REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak motywować sprzedawców do efektywnej sprzedaży?

Anna Kopciowska
Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji
Trudną rzeczą jest zmotywowanie ludzi do działania w kilka godzin, co robię w swojej pracy codziennie widząc wiele znudzonych swoja pracą ludzi.
Trudną rzeczą jest zmotywowanie ludzi do działania w kilka godzin, co robię w swojej pracy codziennie widząc wiele znudzonych swoja pracą ludzi.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy menedżer zadaje sobie podobne pytania: Co zrobić aby lepiej sprzedawali? Jak ich zachęcić do lepszych wyników? Ty wiesz i oni też wiedzą, że im więcej będą mieli klientów, im większą będą mieli sprzedaż tym więcej będą zarabiali pieniędzy.

Ale czy tylko w tym tkwi problem? Czy tylko dlatego nas wszystkich dopada znużenie i mimo tego, że wiemy to nie chce nam się pracować i działać? Niestety w większości przypadków tak jest. To przypadłość każdego z nas. Każdy potrzebuje motywacji do działania. Każdy z nas jest sprzedawcą czy tego chcemy czy też nie, czy zdajemy sobie z tego sprawę czy też nieświadomie to robimy. Codziennie coś sprzedajemy : produkty, pomysły itp.

REKLAMA

Codziennie coś kupujemy. Jak rozpalić w kimś ogień zaangażowania, entuzjazmu i motywacji do działania i sprzedaży? Teoretycznie odpowiedź możesz znaleźć w setkach dobrych publikacji, książek na temat motywacji, entuzjazmu autorów o ogólnoświatowej popularności i wielkim autorytecie i uznaniu itp. I wierzę, że już nie jedną książkę na ten temat przeczytałeś drogi Czytelniku.

Zobacz: Feedback w pigułce

REKLAMA

Teoretycznie wszystko jest proste ale praktycznie jak wdrożyć to w życie? Mało tego jak zmotywować innych skoro czasami sam masz trudności aby zmotywować siebie samego do działania? Pierwszym krokiem w motywowaniu siebie i innych jest udzielenie samemu sobie odpowiedzi na pytanie:

czym jest dla Mnie Mój Sukces?Odpowiedź na to pytanie jest pierwszym krokiem do spełnienia swoich marzeń. Jeżeli jesteś menadżerem masz o tyle trudniej, że musisz pobudzić w ludziach chęć kreowania swoich celów i marzeń aby w ten sposób wiedzieli czym dla nich jest ich sukces. Wiele osób ma tak zwany słomiany zapał. Jeżeli nie jesteś menedżerem a chcesz osiągnąć sukces musisz nauczyć się sam kontrolować siebie i swoje cele a przede wszystkim etapy działania do realizacji celów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudną rzeczą jest zmotywowanie ludzi do działania w kilka godzin, co robię w swojej pracy codziennie widząc wiele znudzonych swoja pracą ludzi. Dlatego też postaram się w ogromnym skrócie nauczyć Cię drogi Czytelniku prostej zasady do tego abyś sam zaczął się motywować do działania. Działanie to proces dążenia do celu. Aby osiągnąć sukces najpierw musisz odpowiedzieć sobie czym jest dla Ciebie sukces? Musisz go określić bardzo dokładnie, opisać na kartce każdy jego szczegół.

REKLAMA

Cechą ludzi wielkich jest to, że potrafią skupiać się na celu a nie na przeszkodach jakie napotykają na drodze do swojego SUKCESU. Nie zawsze sukces menadżera jest spójny z sukcesem handlowca. Dlatego to Ty i tylko Ty możesz skutecznie zacząć się motywować utrzymując kilka prostych zasad w zastosowaniu. Każdy kto osiąga sukces bardzo dokładnie wie jak on ma wyglądać i czym jest. Dlatego aby dotrzeć do celu potrzebny jest plan działania. Twój plan działania.

Jak powiedział Winston Churchill „ sukces polega na umiejętności przechodzenia od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu". Czym jest entuzjazm? Entuzjazm jest stanem Twojego umysłu powodującym to, że to co robisz, jest dla Ciebie najważniejsze na świecie i bardzo wyjątkowe. Jeżeli nie jesteś w swojej pracy najlepszy to znaczy, że to nie jest praca dla Ciebie. Pamiętaj jeżeli coś robisz, rób to tak dobrze jakby cały świat patrzył na Ciebie.

Polecamy: Kiedy warto wprowadzić motywację pozafinansową

Każdy z nas ma wpływ na kreowanie swojego życia i jego kontrolę. Jeżeli nie kontrolujesz własnego życia i zdajesz się na ślepy los, nigdy nie osiągniesz sukcesu. Musisz wzbudzić w sobie wiarę i siłę, że wszystko co Cię spotyka, spotyka Cię ponieważ tego chcesz! Nie skupiaj się na rzeczach, jakich nie chcesz aby Cię doświadczyły ale na tych, których pragniesz. Musisz zdawać sobie sprawę, że zarówno w Twojej głowie jaki otoczeniu są dwie rzeczy, które maja ogromny wpływa na Twoją motywację. Są to motywatory (inspiracje) i demotywatory. Zacznij od swojego umysłu tak zwanej autoanalizy. Odpowiedz sobie na pytanie co Cię ogranicza, co wpływa na to, że niektórych rzeczy nie możesz robić i dlaczego?

Ograniczenia to twoje demotywatory - pozbądź się ich natychmiast. Jak to zrobić? Bardzo łatwo - myśl o tym co Cię inspiruje i uskrzydla, myśl o swoim sukcesie- o swojej nagrodzie a nie przeszkodach.

Ludzki mózg w danej chwili może przechowywać jedna myśl. Jeżeli myślisz o czymś co Cię demotywuje, odbiera energię nie możesz jednocześnie myśleć o czymś co Cię uskrzydla i odwrotnie. Pozbądź się złych myśli. Codziennie rano gdy wstajesz masz wybór! Albo będziesz dzisiaj szczęśliwy albo bardzo szczęśliwy. To poziom Twojego szczęścia gwarantuje Ci sukces w życiu, pracy i czymkolwiek chcesz. Następnie zacznij od swojego otoczenia. Jeżeli w Twoim otoczeniu są osoby lub sytuacje, które są tzw. demotwatorami np.: ciągle wmawiający Ci rodzice, bliscy, siostra, brat, koleżanka czy kolega, że jesteś nic nie wartą osobą, i nie osiągniesz w życiu sukcesu, ponieważ system tak chce lub licho wie kto, musisz unikać takich osób. Może się zdarzyć ,że taką osobą jest

Twój szef, który nie jest dla Ciebie autorytetem, jest demotywatorem - zmień pracę. Jeżeli zmiana pracy wiąże się ze zbyt wieloma przeszkodami i konsekwencjami dla Ciebie i Twoich bliskich, stwórz taką sytuację aby unikać tych osób i tych sytuacji możliwie jak najwięcej. Skup się na swoim sukcesie, szef - demotywator to przeszkoda do osiągnięcia sukcesu, ale Ty jej nie widzisz, ponieważ skupiasz się na swoim celu, na swojej NAGRODZIE. Wzoruj się na ludziach, którzy osiągnęli sukces w życiu. Pamiętaj że Twoje marzenia mogą stać się realne. Marzenia staja się celem kiedy zostaje podjęte działanie w kierunku ich spełnienia. Najtrudniej zrobić pierwszy krok, ponieważ on wymaga podjęcia decyzji. Nie zwlekaj i zacznij już teraz! Stwórz swój unikalny plan działania - dążenia do celu.

Polecamy: Atmosfera w pracy - działanie we wspólnym celu

Weź kartę papieru i długopis - i opisz swój cel, cel prywatny, cel zawodowy, cel krótkoterminowy i długoterminowy. Wypisz wszystkie cele jakie chcesz zrealizować w swoim życiu. Opisz każdy cel bardzo, bardzo dokładnie używając formy czasu teraźniejszego i formy osobowej. Następnie do każdego celu jaki sobie wypisałeś weź kolejną kartkę papieru i napisz 7 działań jakie musisz wykonać aby je zrealizować. Następnie każde z tych 7 działań rozbij na kolejne 7 działań jakie musisz zrealizować aby spełnić to podstawowe działanie. Widzisz?

W ten sposób powstała lista 49 konkretnych działań, które staja się Twoim planem działania do realizacji konkretnego celu - realizacji Twojego sukcesu. Po zrealizowaniu każdego działania zakreślaj je. Zobaczysz jakie będziesz miał uczucie gdy odfajkujesz kolejny punkt w swoim planie działania do osiągnięcia swojego sukcesu. Kolejną zasadą w motywowaniu siebie i innych jest Twoje otoczenie. Jeżeli masz bałagan na biurku, sprzątnij wszystko do szuflady, szafek itp. aby było czysto i zajmij się tym co Cię przybliża do Twojego celu. Na pulpicie w komputerze uporządkuj ikony, dokumenty, na bardzo ważne, mniej ważne i błahe. Zmieniaj tło pulpitu codziennie.

Zamieszczaj na tle pulpitu zdjęcia Twojego celu, np.: zdjęcie Twojego samochodu marzeń, kobiety lub mężczyzny marzeń, domu, wycieczki itp. Codziennie coś innego. Słuchaj muzyki, która Cię inspiruje a nie dołuje. Jeżeli nie masz możliwości uwolnienia się od ciągle narzekającej koleżanki a masz taką możliwość aby mieć słuchawki na uszach słuchaj w czasie pracy muzyki, która Cię inspiruje. Czasami mała rzecz może wpłynąć na to abyś był bliżej lub dalej od swojego celu. Pamiętaj o tym! Rób więcej rzeczy, które Cię zbliżają do celu a nie rób w ogóle rzeczy, które Cię oddalają od niego.Jeżeli jesteś menadżerem bądź entuzjastyczny, pełen energii i motywacji a sama Twoja postawa i działania zmotywują innych.

Jeżeli jesteś sam dla siebie szefem lub Twój szef nie potrafi Ciebie skutecznie zmotywować zrób to Sam.

Pamiętaj! Nie robisz tego dla kogoś, robisz TO dla Siebie, ponieważ to jest Twój cel, Twój sukces a nie sukces innych. Skupiaj się na celu a nie na przeszkodach! Jeżeli jesteś handlowcem kieruj się zasadą pomagania ludziom a nie sprzedawania dla prowizji. Wróć do tego, co jest Twoja najważniejszą wartością.

Zmień swoje nastawienie przed każdą rozmową handlowa na 1 minutę przed i wyobraź sobie, efekt finalny Twojej rozmowy i zadowolą minę Twojego klienta. Często ludzie nie zastanawiają się nad tym jakby chcieli aby inni ich zapamiętali. Czy chciałbyś drogi Czytelniku aby zapamiętano Ciebie w sposób następujący: „zarobił wiele milionów złotych", „miał największą ilość klientów w swojej firmie", „był najlepszym sprzedawcą", „był średnim sprzedawcą"? A może? „ W swoim życiu pomagał innym ludziom osiągać to czego pragnęli, i tym samym zrealizował swoje marzenia".

Co możesz zrobić już teraz po przeczytaniu tego artykułu? Podejmij decyzję, że będziesz bardzo szczęśliwy i osiągniesz swój cel i sukces. Weź kartkę papieru i przelej swoje marzenia na papier a następnie stwórz do nich plan działania rozbijając każdy krok na dziesiątki mniejszych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA