reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Utrata prawa do zasiłku chorobowego – za jaki okres?

Utrata prawa do zasiłku chorobowego – za jaki okres?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. W przypadku, gdy zajdzie któraś z przesłanek utraty prawa do zasiłku, a ubezpieczony jest niezdolny do pracy przez dłuższy okres objęty kilkoma zwolnieniami lekarskimi, ZUS często wydaje decyzje pozbawiające prawa do zasiłku za cały okres zasiłkowy (objęty kilkoma zwolnieniami lekarskimi), tymczasem jest to sprzeczne z literalnym brzmieniem ww. przepisu art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Ww. interpretacja art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej została także przyjęta w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 sierpnia 2017 r. (II UK 205/17) oraz w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2016 r. (III UZP 15/15), w której Sąd Najwyższy potwierdził, iż konstrukcja utraty prawa do zasiłku chorobowego z art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej przybrała postać normy szczególnej, zatem zgodnie z dyrektywą exceptiones non sunt excendendae nie może być interpretowana rozszerzająco.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Reasumując, przepis art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej stanowi o utracie prawa do zasiłku za okres tego (!) zwolnienia. Utrata prawa do zasiłku chorobowego dotyczyć powinna więc tylko tego z okresów objętych zaświadczeniem (zwolnieniem) lekarskim, w którym nastąpiło podjęcie pracy zarobkowej lub wykorzystanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, a nie całego okresu zasiłkowego (z kilku następujących po sobie zwolnień lekarskich).

radca prawny Miłosz Hady

www.hady.pl

Zobacz serwis: Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama