REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligencja Emocjonalna i jej wpływ na ścieżkę zawodową

rekrutacja, inteligencja emocjonalna
rekrutacja, inteligencja emocjonalna
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mówiąc o inteligencji, mamy na myśli IQ. Istnieje jednak inny rodzaj inteligencji – inteligencja emocjonalna. Czym się cechuje i jaki ma wpływ na naszą ścieżkę zawodową?

Czym jest EQ?

REKLAMA

J. Meyer i P. Salovey określają inteligencję emocjonalną jako zdolność rozumowania dotyczącego emocji i informacji o charakterze emocjonalnym, a także zdolność wykorzystywania emocji do usprawnienia myślenia. D. Golemana mówi zaś o EQ jako o zdolności rozumienia siebie i własnych emocji, kontrolowania ich oraz kierowania nimi, zdolności indywidualnego motywowania, empatii oraz umiejętności o charakterze społecznym. Przyjmuje je za potencjał emocjonalny, który umiejętnie wykorzystany przeradza się w konkretne emocjonalne kompetencje i umiejętności utożsamiane z inteligentnym zarządzaniem emocjami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak zbadać inteligencję emocjonalną?

Osoby cechujące się rozwiniętą inteligencją emocjonalną znacznie lepiej radzą sobie z pracą pod presją czasu dzięki wspomnianej umiejętności radzenia sobie z emocjami. Lepiej przyjmują krytykę, potrafią przyznać się do błędów i wyciągnąć z nich wnioski. Osoby te częściej słuchają niż mówią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Profity, jakie daje EQ

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego na zlecenie CareerBuilder wynika, iż pracodawcy zwracają uwagę na rodzaj inteligencji zarówno kandydata do pracy jak również już zatrudnionego. W trakcie procesu rekrutacyjnego aż 34 proc. przykłada większą wagę do inteligencji emocjonalnej niż logicznej, a 59 proc. nie zatrudniłoby kandydatów o wyższym ilorazie inteligencji, ale bez satysfakcjonującego poziomu inteligencji emocjonalnej. W przypadku już zatrudnionych pracowników większość kierownictwa, bo aż 71 proc., ceni również ten rodzaj inteligencji.

Inteligencja emocjonalna ma również wpływ na ewentualny awans. Zgodnie z przytoczonymi badaniami, aż 75 proc. badanych przy rozpatrywania awansu chętniej bierze pod uwagę osoby cechujące się wyższym ilorazem inteligencji emocjonalnej, aniżeli tych z wysokim IQ.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pracodawcy więc przychylniej patrzą na osoby z dominującą emocjonalną inteligencją, ponieważ lepiej sprawdzają się w pracy. Dzięki swojej inteligencji są w stanie zachować spokój podczas pracy pod presją, w silnym stresie – czego w obecnych czasach nie brakuje. Wiedzą, jak w umiejętny, korzystny sposób rozwiązać konflikt w grupie współpracowników, m.in. dzięki empatii. W całej tej niekomfortowej sytuacji zachowują trzeźwość umysłu i podejmują przemyślane decyzje.

 Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA