REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak właściwie wykorzystywać posiadany czas?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Zarządzanie czasem, pracownik.
Zarządzanie czasem, pracownik.

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie czasem jest najtrudniejszą z czynności, ponieważ czasu nie posiadamy na własność. Nie można go dokupić ani zgromadzić. Konieczne jest więc odpowiednie jego wykorzystywanie.

„Czas to pieniądz” mówi stare przysłowie. Niestety, działa to tylko w jedną stronę. Żadne pieniądze nie kupią straconego czasu i dlatego tak ważne jest, aby rozsądnie z niego korzystać. Pomyśl, ilu wynalazców zyskało sławę, ponieważ wynalazło ten sam wynalazek rok, miesiąc, czy nawet godzinę wcześniej, niż ich rywale. Ile firm odniosło wielki sukces finansowy i utwierdziło swoją markę tylko dlatego, że wyprzedziły konkurencję przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu? Ile osób otrzymało awans tylko dlatego, że potrafiły zrobić w tym samym czasie więcej, niż ich współpracownicy?

REKLAMA

REKLAMA

To, że jedna osoba potrafi osiągnąć w tym samym czasie o wiele więcej niż inni, nie jest wynikiem wyższego poziomu inteligencji, czy jakiegoś wybitnego talentu. Tym, co wyróżnia taką osobę, jest jej zdolność do podejmowania właściwych działań i wykonywania ich w jak najprostszy i najskuteczniejszy sposób.

Czy nieumiejętność zarządzania sobą w czasie oznacza skazanie na porażkę? Zdecydowanie nie! Jeżeli jeden człowiek coś potrafi, każdy może się tego nauczyć, o ile jest gotowy zapłacić za to odpowiednią cenę. Tą ceną jest czas i wysiłek włożony w naukę. Jest to jednak czas i wysiłek dobrze zainwestowany. Benjamin Franklin trafnie stwierdził, że uncja prewencji jest warta funta leczenia. Poświęcając kilka godzin na naukę efektywnego zarządzania sobą w czasie, zyskujemy całe tygodnie a nawet lata, które mogłyby być stracone. Wysiłek poświęcony nauce zarządzania sobą w czasie zwraca się w ilości wypoczynku, na który wcześniej nie mieliśmy czasu.

Zobacz: Jak oszacować wartość firmy?

Kto potrzebuje zarządzać sobą w czasie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każdy. Niezależnie od tego, co robisz, twoja umiejętność zarządzania sobą w czasie wpływa na jakość twojego życia, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że posiadasz nieograniczone zasoby czasowe, pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość. Jeżeli cierpisz na nadmiar czasu, to obok jego chronicznego braku najlepszy dowód, że musisz się jeszcze dużo nauczyć.

Jeśli jesteś pracownikiem firmy, od tego, jak zarządzasz sobą w czasie zależy, jak dobrze wywiązujesz się ze swoich obowiązków. W przyszłości przekłada się to na szanse awansu, wzrost zarobków oraz większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Od umiejętności zarządzania sobą w czasie zależy także Twój rozwój osobisty, który otwiera Twoją drogę do samorealizacji. Dzięki tej umiejętności, będziesz mógł także więcej czasu poświęcić na rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze, takie jak Twoja rodzina, przyjaciele, czy zainteresowania.

Efektywnie zarządzając sobą w czasie nabierasz pewności siebie i łatwiej radzisz sobie z pojawiającymi się przeciwnościami. Zyskujesz kontrolę nad swoim życiem, dzięki czemu jesteś mniej podatny na stres i łatwiej podejmujesz decyzje. Zaczynasz myśleć bardziej kreatywnie i zapobiegasz problemom, zanim się pojawią. Zastanów się, czy gdybyś był pracodawcą, nie chciałbyś zatrudnić i szybko awansować takiego pracownika?

A może jesteś już menedżerem i zarządzasz własnym zespołem?

Pomyśl, ile bylibyście w stanie razem osiągnąć, gdyby każdy członek Twojego zespołu potrafił wykonywać swoje obowiązki szybko i efektywnie, a jednocześnie wiedziałby zawsze, które działania są najważniejsze dla sukcesu danego działu i całej firmy. Zastanów się, jak szybko moglibyście wyróżnić się na tle innych, gdyby każdy z Twoich pracowników potrafił myśleć przyszłościowo i dostrzegał nadarzające się okazje. Nigdy nie będziesz efektywny w roli menadżera, jeżeli Twoi podwładni nie będą potrafili efektywnie wykonać powierzonych im zadań. Jeżeli jednak Twój zespół potrafiłby samodzielnie osiągać ustalone wspólnie cele, mógłbyś zaoszczędzić ogromną ilość czasu i poświęcić go sprawom najważniejszym.

Jeżeli jesteś właścicielem firmy, zdajesz sobie z pewnością sprawę, że aby wyróżnić się na rynku, musisz oferować swoim klientom coś innego, lepszego, lub tańszego niż konkurencja. Im większa będzie efektywność Twoich pracowników, tym więcej będziesz mógł zaoszczędzić, a środki przeznaczone na szkolenie personelu zwrócą się bardzo szybko. Im więcej czasu Twoi pracownicy będą poświęcali sprawom najważniejszym, tym większa będzie szansa, aby Twoja firma prześcignęła konkurencję. Im lepiej Twoi pracownicy będą zarządzać sobą w czasie i samodzielnie wywiązywać się z powierzonych im odpowiedzialności, tym łatwiejsza, ciekawsza i bardziej satysfakcjonująca stanie się Twoja praca. Będziesz mógł w pełni zająć się przyszłością i rozwojem swojej organizacji, a resztę powierzyć swoim pracownikom.

Od umiejętności zarządzania sobą w czasie przez Ciebie i osoby w Twoim otoczeniu, zależy Twój sukces zawodowy, i osobisty, oraz sukces Twojego zespołu. Zależy od niej także sukces organizacji, w której pracujesz, lub którą zarządzasz. Rozwijając tą jedną umiejętność, zyskasz czas i środki potrzebne do zdobycia wszystkich innych umiejętności, które z różnych powodów potrzebujesz. Zacznij pracować w pełni, abyś mógł też w pełni wypoczywać i w pełni korzystać z życia!

Zobacz serwis: Zarządzanie czasem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA