REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą

Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy w okresie od 18 do 29 czerwca 2018 r. Osoba ta jest zatrudniona na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy. 29 czerwca zostało mu wypłacone wynagrodzenie, w tym urlopowe. Na początku lipca br., a więc już po urlopie, pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na ostatni tydzień czerwca - od 25 do 29 (5 dni). Jak rozliczyć czerwiec w dokumentach ZUS? Czy pracodawca musi skorygować wynagrodzenie za pracę i wypłacić wynagrodzenie chorobowe? Czy w tej sytuacji urlop mógł dalej trwać, mimo choroby? Pracownik zarabia 3000 zł miesięcznie oraz otrzymuje zmienną premię miesięczną stanowiącą odpowiedni procent wynagrodzenia za pracę.

Za czerwiec należy złożyć do ZUS imienny raport rozliczeniowy za tego pracownika (ZUS RCA), zgodnie ze stanem rzeczywistym, jaki miał miejsce w tym miesiącu, a więc rozliczający składki od faktycznie uzyskanego przychodu, na który składały się wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za urlop oraz premia. Natomiast rozliczenie "korygujące" nastąpi w raportach za lipiec - ZUS RCA oraz ZUS RSA. W lipcu powinno bowiem zostać wypłacone wynagrodzenie chorobowe za 5 dni czerwca 2018 r. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

W czerwcu pracownik rozpoczął urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopów lub - jeśli pracodawca nie sporządził takiego planu - w zgodzie z terminem umówionym z pracodawcą, tj. 18 czerwca. W tym dniu bowiem nie było ku temu przeszkód.

Zasadniczo urlopy są udzielane w uzgodnionych terminach i powinny być nieprzerwane. Oznacza to, że urlop powinien rozpocząć się planowo i przebiegać bez zakłóceń ze strony zakładu pracy. Kodeks pracy przewiduje pewne wyjątki w tym zakresie. Przerwanie urlopu może nastąpić tylko z określonych powodów. Po pierwsze, jeśli pracodawca skorzysta z instytucji odwołania pracownika z urlopu na podstawie art. 167 Kodeksu pracy (gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu). Po drugie, trwający urlop ulega przerwaniu, jeśli w jego trakcie pracownik zachoruje. Część urlopu niewykorzystaną z tego powodu, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

W sytuacji przedstawionej w problemie pracownik po tygodniu korzystania z urlopu zachorował. Zanim powiadomił o tym pracodawcę i dostarczył zwolnienie lekarskie, było już po urlopie udzielonym zgodnie z wnioskiem i po wypłacie wynagrodzenia należnego za pracę i urlop. Na dzień wypłaty wynagrodzeń za czerwiec pracodawca nie miał informacji o chorobie podczas urlopu, a tym samym podstaw, by nie wypłacać tych należności. Po dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego pracodawca powinien "cofnąć" urlop za okres od 25 do 29 czerwca, tj. 40 godzin, i tej niewykorzystanej części udzielić pracownikowi w innym czasie. Urlop został przerwany przez niezdolność do pracy, za którą przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a nie wynagrodzenie urlopowe. Przerwanie urlopu następuje z mocy prawa. Pracownik nie musi składać żadnego wniosku, nie musi też wypełnić żadnych dodatkowych obowiązków formalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W omawianym przypadku u pracownika powstała nadpłata wynagrodzenia za pracę oraz urlopowego i premii, którą można jednak rozliczyć w kolejnym miesiącu, z wynagrodzeń za lipiec, unikając korygowania listy płac czy dokumentów do ZUS. Pozwala na to art. 87 § 7 Kodeksu pracy, zgodnie z którym z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. W lipcu 2018 r., w terminie wypłat za ten miesiąc, należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 5 dni choroby w czerwcu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą

W artykule przedstawiono również przykład omawiający rozliczenie składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA