reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Inteligencja Emocjonalna i jej wpływ na ścieżkę zawodową

Inteligencja Emocjonalna i jej wpływ na ścieżkę zawodową

Mówiąc o inteligencji, mamy na myśli IQ. Istnieje jednak inny rodzaj inteligencji – inteligencja emocjonalna. Czym się cechuje i jaki ma wpływ na naszą ścieżkę zawodową?

Czym jest EQ?

J. Meyer i P. Salovey określają inteligencję emocjonalną jako zdolność rozumowania dotyczącego emocji i informacji o charakterze emocjonalnym, a także zdolność wykorzystywania emocji do usprawnienia myślenia. D. Golemana mówi zaś o EQ jako o zdolności rozumienia siebie i własnych emocji, kontrolowania ich oraz kierowania nimi, zdolności indywidualnego motywowania, empatii oraz umiejętności o charakterze społecznym. Przyjmuje je za potencjał emocjonalny, który umiejętnie wykorzystany przeradza się w konkretne emocjonalne kompetencje i umiejętności utożsamiane z inteligentnym zarządzaniem emocjami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak zbadać inteligencję emocjonalną?

Osoby cechujące się rozwiniętą inteligencją emocjonalną znacznie lepiej radzą sobie z pracą pod presją czasu dzięki wspomnianej umiejętności radzenia sobie z emocjami. Lepiej przyjmują krytykę, potrafią przyznać się do błędów i wyciągnąć z nich wnioski. Osoby te częściej słuchają niż mówią.

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Profity, jakie daje EQ

Z badania przeprowadzonego na zlecenie CareerBuilder wynika, iż pracodawcy zwracają uwagę na rodzaj inteligencji zarówno kandydata do pracy jak również już zatrudnionego. W trakcie procesu rekrutacyjnego aż 34 proc. przykłada większą wagę do inteligencji emocjonalnej niż logicznej, a 59 proc. nie zatrudniłoby kandydatów o wyższym ilorazie inteligencji, ale bez satysfakcjonującego poziomu inteligencji emocjonalnej. W przypadku już zatrudnionych pracowników większość kierownictwa, bo aż 71 proc., ceni również ten rodzaj inteligencji.

Inteligencja emocjonalna ma również wpływ na ewentualny awans. Zgodnie z przytoczonymi badaniami, aż 75 proc. badanych przy rozpatrywania awansu chętniej bierze pod uwagę osoby cechujące się wyższym ilorazem inteligencji emocjonalnej, aniżeli tych z wysokim IQ.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pracodawcy więc przychylniej patrzą na osoby z dominującą emocjonalną inteligencją, ponieważ lepiej sprawdzają się w pracy. Dzięki swojej inteligencji są w stanie zachować spokój podczas pracy pod presją, w silnym stresie – czego w obecnych czasach nie brakuje. Wiedzą, jak w umiejętny, korzystny sposób rozwiązać konflikt w grupie współpracowników, m.in. dzięki empatii. W całej tej niekomfortowej sytuacji zachowują trzeźwość umysłu i podejmują przemyślane decyzje.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama