Kiedy oznaczenie przedsiębiorstwa może wprowadzać w błąd
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca może prowadzić swoją działalność w różnej formie prawnej. Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności oznaczenie przedsiębiorcy musi spełniać ustawowo określone wymagania. Przepisy prawa w zakresie nazwy i firmy zawierają liczne nakazy i ograniczenia, przykładowo firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna” (art. 24 kodeksu spółek handlowych). Jednak niezależnie od formy prawnej w jakiej przedsiębiorca prowadzi swoją działalności, w każdym przypadku należy stosować się do ogólnych zasad dotyczących oznaczenia przedsiębiorcy. Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby nazwa przedsiębiorcy nie wprowadzała w błąd.
REKLAMA
Błąd co do rodzaju wykonywanej działalności
Nazwa przedsiębiorcy nie powinna wprowadzać w błąd co do rodzaju wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności. Nie ma obowiązku wskazywania w nazwie rodzaju wykonywanej działalności, więc nazwa może być dobrana w sposób fantazyjny, ważne jednak aby wybrana nazwa nie była myląca.
Przeczytaj także: Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec przeciętnego konsumenta
Firma zajmująca się jedynie produkcją stolarską nie powinna używać w nazwie określenia „projektanci wnętrz”, bowiem tak obrana nazwa może wprowadzać klienta w błąd co do rodzaju wykonywanej prze firmę działalności.
Oznaczenie przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, jeśli narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Zatem nie jest więc dopuszczalne takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości przedsiębiorstwa. Przy czym dotyczy to używania przez przedsiębiorcę nie tylko firmy, ale także nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa, przykładowo skrótu literowego jak również innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.
Polecamy serwis Zakładam firmę
Co gdy nazwisko wprowadza w błąd?
Jeżeli oznaczenie przedsiębiorstwa nazwiskiem przedsiębiorcy może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości z innym przedsiębiorstwem, które wcześniej używało podobnego oznaczenia, przedsiębiorca ten powinien podjąć środki mające na celu usunięcie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd osób trzecich. W takim przypadku na żądanie zainteresowanego sąd wyda orzeczenie nakazujące przedsiębiorcy, który później zaczął używać tego oznaczenia, podjęcie stosownych środków zapobiegających, polegających w szczególności na wprowadzeniu zmian w oznaczeniu przedsiębiorstwa, ograniczeniu zakresu terytorialnego używania oznaczenia lub jego używaniu w określony sposób.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.