| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób. Od kiedy należy zgłosić zleceniobiorców do ZUS z tytułu umowy zlecenia?

W przypadku tegorocznego maturzysty zgłoszenia do ZUS należy dokonać od 1 września 2018 r., chyba że zleceniobiorca przedłoży zaświadczenie o przyjęciu na studia od 1 października 2018 r. Wówczas nie należy zgłaszać go do ZUS. Natomiast osoba kończąca studia licencjackie podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia od dnia następującego po dniu złożenia egzaminu licencjackiego. Ponadto należy pamiętać, że niezależnie od etapu i rodzaju kształcenia zleceniobiorca podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od dnia swoich 26. urodzin. Szczegóły w uzasadnieniu.

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia zasadniczo podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Może także dobrowolnie, na swój wniosek, przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom obowiązkowym od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Wyjątek stanowią zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych (oba typy szkół są obecnie wygaszane), szkół ponadpodstawowych, a także studentami - do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 4 ustawy systemowej, art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy zdrowotnej). Płatnik nie zgłasza takich zleceniobiorców do ubezpieczeń, a od wypłaconego im wynagrodzenia nie nalicza żadnych składek.

Zobacz: Prawo dla firm

Umowa zlecenia z absolwentem - maturzystą

Uczniem dla celów rozstrzygania obowiązku ubezpieczeń społecznych jest do 31 sierpnia każdego roku osoba, która:

  • kontynuuje naukę w tej samej szkole,
  • ukończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,
  • ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki (absolwent).

Powyższe wynika z faktu, że rok szkolny we wszystkich szkołach trwa od 1 września każdego roku do 31 sierpnia następnego roku (art. 94 ustawy - Prawo oświatowe). Osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia, uznaje się za ucznia do 30 września roku ukończenia szkoły.

PRZYKŁAD

Absolwent liceum ogólnokształcącego (19 lat) wykonuje na rzecz spółki z o.o. umowę zlecenia od 10 czerwca do 15 września 2018 r. Dla celów ubezpieczeniowych jest uważany za ucznia do 31 sierpnia 2018 r.

Wariant I

Zleceniobiorca nie przedstawił płatnikowi składek zaświadczenia o przyjęciu na studia. W tej sytuacji do 31 sierpnia 2018 r. wykonywanie umowy zlecenia nie stanowi dla niego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast w okresie od 1 do 15 września 2018 r. zleceniobiorca nie posiada już statusu ucznia. Oznacza to, że z datą 1 września 2018 r. należy zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a należne za ten okres wynagrodzenie trzeba oskładkować.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »