REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)
Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)

REKLAMA

REKLAMA

Już za kilkanaście dni zaczną obowiązywać nowe przepisy w obszarze kadrowo-płacowym oraz prawa podatkowego wprowadzone w ramach programu Polski Ład. Przedsiębiorcy oraz specjaliści ds. kadrowo-płacowych szukają informacji o nowych zasadach zawartych w reformie podatkowej, ponieważ wiele z nich wciąż wywołuje szereg wątpliwości. Podczas webinaru, który 16 grudnia zorganizowała firma Comarch, uczestnicy pytali głównie o sposób naliczania wynagrodzeń wypłacanych od stycznia 2022 roku, w tym zasad dotyczących rozliczania ulgi dla klasy średniej, czy nowych zwolnień z PIT.

Pytania o Polski Ład

Pracownicy Comarch oraz eksperci kancelarii C&C Chakowski & Ciszek przygotowali odpowiedzi na tematy, które wzbudzały największe zainteresowanie uczestników szkolenia.
­- Zmiany w przepisach prawnych to zawsze temat, który wymaga zgłębienia i rozpoznania nowych treści, aby następnie prawidłowo wdrożyć je w organizacji. Od lat organizujemy bezpłatne webinary, w których staramy się przybliżyć zagadnienia objęte nowościami prawnymi. Mamy za sobą duże zmiany, jakimi były wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, split payment czy e-sprawozdań. Jednak żaden z tych tematów nie wzbudzał takiego zainteresowania jak program „Polski Ład”. Do udziału w webinarze, którego tematem był Polski Ład, zapisało się prawie 20 tysięcy osób. To rekord w historii szkoleń online organizowanych przez Comarch – mówi Paweł Krupa, product manager systemów Comarch ERP.

REKLAMA

Ulga dla klasy średniej. Dla kogo i ile można zyskać?

REKLAMA

Od 2022 r. zacznie obowiązywać nowe rozwiązanie nazywane „ulgą dla klasy średniej”. Pracownik z ulgi będzie mógł skorzystać w zeznaniu rocznym albo miesięcznie. Komu i na jakich zasadach przysługuje, jak jest przyznawana i czy są nią objęci emeryci? – o to pytali uczestnicy webinarium.

Pracodawca ma obowiązek naliczać ulgę w każdym miesiącu, jeśli wynagrodzenie brutto miesięczne  pracownika jest między 5 701 zł brutto, a 11 141 zł brutto. Jest ona naliczana przez pracodawcę automatycznie. Jeżeli pracownik nie chce z niej skorzystać przy rozliczeniach miesięcznych, musi złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek . Taki wniosek można złożyć w dowolnym momencie, a płatnik przestaje naliczać ulgę najpóźniej od kolejnego miesiąca po złożeniu wniosku przez pracownika. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku warto przeanalizować, co będzie korzystniejsze.

Co w przypadku pracownika, który oprócz umowy o pracę wykonuje umowy zlecenia, pobiera wynagrodzenie z tytułu powołania lub jest zatrudniony na kontraktach managerskich?

REKLAMA

- Ustawodawca zdecydował, że z preferencji nie skorzystają wszyscy. Uprawnione będą jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na ½ etatu, a pobierane wynagrodzenie mieści się w widełkach,  również może skorzystać z ulgi. Natomiast ulga nie uwzględnia umów zlecenia. Jednocześnie należy podkreślić, że ulga dla klasy średniej i kwota wolna od podatku to dwa odrębne rozwiązania. Można z nich korzystać równocześnie. Może być też tak, że ktoś nie ma prawa do czy nie korzysta z ulgi dla klasy średniej, lecz nadal korzysta z kwoty wolnej. Tak będzie w przypadku pracowników, których wynagrodzenie nie mieści się w przedziale do stosowania ulgi dla klasy średniej czy którzy złożyli wniosek o jej stosowanie. Zasadą dla takich pracowników będzie nadal rozliczanie zaliczek przez pracodawców z zastosowaniem odliczenia (czyli 425 zł/miesięcznie – czyli kwoty miesięcznego odliczenia wynikającego z podwyższonej kwoty wolnej - tłumaczy Wojciech Garczyński, doradca podatkowy w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do przychodu do ulgi dla klasy średniej wliczane jest wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę, ponieważ traktowane jest jako przychód ze stosunku pracy. Natomiast wyłączone są zasiłki chorobowe.

Seniorzy, emeryci a Polski Ład

Z ulgi dla klasy średniej mogą korzystać pracujący emeryci, ale tylko w zakresie wynagrodzenia za pracę czy za usługi wykonywane w ramach działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych. Senior-pracownik, który osiągnie wiek emerytalny, ale nie wystąpi o emeryturę, może skorzystać także z nowej ulgi dla seniorów. Dobrym pytaniem jest, czy czasowa rezygnacja z pobierania emerytury przez pracującego seniora da uprawnienie do skorzystania z ulgi dla seniorów. Przepis mówi o tym, że warunkiem do korzystania z tej ulgi jest nieotrzymywanie emerytury pomimo nabycia uprawnienia. Dlatego wydaje się, że można odpowiedzieć twierdząco na to pytanie, ale jak w wielu przypadkach w kontekście Polskiego Ładu warto poczekać na potwierdzenie organów podatkowych.

Grudniowe wypłaty

- Z przepisów Polskiego Ładu wynika, że przy rozliczaniu na potrzeby PIT wynagrodzenia, które zostanie wypłacone w styczniu przyszłego roku składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie już odliczana od podatku. Jednak uważa się, że wynagrodzenia, które trafią na konta pracowników jeszcze w tym roku, będą rozliczone na dotychczasowych zasadach - wskazuje Wojciech Garczyński z kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Powracający z zagranicy i rodziny 4+ z nowymi ulgami.

Polski Ład wprowadza całkiem nowe ulgi, które dotyczą wybranych sytuacji – ulgi dotyczą podatników przenoszących miejsce zamieszkania do Polski oraz rodzin z co najmniej czwórką dzieci. Warto dodać że zapisy w Polskim Ładzie często są tak zbudowane że trzeba dokładnie przeanalizować sytuację indywidualnie i określić czy rzeczywiście mamy możliwość z korzystania z ulgi.

Podatnicy będą mogli łączyć nowe ulgi – na 4 dzieci, na powrót, dla seniorów – oraz ulgę dla młodych, jeżeli będą spełniać warunki do skorzystania z kilku ulg, jednak suma przychodów zwolnionych z podatku nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85 528 zł.

- Przeprowadzony webinar pokazał nam, że przedsiębiorcy oraz specjaliści ds. kadrowo-płacowych potrzebują takich merytorycznych szkoleń. Dlatego 13 stycznia planujemy kolejne wydarzenie w temacie Polskiego Ładu. Tym razem będziemy omawiać zmiany wprowadzone przez ten społeczno-ekonomiczny projekt związane z prowadzeniem działalności, który prawdopodobnie bardziej zainteresuje właścicieli firm czy działy finansowo-księgowe. Już teraz można się rejestrować. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – zachęca Paweł Krupa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jadwiga
  2021-12-29 10:45:03
  Do pkt 154 - czyli ulgi dla seniora mam pytanie, a co z podatkiem od nagrody jubileuszowej wypłacanej raz na 5 lat zwolnionej ze składek zus? Czy taki pracujący w wieku emerytalnym zapłaci od niej podatek? Albo w trakcie roku przejdzie na emeryturę - odprawa tez zwolniona ze składek. Cytat z przepisów "do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych"
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • PRZEMO
  2022-01-06 11:36:46
  W marcu osiągam wiek emerytalny lecz zamierzam pracować. Czy mogę skorzystać z ulgi dla emeryta i co z pit 2
  5
 • Mirka
  2022-01-07 17:46:00
  Wiek emytalny osiągnęłam w czerwcu, na emeryturę odchodzę 25.01.2022, czy z odprawy emerytalnej zapłacę podatek i z wynagrodzenia za niewykorzystany urlop? Czy styczniowa wypłata powinna być w moim przypadku już bez podatku?
  5
 • Aseret
  2022-01-07 12:55:50
  Od 2 stycznia jestem emerytką która pracuje a nie pobiera emerytury i zgodnie z ustawa mogę skorzystać z PIT O , nie będę miała odprowadzany podatek , ale w m-c marcu przejdę na emeryturę i przestanę pracować co dalej jak będzie wyglądać moje roczne rozliczenie?
  9
 • tesa
  2022-01-10 16:42:16
  Jestem dyplomowaną nauczycielką z 41 letnim stażem pracy. Wiek emerytalny osiągnęłam w październiku 2021 r. Nadal pracuję, ale od września 2022 przechodzę na emeryturę. Jakie powinnam podjąć kroki związane z „Ulgą dla klasy średniej”, aby jak najmniej stracić finansowo skoro po przejściu na emeryturę otrzymam w tym roku trzynastkę i dodatkowo 3 - miesięczną odprawę oraz ew. nagrodę finansową. Jakie podjąć procedury aby skorzystać z PIT -O.
  9
 • ela
  2022-01-09 18:17:11
  jak mam policzyć zaliczke na podatek zatrudnionej emerytce ,która ulgę 425zł ma przy emeryturze przy wynagrodzeniu są koszty uzyskania 250zł.wynagrodzenie brutto=4005,- ela
  9
 • Aaa
  2022-01-06 00:06:27
  Czy wynagrodzenie za pracę w radach nadzorczych jest także objęte ulgą dla seniora i ulgą dla klasy średniej? Czy można łączyć ulgę dla klasy średniej i ulgę dla seniora?
  0
 • Tere
  2022-01-05 23:41:50
  W sytuacji zatrudnienia na umowę o pracę dla której przysługuje ulga dla seniora i zerowy PIT, nie ma znaczenia dla wysokości miesięcznych wypłat kwestia złożenia PIT2?
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

Jak handel wykorzystuje nowe technologie

Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

REKLAMA

Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

REKLAMA