| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Co cenimy najbardziej w swojej pracy?

Co cenimy najbardziej w swojej pracy?

Dobre samopoczucie wpływa na jakość naszego życia we wszystkich jego aspektach - to oczywiste. Gdy jesteśmy smutni, źli lub zestresowani, zazwyczaj bardziej pesymistycznie postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i gorzej radzimy sobie w pracy. Co zatem cenimy najbardziej w swojej pracy?

Im dłuższy staż pracy, tym gorzej

Opublikowany w listopadzie raport „Philips Index 2010: Badanie jakości życia Polaków” potwierdza, że spośród wszystkich aspektów życia Polacy czują się najmniej zadowoleni z tych, które związane są z pracą zawodową. Co więcej, ów brak satysfakcji pogłębia się wraz z wiekiem: wskaźnik łączący deklarowany przez badanych poziom zadowolenia i ważności z pracy wynosi 67% dla osób w wieku od 25 do 34 lat, natomiast już tylko 22% dla grupy wiekowej 55-64 lata. Jak przypuszcza Małgorzata Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przyczyną może być wyczekiwanie przez osoby w starszym wieku upragnionej emerytury.

Dowiedz się Jak obliczana jest emerytura mieszana i kto ma do niej prawo?

Zwraca uwagę także fakt, że praca i kariera nie została oceniona jako istotna dla dobrego samopoczucia przez prawie 1/3 kobiet biorących udział w badaniu; dla porównania, odsetek mężczyzn, którzy zadeklarowali podobnie, wyniósł 20%. – Pomimo zdobyczy feminizmu, kobiety ciągle postrzegają swój sukces zawodowy jako kwestię drugorzędną. Dla mężczyzny praca i kariera to nadal istotna aktywność – tłumaczy kulturoznawca dr Jacek Wasilewski.

Polak pracujący - Polak zestresowany?

Z pracą najczęściej często łączy się również stres. Według wyników badania, chociaż na swoją pracę narzeka tylko co dziesiąty Polak (zdecydowanie niezadowolonych z pracy jest tylko 2%, a raczej niezadowolonych – 8%), to obok kwestii finansowych (opłacanie rachunków, odkładanie pieniędzy na przyszłość, koszty związane z leczeniem) jest ona dla naszych rodaków głównym czynnikiem stresogennym: odsetek osób uważających, że ma ona pewien lub znaczący wpływ na poziom odczuwanego przez nie stresu, wyniósł 42%.

Jako źródło stresu respondenci najczęściej podawali przełożonych (43%) oraz współpracowników (40%). Dla 37% respondentów jest nim dojazd do miejsca zatrudnienia, natomiast dla 28% - utrata pracy. Sporo zmartwień przysparza Polakom również samo podjęcie pracy i pojawienie się konieczności samodzielnego utrzymania. - Znamienne jest również to, że według wyników badania najwięcej zestresowanych osób należy do grupy wiekowej 35-44 lata, w której aktywność zawodowa jest bardzo wysoka – zauważa Małgorzata Ohme.

Zarobki to nadal podstawa

Co Polacy cenią w życiu zawodowym najbardziej? Chyba nikogo nie zaskoczy informacja, że w świetle wyników badania najbardziej istotne są dla nas zarobki – ponad trzy czwarte badanych (78%) uznało, że ich wysokość ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Niestety, jednocześnie tylko 18% z nich deklaruje zadowolenie z uzyskiwanych przychodów. – Praca daje nam satysfakcję, ale chcielibyśmy zarabiać więcej – komentuje ten wynik Michał Pozdał, wykładowca SWPS.

Przeczytaj: Dlaczego pracujemy lepiej, a zarabiamy gorzej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »