REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co cenimy najbardziej w swojej pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Z pracą najczęściej często łączy się również stres.
Z pracą najczęściej często łączy się również stres.

REKLAMA

REKLAMA

Dobre samopoczucie wpływa na jakość naszego życia we wszystkich jego aspektach - to oczywiste. Gdy jesteśmy smutni, źli lub zestresowani, zazwyczaj bardziej pesymistycznie postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i gorzej radzimy sobie w pracy. Co zatem cenimy najbardziej w swojej pracy?

Im dłuższy staż pracy, tym gorzej

Opublikowany w listopadzie raport „Philips Index 2010: Badanie jakości życia Polaków” potwierdza, że spośród wszystkich aspektów życia Polacy czują się najmniej zadowoleni z tych, które związane są z pracą zawodową. Co więcej, ów brak satysfakcji pogłębia się wraz z wiekiem: wskaźnik łączący deklarowany przez badanych poziom zadowolenia i ważności z pracy wynosi 67% dla osób w wieku od 25 do 34 lat, natomiast już tylko 22% dla grupy wiekowej 55-64 lata. Jak przypuszcza Małgorzata Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przyczyną może być wyczekiwanie przez osoby w starszym wieku upragnionej emerytury.

REKLAMA

Dowiedz się Jak obliczana jest emerytura mieszana i kto ma do niej prawo?

Zwraca uwagę także fakt, że praca i kariera nie została oceniona jako istotna dla dobrego samopoczucia przez prawie 1/3 kobiet biorących udział w badaniu; dla porównania, odsetek mężczyzn, którzy zadeklarowali podobnie, wyniósł 20%. – Pomimo zdobyczy feminizmu, kobiety ciągle postrzegają swój sukces zawodowy jako kwestię drugorzędną. Dla mężczyzny praca i kariera to nadal istotna aktywność – tłumaczy kulturoznawca dr Jacek Wasilewski.

Polak pracujący - Polak zestresowany?

REKLAMA

Z pracą najczęściej często łączy się również stres. Według wyników badania, chociaż na swoją pracę narzeka tylko co dziesiąty Polak (zdecydowanie niezadowolonych z pracy jest tylko 2%, a raczej niezadowolonych – 8%), to obok kwestii finansowych (opłacanie rachunków, odkładanie pieniędzy na przyszłość, koszty związane z leczeniem) jest ona dla naszych rodaków głównym czynnikiem stresogennym: odsetek osób uważających, że ma ona pewien lub znaczący wpływ na poziom odczuwanego przez nie stresu, wyniósł 42%.

Jako źródło stresu respondenci najczęściej podawali przełożonych (43%) oraz współpracowników (40%). Dla 37% respondentów jest nim dojazd do miejsca zatrudnienia, natomiast dla 28% - utrata pracy. Sporo zmartwień przysparza Polakom również samo podjęcie pracy i pojawienie się konieczności samodzielnego utrzymania. - Znamienne jest również to, że według wyników badania najwięcej zestresowanych osób należy do grupy wiekowej 35-44 lata, w której aktywność zawodowa jest bardzo wysoka – zauważa Małgorzata Ohme.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarobki to nadal podstawa

Co Polacy cenią w życiu zawodowym najbardziej? Chyba nikogo nie zaskoczy informacja, że w świetle wyników badania najbardziej istotne są dla nas zarobki – ponad trzy czwarte badanych (78%) uznało, że ich wysokość ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Niestety, jednocześnie tylko 18% z nich deklaruje zadowolenie z uzyskiwanych przychodów. – Praca daje nam satysfakcję, ale chcielibyśmy zarabiać więcej – komentuje ten wynik Michał Pozdał, wykładowca SWPS.

Przeczytaj: Dlaczego pracujemy lepiej, a zarabiamy gorzej?

REKLAMA

Niemal równie znaczącą kwestią jest sam fakt posiadania pracy, który jako ważny określiło 74% badanych. Mniej istotna jest dla Polaków ilość przysługujących im dni urlopu (63%) oraz stosunki z szefem i współpracownikami (61%). Ta ostatnia informacja wydaje się szczególnie ciekawa, zwłaszcza gdy spojrzymy na odsetek osób, dla których ważne są relacje z rodziną (97%), przyjaciółmi (95%) oraz współmałżonkiem lub partnerem (80%). Potwierdza to panujące szeroko przekonanie, że Polacy nad sukcesy w pracy przekładają szczęście rodzinne i dobre relacje z najbliższymi.

Porównanie wyników raportu Philips Index 2010 z różnych krajów świata wskazuje, że Polska znajduje się w czołówce państw (za Japonią, Tajwanem, Brazylią oraz Koreą), których obywatele są najmniej usatysfakcjonowani wysokością osiąganych zarobków. Różnica pomiędzy deklarowaną średnią ważności przychodów a poziomem satysfakcji z nich wyniosła w naszym kraju -37%, co stawia nas daleko w tyle za najbardziej zadowolonymi ze swoich zarobków Turkami (różnica: 46%), Malezyjczykami (1%) oraz mieszkańcami Arabii Saudyjskiej (również 1%). Na szczęście jednak nie znajdujemy się wśród najbardziej zestresowanych państw świata, do których według wyników raportu należą Indie, Tajwan, Korea, Wielka Brytania oraz Francja.

Od reszty świata nie odstajemy natomiast, jeśli chodzi o deklarowane przez nas główne generatory stresu: konieczność regulowania rachunków, oszczędzania na przyszłość, obawa przed utratą pracy spędzają sen z powiek ludziom na całym świecie.

Źródło: Royal Philips Electronics

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA