| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Wdrożenie outsourcingu > Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

Controlling to narzędzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Przekonuje się o tym coraz więcej firm z sektora MSP.

Ważnym charakterystycznym aspektem controllingu jest orientacja na przyszłość w kontekście planowania. Przez co umożliwia wyznaczanie kierunków i celów, gdzie przedsiębiorstwo chce się znaleźć w odpowiedniej perspektywie czasowej oraz sposobów ich realizacji (odpowiednie działania restrukturyzacyjne).

Z outsourcingiem łatwiej

Wprowadzenie controllingu w sprawnie funkcjonującej firmie jest w zasadzie niezbędne, gdyż rozwiązania controllingowe pozwalają jasno identyfikować cele, strategię oraz umożliwiają ocenę własnych dokonań. Jednak samodzielne wdrożenie controllingu w przedsiębiorstwie wiąże się na ogół z dużymi kosztami oraz długą perspektywą czasową, przez co często firmy z sektora MSP nie inwestują w taki system.

W takim przypadku rozwiązaniem może być outsourcing controllingu. Samodzielne wdrażanie controllingu wiąże się na ogół z zakupem, znajomością, jak i obsługą oprogramowania, wdrożeniem hurtowni danych oraz zakupem i utrzymaniem serwerów. W przypadku outsourcingu, zadania te stoją po stronie usługodawcy. W takim przypadku firma nie musi martwić się o to, gdzie lokalizować dane firmy, w jaki sposób oraz stać na straży prawidłowego funkcjonowania – serwery i odpowiednie oprogramowanie posiada firma świadcząca usługę controllingu. Usługodawca zapewnia również wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, której samodzielne utrzymanie niejednokrotnie przekraczałoby koszty usługi outsourcingowej.

Polecamy serwis Szkolenia

Skorzystanie z doświadczenia i zasobów firmy zewnętrznej może okazać się najlepszym, najtańszym oraz najszybszym sposobem na sprawne i skuteczne wdrożenie controllingu. Dodatkowo niektórzy dostawcy systemu controllingu uzyskali dotację na wdrażanie systemu u swoich klientów.

MSP i controlling

Warto zaznaczyć, że do tej pory jedynie duże korporacje mogły pozwolić sobie na zatrudnienie controllerów finansowych oraz na nabycie specjalistycznych narzędzi analitycznych.

Obecnie istnieją na rynku rozwiązania pozwalające małym i średnim przedsiębiorstwom, co do tej pory było poza ich finansowym zasięgiem, na korzystanie z pracy analityków o wysokich kwalifikacjach i rozległym doświadczeniu. Co w konsekwencji przekłada się na nowoczesne zarządzanie firmą, pełną kontrolę nad jej działaniami oraz na reagowanie w strategicznych dla przedsiębiorstwa momentach.

Jednym słowem wiedza dotycząca wszystkich mechanizmów zachodzących wewnątrz firmy w powiązaniu ze zmieniającymi się warunkami otoczenia jest konieczna, by przedsiębiorstwo mogło utrzymać stabilną pozycję na rynku i rozwijać się w zaplanowanym kierunku.

Anna Piotrowska Specjalista ds. PR – FINEUS balance & control

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje
Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »