Kategorie

Państwo finansuje wynagrodzenia pracowników u pracodawcy dotkniętego embargiem

Arleta Siedlik
embargo, wynagrodzenie
Fotolia
Państwo finansuje wynagrodzenia pracowników u pracodawcy dotkniętego rosyjskim embargiem poprzez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zmiana w tym zakresie nastąpiła od 1 lutego 2015 roku. Na pomoc zostało przeznaczone aż 500 mln zł.

Państwo stara się zrekompensować pracodawcom skutki wprowadzonych zagranicznych sankcji gospodarczych, w szczególności rosyjskiego embarga. Mówi się o liczbie nawet kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorstw, które zanotowały znaczny spadek obrotów w związku ze wspomnianymi sankcjami. Od 1 lutego 2015 roku nastąpiła zmiana w zakresie możliwości uzyskania pomocy ze strony państwa dla pracodawców, którzy ponoszą skutki sankcji gospodarczych. Pracodawcy będą mieli możliwość w latach 2015-2017 skorzystania z rozwiązań, które zostały przewidziane w ustawie z dnia 11 października 2013 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto skorzysta ze wsparcia z budżetu państwa?

Z pomocy będą mogli skorzystać w szczególności przedsiębiorcy, których produkt działalności doznał pewnych ograniczeń ilościowych, jak i wartościowych w obrocie na krajowych lub obcych rynkach towarowych. Skutkiem są czasowe ograniczenia wwozu towarów na obszary innych państw, które  przyczynowo są niezależne od przedsiębiorcy. Ponadto uprawnieni do skorzystania z rozwiązań tzw. drugiej ustawy antykryzysowej są przedsiębiorcy, u których ograniczenia handlowe spowodowały spadek obrotów gospodarczych. Wspomniany spadek definiowany jest jako sprzedaż towarów lub usług, obliczany w ujęciu ilościowym lub wartościowym, na łącznie nie mniej niż 15%. Spadek obliczany jest jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy  kalendarzowych (które przypadają na okres po 6 sierpnia 2014 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczeń) do łącznych obrotów z tych samych 3 miesięcy kalendarzowych w roku poprzednim. Z pomocy mogą skorzystać pracodawcy, dla których przeważającym rodzajem wykonywanej działalności  gospodarczej zgodnie z PKD wpisanym  w REGON jest działalność związana z handlem, przetwórstwem, transportem, uprawami rolnymi, chowem i hodowlą zwierząt oraz wynikającymi z nich usługami na krajowych i zagranicznych rynkach towarowych.

Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Jak pracodawca może ubiegać się o pomoc?

Pomoc pracodawcy będzie możliwa po złożeniu wniosku do marszałka województwa o wypłatę środków.  Przewidzianych jest aż 500 mln zł do rozdysponowania, po 250 mln zł kolejno w roku 2015 i 2016.

Reklama

Przedsiębiorca narażony na skutki rosyjskiego embarga ma możliwość wprowadzenia szczególnych warunków pracy w czasie przestoju ekonomicznego. Koniecznym do wprowadzenia takich zmian przez pracodawcę jest zgoda organizacji związkowej. W przypadku braku takiej organizacji wymagana jest zgoda reprezentacji pracowników.

Przedsiębiorca ma możliwość obniżenia wymiaru etatu, jednak w takiej sytuacji pracownik musi otrzymywać wynagrodzenia nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Uwzględnia się tu wymiar czasu pracy przed jego obniżeniem. Wskazane obniżenie obciążeń płacowych pracodawcy jest powodowane odpowiednim obniżeniem wysokości wynagrodzenia w stosunku do jego pierwotnej wysokości na skutek redukcji etatu na warunkach ustalonych w porozumieniu.  Odrębną kwestią jest przestój ekonomiczny różniący się od tego zdefiniowanego przepisami prawa pracy. W czasie trwania takiego przestoju pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie, które nie jest niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, przy uwzględnieniu wymiaru czasu pracy konkretnego pracownika.

Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Istotne są źródła dofinansowania w okresie przestoju lub obniżenia wymiaru czasu pracy na skutek zagranicznych sankcji. Zasadniczo wynagrodzenie pracowników może być finansowane z dwóch źródeł:

 1. ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (jest to państwowy fundusz celowy w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych). W tym wypadku do 100% podstawowej wysokości zasiłku dla bezrobotnych, jednak powiększonego o wysokość składek na ubezpieczenia społeczne;
 2. ze środków własnych pracodawcy. We wspomnianych wcześniej warunkach przedsiębiorcy automatycznie otrzymują z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych środki na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników należnych od pracodawcy od tej części wynagrodzenia wypłacanego pracownikom, która jest finansowana ze środków Fundusz.  

Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy;

 2. Ustawa z 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?