Jak skorzystać z leniency programme
REKLAMA
REKLAMA
Program Leniency ma na celu zwiększenie odsetka ujawnianych zmów przedsiębiorców. Ze względu na niejawny charakter tych porozumień są one bardzo trudne do wykrycia i udowodnienia. Możliwość darowania lub obniżenia kary ma być zachętą dla przedsiębiorców.
REKLAMA
Przeczytaj: Czym jest leniency programme?
Tryb składania wniosków
Przed złożeniem wniosku przedsiębiorca może zadzwonić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (tel.: 22 55 60 555) w godzinach pracy Urzędu i uzyskać wszelkie informacje dotyczące programu. Może także przedstawić „hipotetyczną” sytuację i dowiedzieć się czy kwalifikuje się na skorzystanie z programu.
REKLAMA
Właściwy wniosek należy złożyć osobiście w Urzędzie lub wysyłając na adres pocztowy, e – mailowy (leniency@uokik.gov.pl) lub za pośrednictwem faksu (nr 22 826 10 33). Można również złożyć zeznania do protokołu przed pracownikiem Urzędu.
W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną lub faksem konieczne jest dostarczenie do Urzędu oryginału w ciągu 3 dni od wysłania wniosku. Tylko wtedy za dzień i godzinę wpłynięcia wniosku zostanie uznany czas wysłania drogą elektroniczną lub faksem.
Najkorzystniejszą formą złożenia wniosku jest tzw. forma skrócona. W rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącego specyficznych wymogów tego postępowania określone są niezbędne elementy każdego wniosku. Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje jakąś informacją (np. okoliczności zawierania porozumienia, czy osób które pełniły w nim znaczące funkcje) może złożyć tzw. formę skróconą, a następnie zobowiązany jest do uzupełnienia brakujących informacji.
Oczywiście wskazane jest dołączenie dowodów, które umożliwią weryfikację zeznań przedsiębiorcy – mogą to być nawet wydruki e – maili, czy kserokopie dokumentów.
REKLAMA
Do każdego wniosku należy dołączyć dwa oświadczenia; pierwsze o zaprzestaniu uczestnictwa w skarżonym porozumieniu, a drugie potwierdzające, że wnioskodawca nie był inicjatorem porozumienia i że nie nakłaniał innych do dołączenia do zmowy.
Należy pamiętać, że samo złożenie wniosku nie gwarantuje umorzenia kary. Prezes Urzędu pod koniec postępowania ocenia postawę przedsiębiorcy, a więc m. in. jego chęć do współpracy, pomoc itp.
Dlaczego czas to pieniądz?
Należy pamiętać, że z całkowitego umorzenia kary może skorzystać tylko przedsiębiorca, który jako pierwszy zgłosi istnienie kartelu. Z tego względu za datę wpłynięcia zgłoszenia uważa się dzień, miesiąc, rok oraz dokładną godzinę.
Polecamy serwis: ABC małej firmy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA