REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w pkpir otrzymane dofinansowanie do kształcenia młodocianych pracowników

Anna Piórkowska

REKLAMA

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Rozliczam się w pkpir. Zatrudniam młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu br. jeden z tych pracowników ukończył już naukę i zdał egzamin. Złożyłem więc wniosek o przyznanie dofinansowania do kształcenia tego pracownika. Dofinansowanie otrzymałem w sierpniu br. Czy muszę je rozliczyć w pkpir?

rada

REKLAMA

Dofinansowanie do kształcenia młodocianych pracowników otrzymane obecnie stanowi przychód opodatkowany z działalności gospodarczej. Podatnik powinien je wykazać w kolumnie 8 pkpir - pozostałe przychody

uzasadnienie

Młodocianym w myśl Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 § 1 k.p.). Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, np. dyplom mistrzowski oraz uprawnienia pedagogiczne do nauki zawodu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin (art. 70b ust. 1 ustawy o systemie oświaty).

Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Do wniosku należy załączyć:

• dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji wymaganych do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,

• umowę o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego,

• dyplom (świadectwo, zaświadczenie) potwierdzający ukończenie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdanie stosownego egzaminu (art. 70b ust. 7 ustawy o systemie oświaty).

Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji (art. 70b ust. 6 ustawy o systemie oświaty). Wysokość dofinansowania wynosi:

1) w przypadku nauki zawodu:

• 4587 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 24 miesiące,

• 7645 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy,

2) w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - 240 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

REKLAMA

Do 31 stycznia 2009 r. dofinansowanie do kształcenia młodocianych pracowników było traktowane jako dotacja celowa z budżetu państwa na zadania własne samorządów. Z tego powodu dofinansowanie otrzymane do końca stycznia 2009 r. było zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof. Od 1 lutego 2009 r. dofinansowanie przyznawane przez organ samorządu terytorialnego pochodzi ze środków Funduszu Pracy (art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty). Dofinansowanie pochodzące z Funduszu Pracy nie jest dotacją celową. Oznacza to, że od 1 lutego 2009 r. nie korzysta już ze zwolnienia od podatku dochodowego. Dla przedsiębiorcy dofinansowanie do kształcenia młodocianych pracowników, otrzymane od 1 lutego 2009 r., stanowi przychód z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 updof. Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2010 r., nr IPPB1/415-342/10-2/KS, czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2010 r., nr IBPBI/1/415-1087/09/AB:

Jak wynika z treści uzupełnionego wniosku, Spółka otrzymała dofinansowanie kosztów z tytułu kształcenia młodocianego pracownika w dniu 12 listopada 2009 r. Z powyższego jednoznacznie wynika, iż Spółka otrzymała dofinansowanie po dniu 1 lutego 2009 r. Zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie nowe brzmienie przepisu art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty, z którego wynika, iż dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nie jest już dotacją celową korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika, jakie otrzymała Spółka, stanowi przychód z działalności gospodarczej, podlegający wykazaniu w prowadzonej ewidencji podatkowej jako pozostałe przychody oraz podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dla podatnika oznacza to, że otrzymane w sierpniu br. dofinansowanie do kształcenia młodocianego pracownika powinien wykazać jako przychód w kolumnie 8 pkpir - pozostałe przychody.

PRZYKŁAD

Henryk Nowak prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. 24 czerwca 2010 r. złożył wniosek o dofinansowanie do kształcenia młodocianego pracownika. Pracownik kształcił się przez 36 miesięcy. 12 sierpnia dofinansowanie w kwocie 7645 zł wpłynęło na konto pana Nowaka. W tej dacie pan Nowak powinien ująć kwotę dofinansowania w kolumnie 8 pkpir. Podstawą zapisu jest potwierdzenie przelewu.

Zapis w pkpir

• art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 105, poz. 655

• art. 70b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

Anna Piórkowska

księgowa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA