REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kadra medyczna wciąż woli pracę za granicą?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Polska kadra medyczna, ciesząca się uznaniem na rynkach zagranicznych, jest coraz częściej poszukiwana przez pracodawców w wielu krajach, głównie europejskich, zaś najbardziej cenioną cechą kandydatów jest elastyczność i gotowość do zmiany miejsca pracy w zależności od potrzeb rynkowych.
Polska kadra medyczna, ciesząca się uznaniem na rynkach zagranicznych, jest coraz częściej poszukiwana przez pracodawców w wielu krajach, głównie europejskich, zaś najbardziej cenioną cechą kandydatów jest elastyczność i gotowość do zmiany miejsca pracy w zależności od potrzeb rynkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Polska służba zdrowia od wielu lat boryka się z licznymi problemami o charakterze administracyjnym, ekonomicznym czy infrastrukturalnym. Wynikiem tego jest migracja kadry medycznej na rynki zagraniczne.

W Polsce personel medyczny cieszy się wysokim prestiżem oraz uznaniem społecznym. Lekarze są doskonale wykształconą grupa zawodową, docenianą nie tylko na rynkach lokalnych, ale również międzynarodowych. Niemniej jednak służba zdrowia w naszym kraju już od wielu lat boryka się z problemami administracyjnymi, ekonomicznymi, czy infrastrukturalnymi. Taka sytuacja sprzyja podejmowaniu decyzji o migracji kadry medycznej na rynki zagraniczne.

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej dość powszechnym zjawiskiem stały się wyjazdy personelu medycznego na zagraniczne rynki w celu podjęcia tam pracy. Pielęgniarki oraz lekarze po zdobyciu gruntownego wykształcenia oraz praktyki zawodowej w kraju szukali pracy w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech.

Powodów było kilka: wyższe płace, czasem nawet kilkakrotnie przewyższające polskie zarobki, możliwości rozwoju zawodowego – np. nauka języka obcego, lepsze wyposażenie zabiegowe szpitali, czy choćby poszukiwanie nowych wyzwań.

Jednak, gdy ponad rok temu kraje Europy Zachodniej sparaliżowane spowolnianiem gospodarczym nie były już tak przychylne poszukującym pracy obcokrajowcom, w tym także lekarzom, wiele osób zmieniło swoje plany zawodowe i postanowiło przeczekać ten okres w kraju.

Czy po tych zmianach personel medyczny wciąż szuka możliwości pracy za granicą? Czy nadal motywacja jest podobna do tej sprzed kilku lat?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z najnowszych badań przeprowadzonych w grudniu 2009 przez Stowarzyszenie Medyczne HCSA UK wraz z Hays Poland wynika, iż specjaliści branży medycznej wciąż są zainteresowani ofertami pracy poza granicami naszego kraju, zaś najczęstszym powodem takiej decyzji pozostaje niezmiennie znacznie bardziej atrakcyjne wynagrodzenie proponowane na rynkach zagranicznych (badanie przeprowadzone zostało na grupie 629 osób polskiej kadry medycznej). 

Polecamy: Jak stworzyć dobre CV?

REKLAMA

Głównym bodźcem dla polskiego personelu medycznego do podjęcia pracy za granicą są korzyści finansowe (tak odpowiedziało 66% ankietowanych). Jednakże dla ok. 32% respondentów najważniejszym argumentem przemawiającym za podjęciem pracy poza Polską są możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Podjęcie pracy w nowym środowisku może wpłynąć bowiem na podniesienie kompetencji językowych, czy też poznanie nowych procedur (często dużo bardziej zaawansowanych niż w Polsce). Doświadczenie zdobyte zagranicą procentuje po powrocie do kraju, zwiększając szansę na otrzymanie lepszej posady na ojczystym rynku pracy.

Zainteresowanie pracą zagranicą (gdyby oferta była prezentowana przez agencję rekrutacyjną, bądź bezpośrednio przez placówkę służby zdrowia) wykazało 90% respondentów. Jedynie 2% ankietowanych nie wyraziło chęci otrzymywania propozycji pracy. Wyniki te pokazują, iż firmy doradztwa personalnego cieszą się dużym zaufaniem, szczególnie te międzynarodowe, które zapewniają przyszłym pracownikom wsparcie na miejscu, jak i w kraju docelowym, w którym kandydat podejmie pracę. Wysoki odsetek zainteresowanych świadczy również o otwartości kadry medycznej na migracje w celu podjęcia pracy.

Badanie dostarczyło również informacji, jaki procent ankietowanych, spośród polskiego personelu medycznego, byłby zainteresowany warsztatami informacyjnymi na temat możliwości pracy za granicą. W tym przypadku, aż 31.7% respondentów wyraziło duże zainteresowanie tego typu informacjami, a 61.0% średnie. Żaden z badanych nie odmówił wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu.

Warto zwrócić również uwagę, iż cechą którą pracodawcy cenią wśród personelu medycznego jest elastyczność. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w tej branży można zaobserwować zmiany sezonowe, wpływające na popyt na pracowników opieki zdrowotnej, jak również fluktuacje. Specjaliści w sektorze medycznym, którzy są skłonni zmieniać miejsce pobytu oraz wykonywania zawodu co np. 6 m-cy będą bardzo pożądaną grupą zawodową. Formy zatrudnienia takie, jak „locum”, czyli na czas krótki i określony (kilka tygodni / miesięcy w Polsce i kilka tygodni / miesięcy poza granicami naszego kraju) stanie się pożądana wśród pracodawców.

Polecamy: Jak napisać dobry list motywacyjny?

Zjawisko migracji jest zatem nadal popularne wśród personelu medycznego, a głównymi motywami wyjazdów są w dalszym ciągu kwestie finansowe (wyższe wynagrodzenia) oraz na drugim miejscu: możliwości rozwoju.

Polska kadra medyczna, ciesząca się uznaniem na rynkach zagranicznych, jest coraz częściej poszukiwana przez pracodawców w wielu krajach, głównie europejskich, zaś najbardziej cenioną cechą kandydatów jest elastyczność i gotowość do zmiany miejsca pracy w zależności od potrzeb rynkowych.

Kinga Sulik, Consultant - Global Resourcing
HAYS Recruiting experts in Healthcare & Social Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA