Sprawdź referencję
REKLAMA
REKLAMA
Podejście do referencji zmienia się z roku na rok. Zachęcamy do budowania „portfolio” osób, które będą mogły w przyszłości wystawić opinie dotyczące naszej pracy. Zwykle powinny to być osoby, które pracowały z nami najbliżej i faktycznie mogą obiektywnie i rzetelnie ocenić nasze dokonania (bezpośredni przełożeni, wyżej postawieni w hierarchii pracownicy działów, z którymi często współpracowaliśmy).
REKLAMA
Wskazując osoby do referencji, należy podać ich imię, nazwisko, nazwę stanowiska i działu, numer telefonu; warto też opisać, jaka była między nami zależność służbowa. Pamiętajmy ze ogromna role odgrywa dobór osób do referencji. Największą wagę przywiązujemy do referencji przełożonego z ostatniego miejsca pracy.
Referencje to jeden z podstawowych filarów dobrego procesu rekrutacji pod warunkiem, że proces wystawiania / pozyskiwania referencji jest przeprowadzony obiektywnie i profesjonalnie.
Porównaj: Selekcja CV - kilka porad dla pracodawców
Najlepszym pytaniem, które powinno znaleźć się w formularzu/rozmowie dotyczącym referencji jest zdecydowanie ”Czy zatrudniliby Państwo tego kandydata powtórnie?”
Inne pytania, które powinny i które najczęściej pojawiają się w momencie sprawdzania referencji to:
- Jak układała się Pani/Pana współpraca z kandydatem?
- Jak reagował w sytuacjach kryzysowych?
- Za co ceni Pani/Pan kandydata?
- Jakie są jego mocne/słabe strony jako pracownika?
- Jak kandydat radził sobie w pracy zespołowej? Czy jest typem leadera czy raczej podporządkowuje się grupie?
- Czy dochodziło do konfliktów kandydata ze współpracownikami? Czy były to konflikty merytoryczne czy interpersonalne?
- Co było głównym powodem rezygnacji kandydata z pracy?
Warto się zastanowić jak nasz były pracodawca odpowie na te pytania mówiąc właśnie o nas.
Polecamy serwis Manager
REKLAMA
Pracodawcy korzystają z sprawdzania referencji gdyż żadne CV, testy, rozmowy kwalifikacyjne nie pokażą pełnego obrazu. Ktoś może świetnie się prezentować na papierze, dobrze w czasie rozmowy, a być nieodpowiednim pracownikiem z punktu widzenia firmy jako całości.
Dlatego tez warto pamiętać, że proces rekrutacji, w którym będziemy brać udział, to nie tylko rozmowa z potencjalnym pracodawca, ale to także możliwa rozmowa pomiędzy naszym byłym przełożonym i przyszłym pracodawcą.
AUTOR: Agnieszka Pastuła
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.