REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

Subskrybuj nas na Youtube
Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje
Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje

REKLAMA

REKLAMA

Controlling to narzędzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Przekonuje się o tym coraz więcej firm z sektora MSP.

Controlling jest ściśle powiązany z systemem przepływu informacji w firmie, dostarcza precyzyjnych danych dla podejmowania decyzji kierowniczych. System ten funkcjonuje nie tylko wewnątrz lecz również współdziała z otoczeniem przedsiębiorstwa. Dlatego też wspomaga wyznaczenie celów głównych, strategicznych i operacyjnych przedsiębiorstwa, które z kolei pozwalają na określenie celów szczegółowych na każdym szczeblu struktury organizacyjnej.

REKLAMA

Jakie są zadania controllingu?

REKLAMA

Zatem do zadań controllingu należy gromadzenie, przetwarzanie i analiza informacji istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, zarówno przychodzących z otoczenia jak i informacji wewnętrznych, a także informowanie o potencjalnych zagrożeniach oraz możliwych kierunkach rozwoju firmy.

To rozbudowany system informacji o poszczególnych działach przedsiębiorstwa i ma za zadanie dostarczać bieżących i cyklicznych raportów oraz analiz finansowych. Dzięki temu można planować przyszłe funkcjonowanie przedsiębiorstwa w zakresie jego rozwoju i wzrostu. Zmienne warunki zewnętrzne oraz przemiany wewnętrzne funkcjonowania przedsiębiorstw wymuszają konieczność ciągłego korygowania planów rozwoju i wzrostu.

Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje. Swym działaniem może objąć całą organizację i wszystkie wymiary jej działalności, a może ograniczać się jedynie do pewnych obszarów jej funkcjonowania.

REKLAMA

Zakres controllingu wyznacza również horyzont czasowy, jaki przyjmuje się budując ten system w przedsiębiorstwie. W związku z tym zagadnienia długoterminowe są najczęściej domeną controllingu strategicznego, a kwestie krótkoterminowe – controllingu operacyjnego. planowanie i kontrola realizacji zadań w horyzontach krótszych niż 12 miesięcy są określane jako budżetowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania typowe dla controllingu strategicznego opierają się na wyznaczaniu przyszłych zasobów, szans czy zagrożeń. Controlling operacyjny, koncentruje się na zagadnieniach bieżących organizacji, takich jak kontrola płynności finansowej, kontrola rentowności działalności gospodarczej lub krótkookresowe sterowanie wynikiem finansowym.

Porównaj: Jak wygląda współpraca przy outsourcingu usług księgowych?

Strategia rozwoju firmy

Warto zaznaczyć, że controlling należy do najbardziej kompleksowych instrumentów wspomagających a często wręcz umożliwiających realizację wybranej strategii. Całościowe podejście, charakterystyczne dla controllingu, pozwala uzyskać spójny obraz realizacji lub wykonania przez przedsiębiorstwo zadań opisanych przez wcześniejsze plany strategiczne.

Ważnym charakterystycznym aspektem controllingu jest orientacja na przyszłość w kontekście planowania. Przez co umożliwia wyznaczanie kierunków i celów, gdzie przedsiębiorstwo chce się znaleźć w odpowiedniej perspektywie czasowej oraz sposobów ich realizacji (odpowiednie działania restrukturyzacyjne).

Z outsourcingiem łatwiej

Wprowadzenie controllingu w sprawnie funkcjonującej firmie jest w zasadzie niezbędne, gdyż rozwiązania controllingowe pozwalają jasno identyfikować cele, strategię oraz umożliwiają ocenę własnych dokonań. Jednak samodzielne wdrożenie controllingu w przedsiębiorstwie wiąże się na ogół z dużymi kosztami oraz długą perspektywą czasową, przez co często firmy z sektora MSP nie inwestują w taki system.

W takim przypadku rozwiązaniem może być outsourcing controllingu. Samodzielne wdrażanie controllingu wiąże się na ogół z zakupem, znajomością, jak i obsługą oprogramowania, wdrożeniem hurtowni danych oraz zakupem i utrzymaniem serwerów. W przypadku outsourcingu, zadania te stoją po stronie usługodawcy. W takim przypadku firma nie musi martwić się o to, gdzie lokalizować dane firmy, w jaki sposób oraz stać na straży prawidłowego funkcjonowania – serwery i odpowiednie oprogramowanie posiada firma świadcząca usługę controllingu. Usługodawca zapewnia również wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, której samodzielne utrzymanie niejednokrotnie przekraczałoby koszty usługi outsourcingowej.

Polecamy serwis Szkolenia

Skorzystanie z doświadczenia i zasobów firmy zewnętrznej może okazać się najlepszym, najtańszym oraz najszybszym sposobem na sprawne i skuteczne wdrożenie controllingu. Dodatkowo niektórzy dostawcy systemu controllingu uzyskali dotację na wdrażanie systemu u swoich klientów.

MSP i controlling

Warto zaznaczyć, że do tej pory jedynie duże korporacje mogły pozwolić sobie na zatrudnienie controllerów finansowych oraz na nabycie specjalistycznych narzędzi analitycznych.

Obecnie istnieją na rynku rozwiązania pozwalające małym i średnim przedsiębiorstwom, co do tej pory było poza ich finansowym zasięgiem, na korzystanie z pracy analityków o wysokich kwalifikacjach i rozległym doświadczeniu. Co w konsekwencji przekłada się na nowoczesne zarządzanie firmą, pełną kontrolę nad jej działaniami oraz na reagowanie w strategicznych dla przedsiębiorstwa momentach.

Jednym słowem wiedza dotycząca wszystkich mechanizmów zachodzących wewnątrz firmy w powiązaniu ze zmieniającymi się warunkami otoczenia jest konieczna, by przedsiębiorstwo mogło utrzymać stabilną pozycję na rynku i rozwijać się w zaplanowanym kierunku.

Anna Piotrowska Specjalista ds. PR – FINEUS balance & control

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA