Kategorie

Jak motywować sprzedawców do efektywnej sprzedaży?

Anna Kopciowska
Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji
Trudną rzeczą jest zmotywowanie ludzi do działania w kilka godzin, co robię w swojej pracy codziennie widząc wiele znudzonych swoja pracą ludzi.
Każdy menedżer zadaje sobie podobne pytania: Co zrobić aby lepiej sprzedawali? Jak ich zachęcić do lepszych wyników? Ty wiesz i oni też wiedzą, że im więcej będą mieli klientów, im większą będą mieli sprzedaż tym więcej będą zarabiali pieniędzy.

Ale czy tylko w tym tkwi problem? Czy tylko dlatego nas wszystkich dopada znużenie i mimo tego, że wiemy to nie chce nam się pracować i działać? Niestety w większości przypadków tak jest. To przypadłość każdego z nas. Każdy potrzebuje motywacji do działania. Każdy z nas jest sprzedawcą czy tego chcemy czy też nie, czy zdajemy sobie z tego sprawę czy też nieświadomie to robimy. Codziennie coś sprzedajemy : produkty, pomysły itp.

Codziennie coś kupujemy. Jak rozpalić w kimś ogień zaangażowania, entuzjazmu i motywacji do działania i sprzedaży? Teoretycznie odpowiedź możesz znaleźć w setkach dobrych publikacji, książek na temat motywacji, entuzjazmu autorów o ogólnoświatowej popularności i wielkim autorytecie i uznaniu itp. I wierzę, że już nie jedną książkę na ten temat przeczytałeś drogi Czytelniku.

Zobacz: Feedback w pigułce

Reklama

Teoretycznie wszystko jest proste ale praktycznie jak wdrożyć to w życie? Mało tego jak zmotywować innych skoro czasami sam masz trudności aby zmotywować siebie samego do działania? Pierwszym krokiem w motywowaniu siebie i innych jest udzielenie samemu sobie odpowiedzi na pytanie:

czym jest dla Mnie Mój Sukces?Odpowiedź na to pytanie jest pierwszym krokiem do spełnienia swoich marzeń. Jeżeli jesteś menadżerem masz o tyle trudniej, że musisz pobudzić w ludziach chęć kreowania swoich celów i marzeń aby w ten sposób wiedzieli czym dla nich jest ich sukces. Wiele osób ma tak zwany słomiany zapał. Jeżeli nie jesteś menedżerem a chcesz osiągnąć sukces musisz nauczyć się sam kontrolować siebie i swoje cele a przede wszystkim etapy działania do realizacji celów.

Trudną rzeczą jest zmotywowanie ludzi do działania w kilka godzin, co robię w swojej pracy codziennie widząc wiele znudzonych swoja pracą ludzi. Dlatego też postaram się w ogromnym skrócie nauczyć Cię drogi Czytelniku prostej zasady do tego abyś sam zaczął się motywować do działania. Działanie to proces dążenia do celu. Aby osiągnąć sukces najpierw musisz odpowiedzieć sobie czym jest dla Ciebie sukces? Musisz go określić bardzo dokładnie, opisać na kartce każdy jego szczegół.

Reklama

Cechą ludzi wielkich jest to, że potrafią skupiać się na celu a nie na przeszkodach jakie napotykają na drodze do swojego SUKCESU. Nie zawsze sukces menadżera jest spójny z sukcesem handlowca. Dlatego to Ty i tylko Ty możesz skutecznie zacząć się motywować utrzymując kilka prostych zasad w zastosowaniu. Każdy kto osiąga sukces bardzo dokładnie wie jak on ma wyglądać i czym jest. Dlatego aby dotrzeć do celu potrzebny jest plan działania. Twój plan działania.

Jak powiedział Winston Churchill „ sukces polega na umiejętności przechodzenia od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu". Czym jest entuzjazm? Entuzjazm jest stanem Twojego umysłu powodującym to, że to co robisz, jest dla Ciebie najważniejsze na świecie i bardzo wyjątkowe. Jeżeli nie jesteś w swojej pracy najlepszy to znaczy, że to nie jest praca dla Ciebie. Pamiętaj jeżeli coś robisz, rób to tak dobrze jakby cały świat patrzył na Ciebie.

Polecamy: Kiedy warto wprowadzić motywację pozafinansową

Każdy z nas ma wpływ na kreowanie swojego życia i jego kontrolę. Jeżeli nie kontrolujesz własnego życia i zdajesz się na ślepy los, nigdy nie osiągniesz sukcesu. Musisz wzbudzić w sobie wiarę i siłę, że wszystko co Cię spotyka, spotyka Cię ponieważ tego chcesz! Nie skupiaj się na rzeczach, jakich nie chcesz aby Cię doświadczyły ale na tych, których pragniesz. Musisz zdawać sobie sprawę, że zarówno w Twojej głowie jaki otoczeniu są dwie rzeczy, które maja ogromny wpływa na Twoją motywację. Są to motywatory (inspiracje) i demotywatory. Zacznij od swojego umysłu tak zwanej autoanalizy. Odpowiedz sobie na pytanie co Cię ogranicza, co wpływa na to, że niektórych rzeczy nie możesz robić i dlaczego?

Ograniczenia to twoje demotywatory - pozbądź się ich natychmiast. Jak to zrobić? Bardzo łatwo - myśl o tym co Cię inspiruje i uskrzydla, myśl o swoim sukcesie- o swojej nagrodzie a nie przeszkodach.

Ludzki mózg w danej chwili może przechowywać jedna myśl. Jeżeli myślisz o czymś co Cię demotywuje, odbiera energię nie możesz jednocześnie myśleć o czymś co Cię uskrzydla i odwrotnie. Pozbądź się złych myśli. Codziennie rano gdy wstajesz masz wybór! Albo będziesz dzisiaj szczęśliwy albo bardzo szczęśliwy. To poziom Twojego szczęścia gwarantuje Ci sukces w życiu, pracy i czymkolwiek chcesz. Następnie zacznij od swojego otoczenia. Jeżeli w Twoim otoczeniu są osoby lub sytuacje, które są tzw. demotwatorami np.: ciągle wmawiający Ci rodzice, bliscy, siostra, brat, koleżanka czy kolega, że jesteś nic nie wartą osobą, i nie osiągniesz w życiu sukcesu, ponieważ system tak chce lub licho wie kto, musisz unikać takich osób. Może się zdarzyć ,że taką osobą jest

Twój szef, który nie jest dla Ciebie autorytetem, jest demotywatorem - zmień pracę. Jeżeli zmiana pracy wiąże się ze zbyt wieloma przeszkodami i konsekwencjami dla Ciebie i Twoich bliskich, stwórz taką sytuację aby unikać tych osób i tych sytuacji możliwie jak najwięcej. Skup się na swoim sukcesie, szef - demotywator to przeszkoda do osiągnięcia sukcesu, ale Ty jej nie widzisz, ponieważ skupiasz się na swoim celu, na swojej NAGRODZIE. Wzoruj się na ludziach, którzy osiągnęli sukces w życiu. Pamiętaj że Twoje marzenia mogą stać się realne. Marzenia staja się celem kiedy zostaje podjęte działanie w kierunku ich spełnienia. Najtrudniej zrobić pierwszy krok, ponieważ on wymaga podjęcia decyzji. Nie zwlekaj i zacznij już teraz! Stwórz swój unikalny plan działania - dążenia do celu.

Polecamy: Atmosfera w pracy - działanie we wspólnym celu

Weź kartę papieru i długopis - i opisz swój cel, cel prywatny, cel zawodowy, cel krótkoterminowy i długoterminowy. Wypisz wszystkie cele jakie chcesz zrealizować w swoim życiu. Opisz każdy cel bardzo, bardzo dokładnie używając formy czasu teraźniejszego i formy osobowej. Następnie do każdego celu jaki sobie wypisałeś weź kolejną kartkę papieru i napisz 7 działań jakie musisz wykonać aby je zrealizować. Następnie każde z tych 7 działań rozbij na kolejne 7 działań jakie musisz zrealizować aby spełnić to podstawowe działanie. Widzisz?

W ten sposób powstała lista 49 konkretnych działań, które staja się Twoim planem działania do realizacji konkretnego celu - realizacji Twojego sukcesu. Po zrealizowaniu każdego działania zakreślaj je. Zobaczysz jakie będziesz miał uczucie gdy odfajkujesz kolejny punkt w swoim planie działania do osiągnięcia swojego sukcesu. Kolejną zasadą w motywowaniu siebie i innych jest Twoje otoczenie. Jeżeli masz bałagan na biurku, sprzątnij wszystko do szuflady, szafek itp. aby było czysto i zajmij się tym co Cię przybliża do Twojego celu. Na pulpicie w komputerze uporządkuj ikony, dokumenty, na bardzo ważne, mniej ważne i błahe. Zmieniaj tło pulpitu codziennie.

Zamieszczaj na tle pulpitu zdjęcia Twojego celu, np.: zdjęcie Twojego samochodu marzeń, kobiety lub mężczyzny marzeń, domu, wycieczki itp. Codziennie coś innego. Słuchaj muzyki, która Cię inspiruje a nie dołuje. Jeżeli nie masz możliwości uwolnienia się od ciągle narzekającej koleżanki a masz taką możliwość aby mieć słuchawki na uszach słuchaj w czasie pracy muzyki, która Cię inspiruje. Czasami mała rzecz może wpłynąć na to abyś był bliżej lub dalej od swojego celu. Pamiętaj o tym! Rób więcej rzeczy, które Cię zbliżają do celu a nie rób w ogóle rzeczy, które Cię oddalają od niego.Jeżeli jesteś menadżerem bądź entuzjastyczny, pełen energii i motywacji a sama Twoja postawa i działania zmotywują innych.

Jeżeli jesteś sam dla siebie szefem lub Twój szef nie potrafi Ciebie skutecznie zmotywować zrób to Sam.

Pamiętaj! Nie robisz tego dla kogoś, robisz TO dla Siebie, ponieważ to jest Twój cel, Twój sukces a nie sukces innych. Skupiaj się na celu a nie na przeszkodach! Jeżeli jesteś handlowcem kieruj się zasadą pomagania ludziom a nie sprzedawania dla prowizji. Wróć do tego, co jest Twoja najważniejszą wartością.

Zmień swoje nastawienie przed każdą rozmową handlowa na 1 minutę przed i wyobraź sobie, efekt finalny Twojej rozmowy i zadowolą minę Twojego klienta. Często ludzie nie zastanawiają się nad tym jakby chcieli aby inni ich zapamiętali. Czy chciałbyś drogi Czytelniku aby zapamiętano Ciebie w sposób następujący: „zarobił wiele milionów złotych", „miał największą ilość klientów w swojej firmie", „był najlepszym sprzedawcą", „był średnim sprzedawcą"? A może? „ W swoim życiu pomagał innym ludziom osiągać to czego pragnęli, i tym samym zrealizował swoje marzenia".

Co możesz zrobić już teraz po przeczytaniu tego artykułu? Podejmij decyzję, że będziesz bardzo szczęśliwy i osiągniesz swój cel i sukces. Weź kartkę papieru i przelej swoje marzenia na papier a następnie stwórz do nich plan działania rozbijając każdy krok na dziesiątki mniejszych.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wakacje. Czy hotele z limitami osób odrobią straty?

  Wbrew oczekiwaniom branży i klientów, hotele nie zostaną na wakacje całkowicie uwolnione od restrykcji wynikających z walki z koronawirusem. Na początek sezonu urlopowego i tuż po zakończeniu roku szkolnego, od 26 czerwca, mogą oferować 75 proc. dostępnych miejsc.

  Kadry w budownictwie - kompetencje pracowników na wagę złota

  Kadry w budownictwie. Brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych, niska renoma zawodu, dynamiczne zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka prawdziwa rewolucja na rynku pracy, wynika z raportu PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

  W sklepach jest coraz drożej. W maju ceny poszły w górę średnio o ponad 5%

  W maju br. w sklepach było drożej niż w kwietniu średnio o 5,4%. Eksperci komentujący wyniki nie pozostawiają złudzeń, że konsumenci powinni przygotować się na kolejne podwyżki. Co podrożało najbardziej?

  Poprawki do ustawy dot. czynszów w galeriach handlowych odrzucone

  Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy dot. czynszów w galeriach handlowych. Jakie poprawki zostały przyjęte?

  Technologia wodorowa wchodzi do branży transportowej

  Polska kolej już wkrótce może stać się najbardziej ekologicznie świadomym środkiem transportu. Dzięki ostatnim decyzjom rodzimego przewodnika, a także inwestycjom partnerskim m.in. w Wielkopolsce, problem śladu węglowego odbił się jeszcze głośniejszym echem nie tylko w sektorze transportowym, ale również wśród samych pasażerów. Co jest przyszłością odpowiedzialnych podróży?

  122 mln zł kary dla polskich przewoźników

  W 2020 roku inspektorzy GITD stwierdzili ponad 65 tys. przypadków naruszeń ustawy o transporcie drogowym. Czy kierowca może nie przyjąć mandatu?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.