„Dream Team” - czyli jak utworzyć zespół liderów?
REKLAMA
REKLAMA
Co to właściwie jest zespół?
Na pewno jest to coś więcej niż grupa ludzi. Grupa ze wspólnym celem, która współpracuje, porozumiewa się. Członkowie jej są także zaangażowani. Dobry zespół to zawsze więcej niż suma jego składowych. Kiedy w zespole zgromadzi się odpowiednich liderów, nie istnieje cel którego nie mogliby osiągnąć. Zastanów się teraz proszę przez chwilę i odpowiedz na poniższe pytania: Kiedy ostatni raz rozmawiałeś ze swoim zespołem o „zespole”? Czym według twoich ludzi jest zespół? Jakie cechy efektywny zespół posiada? Jaki jest cel zespołu według poszczególnych jego członków? W jakim stopniu członkowie twojego zespołu czują się Zwycięzcami?
REKLAMA
Wszystkie odnoszące sukcesy drużyny mają pewną liczbę wspólnych cech. Jeśli jako lider możesz pielęgnować i rozwijać te cechy w swojej grupie przywódców, staną się oni spójnym zespołem, zdolnym do osiągania niezwykłych rezultatów.
Porównaj: Kompetencje osobiste a praca w zespole
Jakie to cechy?
- Troska o siebie nawzajem, członkowie zespołu wiedzą że mogą na siebie i na ciebie liczyć.
- Wiedza o tym, co jest ważne.
- Porozumiewanie się ze sobą. Trzeba dawać sobie nawzajem znać, co się dzieje, aby chronić interes zespołu. Otwarta komunikacja zwiększa efektywność.
- Wspólny rozwój. Bez niego zespół i poszczególni jego członkowie stoją w miejscu.
- Zgranie. Członkowie zespołu ufają sobie nawzajem.
- Stawianie interesu zespołu ponad swojej indywidualne przywileje.
- Dobra ławka rezerwowych.
- Dokładna wiedza dotycząc sytuacji w jakiej zespół się znajduje – umiejętność ta odróżnia wielkich graczy od przeciętnych zawodników.
- Gotowość do zapłacenia ceny – każdy członek drużyny musi być gotów poświęcić czas i energię na trening i przygotowanie. Musi być gotów ponosić odpowiedzialność, poświęcić własne pragnienia. Bez powszechnego przekonania, że sprawa jest warta ceny, zespół nie odniesie sukcesu
W nieprzeciętnych zespołach każdy członek zespołu odgrywa szczególną rolę, stosowne do celów i potrzeb organizacji, jak również odpowiadające ich zdolnością
Praca zespołowa na rzecz wartej zachodu wizji umożliwia zwykłym ludziom osiąganie niezwykłych rezultatów. Co jest jeszcze potrzebne do tego? Przywódca, który wie jak być trenerem.
Przeczytaj: Budowanie zespołu
Co robi trener superzespołu? Dzięki czemu zdobywa szacunek i lojalność?
- Trener dobrze wybiera zawodników – jeśli chcesz dać sobie szansę zwycięstwa, zacznij od wybierania zwycięzców.
- Trener nieustannie przedstawia plan gry – nie tylko jednej rozgrywki ale całego rozwoju. Mów czego oczekujesz. Dawaj możliwość działania. Mów jak sobie radzą. Instruuj i wspomagaj, kiedy tego potrzebują, nagradzaj odpowiednio do zasług.
- Trener nie oszczędza czasu na naradzanie się. Wspólna narada daje: koncentrację na tym co ważne; sposobność wysłuchania innych; możliwość dokonania zmian; możliwość odpoczynku.
- Trener wie co jest ważne dla jego zawodników.
- Trener świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem problemów – problemy zawsze stwarzają możliwość nauki, rozwoju, doskonalenia się.
- Trener zapewnia wsparcie potrzebne do osiągnięcia sukcesu.
- Trener wzbudza u zawodników szacunek - zdobywa go poprzez nieustanne i konsekwentne wcielanie w życie trzech atrybutów: niezawodność, troskliwość, umiejętność podejmowania trudnych decyzji.
- Trener nie traktuje wszystkich tak samo – zapewnia możliwości, udostępnia zasoby, daje czas gry stosownie do zasług zawodnika.
- Trener zna poziom swoich zawodników.
- Trener powierza zadania zawodnikom.
Zastanów się, które z powyżej wymienionych czynności wykonujesz w ciągu zwykłego dnia pracy? Które z nich do tej pory omijałeś? Które warto byś rozwinął? Mając już odpowiedzi, po prostu zacznij ćwiczyć. Im więcej pracujesz nad swoimi umiejętnościami, tym więcej pracujesz nad swoim rozwojem, tym więcej możesz dać swoim ludziom. Im więcej dajesz z siebie swoim ludziom, tym większe mogą być ich sukcesy i twoje osiągnięcia jako trenera. Tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz zarządzał swoim Dream Team'em.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.