Nieuczciwe praktyki związane z kodeksami dobrych praktyk
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa nie stanowi także źródła obowiązku ustanowienia przez przedsiebiorców takich kodeksów w danej branży. Nie ingeruje także w samoregulacje przedsiębiorców. Dopuszcza się tylko w drodze wskazania kryteriów lub konkretnych zakazów wyznaczenia ram prawnych dla ich tworzenia.
REKLAMA
Oceniane negatywnie w praktyce kodeksy stają się często jedynie argumentem reklamowym stosowanym przez przedsiębiorców jako atut handlowy. Konsumenci utożsamiają je przecież z oznakami podwyższonej jakości i standardów obsługi. Powodują one wzrost zaufania do przedsiębiorcy będącego sygnatariuszem samoregulacji.
Polecamy: Klauzula generalna nieuczciwych praktyk rynkowych
REKLAMA
Elementem tego rodzaju praktyk jest wprowadzenie konsumenta w błąd. W rezultacie, Dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych a za nią – polska ustawa, traktuje takie działania jako potencjalnie nieuczciwe. W myśl art. 5 ust. 2 pkt. 4 ustawy, za nieuczciwe uznaje się działania przedsiębiorcy, polegające na wprowadzaniu konsumentów w błąd, poprzez nieprzestrzeganie kodeksu dobrych praktyk, ustanowionego przez siebie lub zrzeszenie przedsiębiorców, do których dobrowolnie dołączył, jeżeli informuje jednocześnie, że jest on związany kodeksem dobrych praktyk (art. 5 ust. 2 pkt 4 ustawy). Przepis ten jest gwarancją ustawową przestrzegania prawidłowości funkcjonowania systemów samoregulacji.
Przedsiębiorca X prowadzi działalność gospodarczą polegającą na windykacji należności w imieniu i na rzecz swojego pełnomocnika. W materiałach reklamowych zamieszczonych na stronie internetowej przedsiębiorcy X znajduje się informacja o tym, że X jest sygnatariuszem kodeksu dobrych praktyk i postępuje zgodnie z jego postanowieniami. W treści tego kodeksu znajduje się postanowienie: egzekucja należności przebiega bez narażenia dłużnika na utratę dobrego imienia wśród osób z jego bliskiego otoczenia. Nie przestrzegając tej normy, X podejmuje działania polegające na nękaniu sąsiadów informując ich o wysokości zadłużenia osoby, przeciwko której prowadzi działania.
Polecamy: serwis Leasing
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.