REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)
Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)

REKLAMA

REKLAMA

Już za kilkanaście dni zaczną obowiązywać nowe przepisy w obszarze kadrowo-płacowym oraz prawa podatkowego wprowadzone w ramach programu Polski Ład. Przedsiębiorcy oraz specjaliści ds. kadrowo-płacowych szukają informacji o nowych zasadach zawartych w reformie podatkowej, ponieważ wiele z nich wciąż wywołuje szereg wątpliwości. Podczas webinaru, który 16 grudnia zorganizowała firma Comarch, uczestnicy pytali głównie o sposób naliczania wynagrodzeń wypłacanych od stycznia 2022 roku, w tym zasad dotyczących rozliczania ulgi dla klasy średniej, czy nowych zwolnień z PIT.

Pytania o Polski Ład

Pracownicy Comarch oraz eksperci kancelarii C&C Chakowski & Ciszek przygotowali odpowiedzi na tematy, które wzbudzały największe zainteresowanie uczestników szkolenia.
­- Zmiany w przepisach prawnych to zawsze temat, który wymaga zgłębienia i rozpoznania nowych treści, aby następnie prawidłowo wdrożyć je w organizacji. Od lat organizujemy bezpłatne webinary, w których staramy się przybliżyć zagadnienia objęte nowościami prawnymi. Mamy za sobą duże zmiany, jakimi były wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, split payment czy e-sprawozdań. Jednak żaden z tych tematów nie wzbudzał takiego zainteresowania jak program „Polski Ład”. Do udziału w webinarze, którego tematem był Polski Ład, zapisało się prawie 20 tysięcy osób. To rekord w historii szkoleń online organizowanych przez Comarch – mówi Paweł Krupa, product manager systemów Comarch ERP.

REKLAMA

Ulga dla klasy średniej. Dla kogo i ile można zyskać?

REKLAMA

Od 2022 r. zacznie obowiązywać nowe rozwiązanie nazywane „ulgą dla klasy średniej”. Pracownik z ulgi będzie mógł skorzystać w zeznaniu rocznym albo miesięcznie. Komu i na jakich zasadach przysługuje, jak jest przyznawana i czy są nią objęci emeryci? – o to pytali uczestnicy webinarium.

Pracodawca ma obowiązek naliczać ulgę w każdym miesiącu, jeśli wynagrodzenie brutto miesięczne  pracownika jest między 5 701 zł brutto, a 11 141 zł brutto. Jest ona naliczana przez pracodawcę automatycznie. Jeżeli pracownik nie chce z niej skorzystać przy rozliczeniach miesięcznych, musi złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek . Taki wniosek można złożyć w dowolnym momencie, a płatnik przestaje naliczać ulgę najpóźniej od kolejnego miesiąca po złożeniu wniosku przez pracownika. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku warto przeanalizować, co będzie korzystniejsze.

Co w przypadku pracownika, który oprócz umowy o pracę wykonuje umowy zlecenia, pobiera wynagrodzenie z tytułu powołania lub jest zatrudniony na kontraktach managerskich?

REKLAMA

- Ustawodawca zdecydował, że z preferencji nie skorzystają wszyscy. Uprawnione będą jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na ½ etatu, a pobierane wynagrodzenie mieści się w widełkach,  również może skorzystać z ulgi. Natomiast ulga nie uwzględnia umów zlecenia. Jednocześnie należy podkreślić, że ulga dla klasy średniej i kwota wolna od podatku to dwa odrębne rozwiązania. Można z nich korzystać równocześnie. Może być też tak, że ktoś nie ma prawa do czy nie korzysta z ulgi dla klasy średniej, lecz nadal korzysta z kwoty wolnej. Tak będzie w przypadku pracowników, których wynagrodzenie nie mieści się w przedziale do stosowania ulgi dla klasy średniej czy którzy złożyli wniosek o jej stosowanie. Zasadą dla takich pracowników będzie nadal rozliczanie zaliczek przez pracodawców z zastosowaniem odliczenia (czyli 425 zł/miesięcznie – czyli kwoty miesięcznego odliczenia wynikającego z podwyższonej kwoty wolnej - tłumaczy Wojciech Garczyński, doradca podatkowy w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do przychodu do ulgi dla klasy średniej wliczane jest wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę, ponieważ traktowane jest jako przychód ze stosunku pracy. Natomiast wyłączone są zasiłki chorobowe.

Seniorzy, emeryci a Polski Ład

Z ulgi dla klasy średniej mogą korzystać pracujący emeryci, ale tylko w zakresie wynagrodzenia za pracę czy za usługi wykonywane w ramach działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych. Senior-pracownik, który osiągnie wiek emerytalny, ale nie wystąpi o emeryturę, może skorzystać także z nowej ulgi dla seniorów. Dobrym pytaniem jest, czy czasowa rezygnacja z pobierania emerytury przez pracującego seniora da uprawnienie do skorzystania z ulgi dla seniorów. Przepis mówi o tym, że warunkiem do korzystania z tej ulgi jest nieotrzymywanie emerytury pomimo nabycia uprawnienia. Dlatego wydaje się, że można odpowiedzieć twierdząco na to pytanie, ale jak w wielu przypadkach w kontekście Polskiego Ładu warto poczekać na potwierdzenie organów podatkowych.

Grudniowe wypłaty

- Z przepisów Polskiego Ładu wynika, że przy rozliczaniu na potrzeby PIT wynagrodzenia, które zostanie wypłacone w styczniu przyszłego roku składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie już odliczana od podatku. Jednak uważa się, że wynagrodzenia, które trafią na konta pracowników jeszcze w tym roku, będą rozliczone na dotychczasowych zasadach - wskazuje Wojciech Garczyński z kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Powracający z zagranicy i rodziny 4+ z nowymi ulgami.

Polski Ład wprowadza całkiem nowe ulgi, które dotyczą wybranych sytuacji – ulgi dotyczą podatników przenoszących miejsce zamieszkania do Polski oraz rodzin z co najmniej czwórką dzieci. Warto dodać że zapisy w Polskim Ładzie często są tak zbudowane że trzeba dokładnie przeanalizować sytuację indywidualnie i określić czy rzeczywiście mamy możliwość z korzystania z ulgi.

Podatnicy będą mogli łączyć nowe ulgi – na 4 dzieci, na powrót, dla seniorów – oraz ulgę dla młodych, jeżeli będą spełniać warunki do skorzystania z kilku ulg, jednak suma przychodów zwolnionych z podatku nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85 528 zł.

- Przeprowadzony webinar pokazał nam, że przedsiębiorcy oraz specjaliści ds. kadrowo-płacowych potrzebują takich merytorycznych szkoleń. Dlatego 13 stycznia planujemy kolejne wydarzenie w temacie Polskiego Ładu. Tym razem będziemy omawiać zmiany wprowadzone przez ten społeczno-ekonomiczny projekt związane z prowadzeniem działalności, który prawdopodobnie bardziej zainteresuje właścicieli firm czy działy finansowo-księgowe. Już teraz można się rejestrować. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – zachęca Paweł Krupa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA