REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligencja Emocjonalna i jej wpływ na ścieżkę zawodową

rekrutacja, inteligencja emocjonalna
rekrutacja, inteligencja emocjonalna
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mówiąc o inteligencji, mamy na myśli IQ. Istnieje jednak inny rodzaj inteligencji – inteligencja emocjonalna. Czym się cechuje i jaki ma wpływ na naszą ścieżkę zawodową?

Czym jest EQ?

REKLAMA

J. Meyer i P. Salovey określają inteligencję emocjonalną jako zdolność rozumowania dotyczącego emocji i informacji o charakterze emocjonalnym, a także zdolność wykorzystywania emocji do usprawnienia myślenia. D. Golemana mówi zaś o EQ jako o zdolności rozumienia siebie i własnych emocji, kontrolowania ich oraz kierowania nimi, zdolności indywidualnego motywowania, empatii oraz umiejętności o charakterze społecznym. Przyjmuje je za potencjał emocjonalny, który umiejętnie wykorzystany przeradza się w konkretne emocjonalne kompetencje i umiejętności utożsamiane z inteligentnym zarządzaniem emocjami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak zbadać inteligencję emocjonalną?

Osoby cechujące się rozwiniętą inteligencją emocjonalną znacznie lepiej radzą sobie z pracą pod presją czasu dzięki wspomnianej umiejętności radzenia sobie z emocjami. Lepiej przyjmują krytykę, potrafią przyznać się do błędów i wyciągnąć z nich wnioski. Osoby te częściej słuchają niż mówią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Profity, jakie daje EQ

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego na zlecenie CareerBuilder wynika, iż pracodawcy zwracają uwagę na rodzaj inteligencji zarówno kandydata do pracy jak również już zatrudnionego. W trakcie procesu rekrutacyjnego aż 34 proc. przykłada większą wagę do inteligencji emocjonalnej niż logicznej, a 59 proc. nie zatrudniłoby kandydatów o wyższym ilorazie inteligencji, ale bez satysfakcjonującego poziomu inteligencji emocjonalnej. W przypadku już zatrudnionych pracowników większość kierownictwa, bo aż 71 proc., ceni również ten rodzaj inteligencji.

Inteligencja emocjonalna ma również wpływ na ewentualny awans. Zgodnie z przytoczonymi badaniami, aż 75 proc. badanych przy rozpatrywania awansu chętniej bierze pod uwagę osoby cechujące się wyższym ilorazem inteligencji emocjonalnej, aniżeli tych z wysokim IQ.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pracodawcy więc przychylniej patrzą na osoby z dominującą emocjonalną inteligencją, ponieważ lepiej sprawdzają się w pracy. Dzięki swojej inteligencji są w stanie zachować spokój podczas pracy pod presją, w silnym stresie – czego w obecnych czasach nie brakuje. Wiedzą, jak w umiejętny, korzystny sposób rozwiązać konflikt w grupie współpracowników, m.in. dzięki empatii. W całej tej niekomfortowej sytuacji zachowują trzeźwość umysłu i podejmują przemyślane decyzje.

 Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA