Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu koszty uzyskania przychodu. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące koszty uzyskania przychodu.
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP
Aktualizacja: 25.11.2019
W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania. »
"Kupię koszty" - kary i mniejsza popularność zjawiska
Aktualizacja: 08.08.2019
Spada zainteresowanie i poziom akceptacji społecznej dla procederu handlu kosztami. Tak wynika z obserwacji firmy SentiOne, która stale monitoruje media społecznościowe. Z roku na rok oferty dotyczące tzw. faktur kosztowych interesują mniejszą liczbę polskich podatników. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed udziałem w tym nielegalnym procederze. Dotkliwe kary przewidziane są tak dla sprzedających (już za samą publikację takiej oferty), jak i kupujących fikcyjne faktury. »
Aktualizacja: 26.06.2018
Realizujemy duży projekt mieszczący się w katalogu działalności, do której można zastosować autorskie koszty uzyskania przychodów. Na projekt ten składają się jednak liczne umowy cywilnoprawne zawarte z grupą kilkunastu osób. Czy do wszystkich tych umów możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, mimo że jest różny przedmiot prac wykonywanych na ich podstawie w ramach tego projektu? »
Ulga podatkowa dla twórców 2018 - nowa lista zawodów
Aktualizacja: 03.04.2018
Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Finansów więcej zawodów skorzysta z ulgi podatkowej dla twórców. Szerszy katalog będzie mieć zastosowanie także względem dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2018 r. »
Aktualizacja: 30.11.2017
Od początku 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które nakładają na podatników CIT limity kosztów uzyskania przychodów odnośnie wydatków na usługi niematerialne, z tytułu opłat za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości oraz odnośnie kosztów dotyczących przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek. »
Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku
Aktualizacja: 27.11.2017
Od 1 stycznia 2018 r. część zawodów osiągających dochody z pracy twórczej, m.in. inżynierowie, tłumacze, projektanci i przedstawiciele innych zawodów nie będą mogli stosować 50% kosztów PIT jak inni twórcy. Zdaniem ekspertów jednym bardziej opłaci się założyć własną firmę, a innym rozpocząć działalność badawczo-rozwojową. »
Wartość pracy małżonka i dzieci przedsiębiorcy w kosztach od 2019 r.
Aktualizacja: 10.10.2017
Zaproponowana nowelizacja ustawy o PIT zakłada wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez podatnika wartości pracy jego małżonka oraz małoletnich dzieci współpracujących z przedsiębiorcą. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2019 r. »
Zakup usług gastronomicznych w trakcie spotkań z przedstawicielami spółek powiązanych
Aktualizacja: 20.07.2017
Spółka logistyczna nabyła usługi gastronomiczne w trakcie spotkania z przedstawicielami spółek zależnych. Spotkanie miało wyłącznie charakter służbowy, celem było bowiem omówienie strategii rozwoju firmy oraz innych spraw istotnych z punktu widzenia bieżącej oraz przyszłej działalności Spółki. Wobec powyższego zadano pytanie o możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. »
Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony
Aktualizacja: 03.07.2017
Firma logistyczna (której działalność jest w całości opodatkowywana VAT) zakupiła 6.6.2016 r. samochód osobowy za kwotę 123.000 zł brutto. Podatek wynikający z faktury wyniósł 23.000 zł. Samochód jest przeznaczony zasadniczo dla celów zawodowych jednego z przedstawicieli firmy, jednakże z możliwością używania go także w celach prywatnych. Pojazd będzie więc używany nie tylko w działalności gospodarczej podatnika. Jaki podatek z faktury odliczy firma logistyczna? »
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na paliwo do samochodów zastępczych
Aktualizacja: 21.04.2017
Na czas naprawy samochodu firmowego często przedsiębiorcy otrzymują pojazd zastępczy. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zakup paliwa do samochodów zastępczych? »
Inwestycje na rynkach kapitałowych - narzędzie Unit-Linked
Aktualizacja: 05.10.2016
Pojęcie Unit – Linked (dosł. „naczynia połączone”) oznacza narzędzie inwestycyjne, które korzysta z udogodnień oferowanych przez prawo polisom ubezpieczeniowym. Jest to narzędzie skierowana do szerokiego grona potencjalnych inwestorów. Mogą się na nie zdecydować wszystkie rodzaje spółek kapitałowych i osobowych, a także przedsiębiorstwa o strukturze mieszanej oraz firmy jednoosobowe. »
Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?
Aktualizacja: 08.10.2015
Nabyłem samochód ciężarowy (dopuszczalna masa całkowita 4 tony) za środki pochodzące z kredytu bankowego. Jako zabezpieczenie kredytu bank zażądał przewłaszczenia nabytego pojazdu. Samochód stanowi środek trwały w mojej firmie. Czy mimo przewłaszczenia pojazdu wydatki na jego eksploatację mogą stanowić mój koszt uzyskania przychodów? »
Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?
Aktualizacja: 08.10.2015
Opłaciliśmy dwóm pracowników kurs prawa jazdy kategorii B. Jazda służbowymi samochodami ma przyspieszyć ich dojazd do klientów. Czy możemy ten wydatek zaliczyć do kosztów? »
Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?
Aktualizacja: 07.10.2015
Nabyłem opony zimowe do samochodu stanowiącego mój środek trwały. Czy mogę ten wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »
Jak rozliczyć naprawę samochodu, gdy polisa ubezpieczeniowa przewidywała udział własny podatnika?
Aktualizacja: 07.10.2015
W działalności wykorzystuję samochód będący środkiem trwałym, za który opłaciłem składkę AC. W styczniu br. miałem wypadek tym samochodem. Polisa AC przewiduje tzw. udział własny. Czy koszty naprawy tego samochodu do wysokości udziału własnego mogę zaliczyć do kosztów? »