Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rękojmia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rękojmia.
Sprzedaż używanego lokalu a rękojmia
Aktualizacja: 25.11.2019
Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym też działa rękojmia? Wyjaśniamy jakie ma to konsekwencje dla sprzedawcy lokalu. »
Odmowa odbioru robót budowlanych przez inwestora
Aktualizacja: 23.07.2018
Kiedy inwestor może odmówić odbioru robót budowlanych? Jaką rolę ogrywa w takim przypadku protokół odbioru? »
Rękojmia - nowe przepisy niekorzystne dla konsumentów i firm
Aktualizacja: 01.02.2018
Konfederacja Lewiatan alarmuje, że projekt ustawy dotyczący wad z tytułu rękojmi nie poprawi sytuacji konsumentów a wręcz przeciwnie, pogorszy ich pozycję, ponieważ przedsiębiorcy będą starali się unikać wymiany towaru, dokonując w pierwszej kolejności napraw. Nowe przepisy są także niekorzystne dla mikro, małych i średnich firm. »
Aktualizacja: 11.12.2017
Jakie uprawnienia uzyska konsument od 1 stycznia 2018 roku? Jak zmieni się odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi? »
Wspólnota mieszkaniowa może dochodzić roszczeń po ich nabyciu od właścicieli lokali
Aktualizacja: 13.09.2017
Ogół właścicieli lokali nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana – wskazuje ustawa o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1892). Samo powstanie wspólnoty mieszkaniowej nie jest jednak wystarczające do tego, aby wspólnota mogła dochodzić wobec dewelopera roszczeń z tytułu rękojmi i roszczeń odszkodowawczych za wady części wspólnych budynku, czy wady poszczególnych lokali. »
Rękojmia za wady nieruchomości
Aktualizacja: 08.10.2015
Wejście w życie ustawy o prawach konsumenta z dn. 30 maja 2014 r. oraz związane z tym zmiany Kodeksu Cywilnego wprowadziły pewne zmiany co do gwarantowanej przez deweloperów rękojmi za wady sprzedawanej nieruchomości. Obecnie obowiązuje ona przez okres pięciu lat, a nie jak dotychczas trzech. Dotyczy to jednak tylko nieruchomości nabywanych przez osoby fizyczne na własny użytek. »
Aktualizacja: 10.09.2015
Na pytanie, czy możemy od sprzedawcy używanych samochodów domagać się naprawy wad w nich tkwiących, większość w sposób intuicyjny odpowie: nie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Jeżeli ktoś sprzeda nam używany samochód, śmiało możemy reklamować występujące w nim wady. Możemy także wykonywać wszelkie inne uprawnienia, które przysługują kupującemu z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. »
Kiedy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne?
Aktualizacja: 27.04.2015
Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy z umową. Przedsiębiorca odpowiada za wady fizyczne sprzedanej rzeczy. »
Gwarancja i rękojmia na towary kupione na bazarze
Aktualizacja: 01.09.2014
Bazary cieszą się nadal dużą popularnością. Oprócz warzyw i owoców często można kupić tam przedmioty codziennego użytku. Czy towar kupiony na bazarze można reklamować? »
Odpowiedzialność sprzedawcy przy sprzedaży ratalnej
Aktualizacja: 07.08.2014
Umowa sprzedaży na raty charakteryzuje się tym, że zapłaty ceny za rzecz ruchomą dokonuje się w określonych ratach. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy, którą można ograniczyć lub wyłączyć. »
Różnice między gwarancją a rękojmią
Aktualizacja: 04.08.2014
Prawo przewiduje dwa instrumenty ochrony uprawnień przysługujących kupującemu w przypadku, gdy zakupiona przez niego rzecz ma jakieś wady. Zarówno rękojmia, jak i gwarancja mają służyć dochodzeniu roszczeń od sprzedawcy. Czym różnią się od siebie te dwie instytucje? »
Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej
Aktualizacja: 31.07.2014
Nawet po dokonaniu sprzedaży kupujący ma prawo egzekwować od sprzedającego jego obowiązki dotyczące właściwości rzeczy. W pierwszej kolejności powinien domagać się naprawienia rzeczy lub wymiany na nową, lecz w szczególnych okolicznościach może nawet całkowicie odstąpić od umowy. »
Lokal mieszkalny – rękojmia za wady fizyczne
Aktualizacja: 22.02.2013
Lokal mieszkalny z rynku pierwotnego objęty jest trzyletnią rękojmią za wady fizyczne – kwestię tę reguluje kodeks cywilny. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne mogą nam przysługiwać nawet po tym okresie, jeśli deweloper podstępnie zataił wadę. Przeczytaj, jakie mamy uprawnienia? »
Pułapki prawne w umowie sprzedaży samochodu
Aktualizacja: 14.06.2011
Na jakie pułapki prawne możemy natrafić przy zawieraniu umowy sprzedaży samochodu? Dlaczego zadatek jest korzystniejszy dla kupującego, a zaliczka dla sprzedającego? Czy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność? »
Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu
Aktualizacja: 25.01.2016
Umowa między stronami może być ukształtowana wedle ich woli. To oznacza, że strony mogą również wyłączyć obowiązywanie przepisów o rękojmi za wady sprzedanej rzeczy. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”