Wyłączenia grupowe – porozumienia transferu technologii
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest transfer technologii?
Z uwagi na dość specyficzny charakter tego wyłączenia w Rozporządzeniu Rady Ministrów pojawiła się definicja kluczowego pojęcia.
REKLAMA
Przez porozumienie o transferze technologii rozumie się zawierane między dwoma przedsiębiorcami porozumienie o udzieleniu licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej lub know-how do wytwarzania towarów.
Polecamy serwis: ABC franczyzy
Wyłączenie obejmuje dwa rodzaje transferów:
- Porozumienia o dwustronnym transferze technologii – czyli porozumienie, w którym dwaj przedsiębiorcy udzielają sobie wzajemnie, na podstawie jednego lub kilku odrębnych porozumień, licencji na używanie technologii, które mogą być wykorzystane do wytwarzania towarów konkurencyjnych;
- Porozumienia o jednostronnym transferze technologii – gdy jeden przedsiębiorca udziela drugiemu licencji na używanie technologii lub gdy dwaj przedsiębiorcy udzielają sobie wzajemnie licencji na używanie technologii, które nie mogą być, w dacie zawarcia porozumienia, wykorzystane do wytwarzania towarów konkurencyjnych.
Ponadto wyłączenia stosuje się do porozumień, w których licencjodawcą jest przedsiębiorca upoważniony do zawarcia porozumienia przez uprawnionego z prawa własności intelektualnej lub know-how oraz dotyczących przeniesienia praw do know-how lub praw własności intelektualnej, w których na przenoszącym spoczywa ryzyko związane z eksploatacją, w szczególności gdy wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od obrotu osiągniętego przez przejmującego prawa, ilości towarów wytworzonych przy wykorzystaniu przenoszonego prawa lub liczby operacji z wykorzystaniem tego prawa.
Porównaj: Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacyjne
Z wyłączenia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których łączny udział w rynku właściwym nie przekracza 30 % (jeśli przedsiębiorcy, zawierający porozumienie są konkurentami). Jeśli zaś przedsiębiorcy działają na różnych szczeblach obrotu – udział w rynku każdego z nich nie może przekroczyć 30 %.
Czarne klauzule
Wśród zakazanych postanowień znalazły się przede wszystkim porozumienia cenowe i kontyngentowe. Wyłączenia nie stosuje się także do porozumień między przedsiębiorcami należącymi do organizacji mającej na celu wspólną eksploatację know-how lub praw własności intelektualnej oraz zawieranych wyłącznie w celu organizacji sprzedaży.
Dla porozumień dotyczących z korzystania z know – how wyłączenia obowiązuje maksymalnie 10 lat.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.