "rozpisanie" godzin pracy pracowników w poszczególnych częściach dnia pracy.
Pracodawca może również w ogóle nie dookreślać godzin przerwy, pozostawiając wybór w tym zakresie pracownikom, zwykle w połączeniu z koniecznością dokonania stosownych uzgodnień z przełożonym (albo uzyskania zgody przełożonego).
Wszelkie szczegóły dotyczące przerw i ich wykorzystywania powinny znaleźć się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu. W tych dokumentach ustala się bowiem rozkład czasu pracy. Regulamin pracy może również wskazywać, że przerwa jest udzielana jedynie na konkretny wniosek pracownika. Można ją wprowadzić jako możliwość dobrowolnego skorzystania z niej przez pracownika albo jako jego obowiązek.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy 60-minutowa przerwa niewliczana do czasu pracy musi być planowana w grafikach czasu pracy
W artykule przedstawiono również przykładowe zapisy regulaminu pracy dotyczące dodatkowej przerwy w pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.