| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Case study > Doradca podatkowy: wewnątrz firmy czy w outsoursie

Doradca podatkowy: wewnątrz firmy czy w outsoursie

Doradca podatkowy jest wolnym zawodem zaufania publicznego utworzonym na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Usługi doradztwa podatkowego mogą być świadczone tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały wpisane na listę doradców podatkowych.

Doradcy podatkowi mogą prowadzić praktykę indywidualną lub pracować w firmach doradczych zajmujących się doradztwem podatkowym. Należy pamiętać, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, doradca podatkowy nie może świadczyć usług doradztwa podatkowego będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przez podmiot nie uprawniony do świadczenia tego rodzaju usług.

Zobacz: Jakie są korzyści z outsourcingu funkcji szkoleniowej? część I

Niewątpliwie zatrudnienie przez taki podmiot doradcy podatkowego (oprócz obowiązku zawieszenia wpisu na listę przez zatrudnionego doradcę) oznacza stałe, bieżące wsparcie specjalisty dla działów księgowości i finansów, marketingu, handlu. Natomiast często trudno jest oczekiwać od jednej osoby znajomości wszystkich zagadnień podatkowych, podatki są bowiem bardzo szeroką i skomplikowaną dziedziną. Stąd firmy (spoza branży doradztwa podatkowego) decydujące się na zatrudnienie doradcy na stałe muszą się liczyć z koniecznością nieustannego doszkalania go z różnych dziedzin a także z koniecznością posiłkowania się doradcami zewnętrznymi o wąskich specjalizacjach. Ważne jest również to, że doradca zatrudniony na podstawie umowy o pracę w podmiocie nieuprawnionym spoza branży doradztwa odpowiada za swoje działania (a wiec także i za wydane opinie podatkowe) jak pracownik, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Odpowiedzialność ta jest wówczas znacznie ograniczona, za wyjątkiem sytuacji umyślnego narażenia pracodawcy na szkodę.

Zobacz serwis: Relacje klient – dostawca w przypadku outsourcingu funkcji szkoleniowej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »