reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Budowanie zespołu > Pokolenie Z - zalety i wady najmłodszego pokolenia na rynku pracy

Pokolenie Z - zalety i wady najmłodszego pokolenia na rynku pracy

Na rynek pracy wkraczają powoli osoby urodzone w drugiej połowie lat 90. Jakie są zalety i wady najmłodszego pokolenia na rynku pracy?

Wyróżnia się 4 grupy pokoleniowe aktywne obecnie na rynku pracy. Są to tzw.:

  • Baby boomers - urodzeni w latach 1946-1964
  • Pokolenie X (1965 -1979)
  • Pokolenie Y, tzw. Millenialsi (1980-1995)
  • Pokolenie Z (1996-2012)

Według badań pokolenia te znacząco różnią się między sobą. Przykładowo Baby boomers (pokolenie wyżu demograficznego) jest dużo bardziej przywiązane do stałego miejsca pracy niż pokolenie Y czy Z. Pokolenie Y i Z jest za to uważane za bardziej roszczeniowe i niechętne do zostawania w pracy po godzinach.

Pokolenie Z to obecnie studenci ostatnich lat studiów oraz absolwenci liceów, techników czy szkół zawodowych. Wielu z nich zaczyna wchodzić na rynek pracy. Czy warto ich zatrudniać? 

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Charakterystyka pokolenia Z

Warto pamiętać, że jest to pokolenie, które nie zna świata bez Internetu, przyzwyczajone do szybkiej i prostej wymiany informacji. Przyswajają nowe technologie, są otwarci i elastyczni. Łatwo adaptują się do zmian zachodzących w firmie, szybko się uczą. Są zainteresowani przedsiębiorczością, kreatywni, odważni. Chętnie angażują się w wolontariaty.

Wymienione wyżej cechy to niewątpliwie zalety pokolenia Z. Pracodawcy często skarżą się jednak na ich wysoką roszczeniowość, brak zaangażowania w pracę, nieumiejętność dostosowania się do kultury organizacji - nieprzestrzeganie godzin pracy, częste zwolnienia lekarskie. Pokolenie to nie przywiązuje się także do pracodawcy i bardzo szybko go zmienia jeśli nie widzi w danej firmie możliwości awansu i rozwoju a czasem po prostu z nudów. Pracodawcy narażeni są wtedy na konieczność poszukiwania nowego pracownika i przeszkolenia go, co bywa dla nich uciążliwe.

Czy warto zatem zatrudniać pracowników z pokolenia Z? Odpowiedź brzmi tak, zwłaszcza, że są oni przyszłością rynku pracy i niebawem będzie to nieuniknione. Trzeba jednak dostosować zarządzanie w firmie do najmłodszych pracowników. Jest szansa, że pracownicy z pokolenia Z będą dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków oraz zostaną na dłużej u danego pracodawcy jeśli będą traktowani partnersko. Oczekują oni elastycznych godzin pracy, często pracy zdalnej oraz life work balance. Potrzebują także jasnych celów, nieustannych nowych wyzwań oraz otwartej komunikacji i informacji zwrotnych. O ile starsi pracownicy nie lubią ocen okresowych, o tyle młodzi oczekują feedbacku - najlepiej na bieżąco. 

Reasumując, pokolenie Z, jak każde zresztą, ma swoje wady i zalety. Dobry manager powinien jednak maksymalnie wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Wtedy jest szansa na satysfakcjonującą dla obu stron współpracę.

Artykuł na podstawie wykładu Moniki Smulewicz pt. "Elastyczne systemy czasu pracy odpowiedzią na potrzeby pokolenia Z" wygłoszonego na Kongresie "Prawo pracy bez tajemnic".

Zobacz: Zarządzanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pokolenie Z - zalety i wady najmłodszego pokolenia na rynku pracy /Fot. Fotolia
Pokolenie Z - zalety i wady najmłodszego pokolenia na rynku pracy /Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama