REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2022 - skutki dla przedsiębiorców

Podatki 2022 - Polski Ład a przedsiębiorcy
Podatki 2022 - Polski Ład a przedsiębiorcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatki 2022 - jakie skutki dla przedsiębiorców oznacza wprowadzenie Polskiego Ładu? Jaka jest konsekwencja wprowadzenia podatku minimalnego?

Podatki 2022 - skutki dla przedsiębiorców

W 2022 r. przedsiębiorców czeka bardzo istotny wzrost obciążeń podatkowych i składkowych. W niektórych przypadkach nawet kilkudziesięcioprocentowy – uważa Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA

Zniesienie zryczałtowanej składki zdrowotnej na rzecz składki naliczanej od dochodu oznacza, że wszelkie trudności i problemy związane z ustaleniem podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, teraz będą komplikować obliczenie i zapłatę we właściwej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wszelkie korekty, błędy, spory z urzędami skarbowymi, przełożą się na problemy z rozliczeniem z ZUS. Ustawa wymusza aktualizację systemów księgowych, płacowych i sprawozdawczych, co poza poważnymi kosztami, generuje bardzo duże obciążenie pracowników odpowiedzialnych działów – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Podatek minimalny 2022

W kolejnym roku pandemii Covid-19 przedsiębiorcy zmuszeni zostali do wdrożenia wielkiej ilości zmian, która komplikuje bieżącą działalność i wymusza analizę i kalkulację czy obecnie stosowana forma opodatkowania jest najbardziej optymalną podatkowo. Wprowadzony tzw. podatek minimalny, który w założeniu był dedykowany nielicznym największym firmom, uderza przede wszystkim w najmniejsze i będące w najtrudniejszej sytuacji krajowe firmy. Istotnie zwiększa ryzyko prowadzenia działalności i koszty kalkulacji podatku.

Polski Ład - błędy

Usługi księgowe i doradztwa podatkowego stały się pożądane jak nigdy wcześniej. I na pewno będzie też tak w 2022 r., ponieważ niemal każdego dnia odkrywane są kolejne błędy ustawodawcy. Już w krótkim okresie vacatio legis, w dwóch różnych ustawach, zmieniano przepisy Polskiego Ładu. W najbliższych miesiącach należy się spodziewać kolejnych nowelizacji i objaśnień Ministra Finansów. Miejmy jedynie nadzieje, że wydanych możliwie szybko, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów i sporów podatników z administracją skarbową i ZUS – podkreśla Przemysław Pruszyński.

przedsiębiorcy <a class=podatki 2022"/>

Konfederacja Lewiatan

Stabilność i przewidywalność systemu podatkowego 

REKLAMA

We wszystkich badaniach Lewiatana, w których pytamy o ocenę naszego systemu podatkowego, przedsiębiorcy wskazują, że najważniejsze dla rozwoju firmy jest przyjazne otoczenie regulacyjne. W szczególności: jednoznaczne i zrozumiałe przepisy prawa podatkowego, nowelizacje komunikowane z wyprzedzeniem, pogłębione konsultacje społeczne proponowanych zmian, szybkie objaśnianie i interpretowanie przepisów przez ministra finansów i Krajową Administrację Skarbową. Stabilność i przewidywalność systemu podatkowego wskazywane są jako bardziej istotne, niż wysokość stawek podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 – Niestety, każdy kolejny rok przynosi wiele zmian, wprowadzanych z różnych pobudek i z różnym uzasadnieniem. W poprzednich latach tysiące stron legislacji podatkowej to przepisy służące „uszczelnieniu systemu podatkowego” oraz wprowadzające nowe podatki i opłaty, obecnie, wchodzący w życie Polski Ład ma zwiększyć progresywność klina podatkowego w celu pełniejszej realizacji zasady sprawiedliwości podatkowej. Czyli nieznacznie obniżyć opodatkowanie i oskładkowanie osób z najniższymi wynagrodzeniami przy jednoczesnej drastycznej podwyżce obciążeń dla przedsiębiorców i osób lepiej zarabiających. Podatkowy Polski Ład to ustawa, która z 1 stycznia 2022 r., wprowadziła ogrom zmian w przepisach podatkowych oraz regulujących ubezpieczenia zdrowotne przedsiębiorców i pracowników. Ustawa ta liczy 276 stron, uzasadnienie do niej to kolejne 262 strony. Reguluje niezwykle delikatną materię zobowiązań daninowych obywatela wobec państwa. Została uchwalona w ekspresowym tempie, bez poszanowania standardów prawidłowej legislacji oraz z niewystarczającym – 6 tygodniowym vacatio legis. Tryb opiniowania projektu ustawy skrytykowały nawet instytucje odpowiedzialne za nadanie przepisom właściwego standardu legislacyjnego tj. Rządowe Centrum Legislacyjne oraz Biura Legislacyjne Sejmu i Senatu. To ostatnie wskazało, że proponowane przepisy budzą liczne zastrzeżenia natury konstytucyjnej – dodaje Przemysław Pruszyński.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA