Doradca podatkowy: wewnątrz firmy czy w outsoursie

REKLAMA
REKLAMA
Doradcy podatkowi mogą prowadzić praktykę indywidualną lub pracować w firmach doradczych zajmujących się doradztwem podatkowym. Należy pamiętać, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, doradca podatkowy nie może świadczyć usług doradztwa podatkowego będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przez podmiot nie uprawniony do świadczenia tego rodzaju usług.
REKLAMA
Zobacz: Jakie są korzyści z outsourcingu funkcji szkoleniowej? część I
Niewątpliwie zatrudnienie przez taki podmiot doradcy podatkowego (oprócz obowiązku zawieszenia wpisu na listę przez zatrudnionego doradcę) oznacza stałe, bieżące wsparcie specjalisty dla działów księgowości i finansów, marketingu, handlu. Natomiast często trudno jest oczekiwać od jednej osoby znajomości wszystkich zagadnień podatkowych, podatki są bowiem bardzo szeroką i skomplikowaną dziedziną. Stąd firmy (spoza branży doradztwa podatkowego) decydujące się na zatrudnienie doradcy na stałe muszą się liczyć z koniecznością nieustannego doszkalania go z różnych dziedzin a także z koniecznością posiłkowania się doradcami zewnętrznymi o wąskich specjalizacjach. Ważne jest również to, że doradca zatrudniony na podstawie umowy o pracę w podmiocie nieuprawnionym spoza branży doradztwa odpowiada za swoje działania (a wiec także i za wydane opinie podatkowe) jak pracownik, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Odpowiedzialność ta jest wówczas znacznie ograniczona, za wyjątkiem sytuacji umyślnego narażenia pracodawcy na szkodę.
Zobacz serwis: Relacje klient – dostawca w przypadku outsourcingu funkcji szkoleniowej
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA