Jak realizować strategię motywowania pozafinansowego?
REKLAMA
REKLAMA
Żaden przełożony nie dysponuje takim systemem wynagrodzeń, który w pełni zadowoli pracowników. Każdy z nas chciałby zarabiać więcej, niż oferuje mu pracodawca. Zwierzchnikom nie pozostaje nic innego, jak poszukiwać metod pozafinansowych. Metoda dobrze dobrana do konkretnego podwładnego zdziała wiele, nie rozwiąże jednak wszystkiego. Warunkiem skuteczności motywowania pozafinansowego jest połączenie go z dobrym systemem wynagrodzeń. Żeby w pełni zadowolić pracowników, trzeba spełnić trzy warunki jednocześnie.
REKLAMA
• Należy znaleźć bodźce pozafinansowe indywidualnie dopasowane do każdej osoby;
• Trzeba połączyć je z w miarę zadowalającym wynagrodzeniem podstawowym;
• Warto wynagrodzenie wzmocnić prostym i osiągalnym systemem premiowym.
Polecamy: Budowa systemu motywacji pozapłacowej
O systemie wynagrodzeń piszemy w innym rozdziale. Tu chcemy przedstawić najważniejsze reguły motywowania pozafinansowego. Chcemy też zastanowić się, w jakich sytuacjach szef manipuluje podwładnym, pozorując motywowanie.
11 zasad motywacji
1. Motywowanie zacznij od siebie;
2. Nie motywuj bez podania celu;
3. Nieosiągalne cele demotywują;
4. Wspólne określenie celu motywuje;
5. Nie motywuj innych, dopóki nie poznasz ich potrzeb;
6. Motywuj, umożliwiając rozwój;
7. Nie oczekuj, że motywacja trwa wiecznie;
8. Motywuj, dostrzegając sukcesy;
9. Etyczne współzawodnictwo motywuje;
10. Elitarność motywuje;
11. Przynależność do grupy motywuje. Spisaliśmy tych jedenaście praw motywacji w oparciu o nasze doświadczenia menedżerskie i trenerskie.
Polecamy: Motywacja pozafinansowa - jak zwiększyć efektywność pracy?
REKLAMA
Powstały one jako wynik przeróżnych sytuacji, przeżytych przez nas i setki menedżerów, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać. Na pewno nie są one aksjomatem, pewnie można je zmodyfikować. Warto jednak o nich pamiętać, ponieważ - zgodnie z opiniami wielu szefów - ci, którzy ich przestrzegają, osiągają wiele. Potrafią nie tylko skutecznie kierować swoimi zespołami. Co ważniejsze, ich podwładni są zadowoleni z pracy, a swojego szefa obdarzają zaufaniem i szacunkiem.
Artykuł jest fragmentem poradnika „Książka dla skutecznych szefów. Znane i mniej znane drogi do sukcesu w kierowaniu ludźmi”, autorzy Andrzej Niemczyk, Wiesław Grzesik, Anna Niemczyk, wydawnictwo Onepress.pl.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.