| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie czasem > Jak właściwie wykorzystywać posiadany czas?

Jak właściwie wykorzystywać posiadany czas?

Zarządzanie czasem jest najtrudniejszą z czynności, ponieważ czasu nie posiadamy na własność. Nie można go dokupić ani zgromadzić. Konieczne jest więc odpowiednie jego wykorzystywanie.

„Czas to pieniądz” mówi stare przysłowie. Niestety, działa to tylko w jedną stronę. Żadne pieniądze nie kupią straconego czasu i dlatego tak ważne jest, aby rozsądnie z niego korzystać. Pomyśl, ilu wynalazców zyskało sławę, ponieważ wynalazło ten sam wynalazek rok, miesiąc, czy nawet godzinę wcześniej, niż ich rywale. Ile firm odniosło wielki sukces finansowy i utwierdziło swoją markę tylko dlatego, że wyprzedziły konkurencję przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu? Ile osób otrzymało awans tylko dlatego, że potrafiły zrobić w tym samym czasie więcej, niż ich współpracownicy?

To, że jedna osoba potrafi osiągnąć w tym samym czasie o wiele więcej niż inni, nie jest wynikiem wyższego poziomu inteligencji, czy jakiegoś wybitnego talentu. Tym, co wyróżnia taką osobę, jest jej zdolność do podejmowania właściwych działań i wykonywania ich w jak najprostszy i najskuteczniejszy sposób.

Czy nieumiejętność zarządzania sobą w czasie oznacza skazanie na porażkę? Zdecydowanie nie! Jeżeli jeden człowiek coś potrafi, każdy może się tego nauczyć, o ile jest gotowy zapłacić za to odpowiednią cenę. Tą ceną jest czas i wysiłek włożony w naukę. Jest to jednak czas i wysiłek dobrze zainwestowany. Benjamin Franklin trafnie stwierdził, że uncja prewencji jest warta funta leczenia. Poświęcając kilka godzin na naukę efektywnego zarządzania sobą w czasie, zyskujemy całe tygodnie a nawet lata, które mogłyby być stracone. Wysiłek poświęcony nauce zarządzania sobą w czasie zwraca się w ilości wypoczynku, na który wcześniej nie mieliśmy czasu.

Zobacz: Jak oszacować wartość firmy?

Kto potrzebuje zarządzać sobą w czasie?

Każdy. Niezależnie od tego, co robisz, twoja umiejętność zarządzania sobą w czasie wpływa na jakość twojego życia, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że posiadasz nieograniczone zasoby czasowe, pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość. Jeżeli cierpisz na nadmiar czasu, to obok jego chronicznego braku najlepszy dowód, że musisz się jeszcze dużo nauczyć.

Jeśli jesteś pracownikiem firmy, od tego, jak zarządzasz sobą w czasie zależy, jak dobrze wywiązujesz się ze swoich obowiązków. W przyszłości przekłada się to na szanse awansu, wzrost zarobków oraz większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Od umiejętności zarządzania sobą w czasie zależy także Twój rozwój osobisty, który otwiera Twoją drogę do samorealizacji. Dzięki tej umiejętności, będziesz mógł także więcej czasu poświęcić na rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze, takie jak Twoja rodzina, przyjaciele, czy zainteresowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »