REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybrane wyniki badań satysfakcji pracowników – podmiotowość

Badania satysfakcji klienta.
Badania satysfakcji klienta.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podmiotowość pracowników, rozumiana jako zdolność do wywierania wpływu (za pomocą różnych form partycypacji i partnerstwa) na całokształt sytuacji w przedsiębiorstwie, jest niezwykle ważnym aspektem procesu kształtowania i rozwoju kapitału ludzkiego.

Do istotnych zagrożeń strukturalnych podmiotowości należą: nadmierna hierarchizacja, formalizacja działania, rozbudowany system nadzoru i kontroli, centralizacja procesu decyzyjnego. Podmiotowość mogą ograniczać także: zbyt formalne, nie uwzględniające indywidualności pracownika, podejście do jego możliwości rozwoju i kariery, brak możliwości wykazania się posiadanymi kompetencjami, stosowanie niejednoznacznych kryteriów oceny pracownika.

REKLAMA

Podmiotowość

Pytanie: Czy reguły i procedury w firmie nie utrudniają pracy?
TAK – 20,12%
RACZEJ TAK – 31,83%
RACZEJ NIE – 30,18%
NIE – 12,46%
BRAK ODPOWIEDZI – 5,41%

Pytanie: Czy Pani/Pan sam kontroluje przebieg swojej pracy?
TAK – 51,65%
RACZEJ TAK – 33,78%
RACZEJ NIE – 5,86%
NIE – 6,31%
BRAK ODPOWIEDZI – 2,40%

Pytanie: Czy bez obaw wyraża Pani/Pan swoje zdanie o tym co się dzieje w przedsiębiorstwie?
TAK – 19,82%
RACZEJ TAK – 35,14%
RACZEJ NIE – 27,63%
NIE – 15,47%
BRAK ODPOWIEDZI – 1,95%

Dowiedz się Jak badać satysfakcję pracowników?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie: Czy ma Pani/Pan przekonanie, że może coś zmieniać w przedsiębiorstwie?
TAK – 10,21%
RACZEJ TAK – 15,77%
RACZEJ NIE – 35,29%
NIE – 35,89%
BRAK ODPOWIEDZI – 2,85%

Pytanie: Czy Pani/Pana propozycje i usprawnienia są w przedsiębiorstwie wykorzystywane?
TAK – 18,02%
RACZEJ TAK – 36,04%
RACZEJ NIE – 21,62%
NIE – 20,72%
BRAK ODPOWIEDZI – 3,60%

Uzyskane wyniki wskazują, że większość pracowników w obrębie własnego stanowiska pracy ma warunki do odczuwania podmiotowości. 85,43% (suma odpowiedzi „TAK” i „RACZEJ TAK”) badanych wskazuje, że samodzielnie kontrolują oni swoją pracę. Gorzej jednak przedstawia się sytuacja z możliwościami wpływania na sytuację w przedsiębiorstwie. Aż 42,34% badanych ma poczucie, że ich propozycje i usprawnienia propozycji nie są lub nie będą w przedsiębiorstwie wykorzystywane. Ponad 71% badanych nie wyraża przekonania, że może coś zmienić w przedsiębiorstwie. Takie poczucie ma tylko 25,98% respondentów. Tak więc, jak można przypuszczać, w obrębie własnego stanowiska pracy większość badanych ma możliwość kontroli i doświadczania skuteczności własnego działania – jednak nie przekłada się to na całą organizację, na kwestie strategiczne. Tylko 51,95% badanych przyznaje, że reguły i procedury nie utrudniają im pracy. Aż 42,64% wyraża opinię przeciwną. Jak wspomniano, barierą dla podmiotowości może być nadmierna formalizacja działań, a także nieżyciowe procedury lub nierealistyczne przepisy, a to może nieco ograniczać poczucie podmiotowości niektórych respondentów.

Autor: Dagmara Lewicka. Artykuł jest fragmentem książki Zarządzanie kapitałem ludzkim w polskich przedsiębiorstwach - Wydawnictwo Profesjonalne PWN.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA