REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polegają testy psychometryczne?

Joanna Kuzub
Na czym polegają testy psychometryczne?
Na czym polegają testy psychometryczne?

REKLAMA

REKLAMA

Podczas procesu rekrutacji pracodawca chce jak najlepiej poznać przyszłego pracownika. Obecnie podczas rekrutacji przestaje wystarczać samo CV kandydata do pracy i rozmowa kwalifikacyjna. Rekruterzy coraz częściej szukają nowych rozwiązań, jakimi są testy psychometryczne. Na czym polegają i jaki jest cel takich testów?

Na czym polegają te testy? Są to gotowe zadania do rozwiązania na kartce papieru lub komputerze, na ogół ułożone w formie testu wielokrotnego wyboru. Najczęściej składają się z pytań lub twierdzeń, do których kandydat ma się ustosunkować. Są także pytania, w których trzeba np. wybrać element dopełniający graficzny ciąg. Stosowane są z innymi metodami selekcji przed rozmową kwalifikacyjną. Aby wziąć udział w dalszym etapie rekrutacji, należy uzyskać z testów określony wynik, który porównywany jest z wynikami innych.

REKLAMA

Cel testów psychometrycznych

Testy tego typu mają na celu dogłębne poznanie kandydata do pracy. Zapoznanie się z CV pozwala pracodawcy uzyskać wiedzę na temat posiadanego przez przyszłego pracownika wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Pozycja z dodatkowymi informacjami w CV nie daje rekruterowi, aż tak szerokich informacji, jakie mogą zaważyć na ewentualnej współpracy, a pierwsze wrażenie czasem może być mylące. W tym wypadku pomocne są testy psychometryczne. Pozwalają one nie tylko zweryfikować poziom znajomości komputera lub języków obcych, ale znakomicie nadają się też do zbadania poziomu inteligencji kandydata, jego temperamentu, potencjału, umiejętności, predyspozycji, motywacji czy też cech charakteru.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Przykładowe testy

Serwisy internetowe na swoich stronach oferują różnego rodzaju testy: werbalne, logiczne, analityczne, które umożliwiają kandydatom przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, a pracodawcom zdiagnozowanie kandydata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testy werbalne mają na celu sprawdzenie kandydata pod kątem zdolności logicznego myślenia i prawidłowego wyciągania wniosków. Składają się z tekstów i przypisanych do nich pytań lub stwierdzeń. Należy dokonać oceny, czy zadania są fałszywe, prawdziwe, czy może na podstawie tekstu nie można wyciągnąć jednoznacznego wniosku. Mogą również pojawić się zadania, w których należy wskazać logiczne związki między wyrazami.

Testy numeryczne to zadania do wykonania przy użyciu podstawowych działań matematycznych w określonym, na ogół krótkim, czasie.

Osoby, które ubiegają się o pracę, mogą spotkać się różnymi rodzajami tych testów. Z tego względu warto wcześniej rozwiązać kilka przykładowych, dostępnych w internecie. Analiza wyniku może okazać się przydatna zarówno w  poszukiwaniu pracy, jak również zdobyciu wymarzonego stanowiska.

O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA