REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta /fot.Shutterstock
Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób. Od kiedy należy zgłosić zleceniobiorców do ZUS z tytułu umowy zlecenia?

REKLAMA

W przypadku tegorocznego maturzysty zgłoszenia do ZUS należy dokonać od 1 września 2018 r., chyba że zleceniobiorca przedłoży zaświadczenie o przyjęciu na studia od 1 października 2018 r. Wówczas nie należy zgłaszać go do ZUS. Natomiast osoba kończąca studia licencjackie podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia od dnia następującego po dniu złożenia egzaminu licencjackiego. Ponadto należy pamiętać, że niezależnie od etapu i rodzaju kształcenia zleceniobiorca podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od dnia swoich 26. urodzin. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia zasadniczo podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Może także dobrowolnie, na swój wniosek, przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom obowiązkowym od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Wyjątek stanowią zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych (oba typy szkół są obecnie wygaszane), szkół ponadpodstawowych, a także studentami - do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 4 ustawy systemowej, art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy zdrowotnej). Płatnik nie zgłasza takich zleceniobiorców do ubezpieczeń, a od wypłaconego im wynagrodzenia nie nalicza żadnych składek.

Zobacz: Prawo dla firm

Umowa zlecenia z absolwentem - maturzystą

Uczniem dla celów rozstrzygania obowiązku ubezpieczeń społecznych jest do 31 sierpnia każdego roku osoba, która:

  • kontynuuje naukę w tej samej szkole,
  • ukończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,
  • ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki (absolwent).

Powyższe wynika z faktu, że rok szkolny we wszystkich szkołach trwa od 1 września każdego roku do 31 sierpnia następnego roku (art. 94 ustawy - Prawo oświatowe). Osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia, uznaje się za ucznia do 30 września roku ukończenia szkoły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Absolwent liceum ogólnokształcącego (19 lat) wykonuje na rzecz spółki z o.o. umowę zlecenia od 10 czerwca do 15 września 2018 r. Dla celów ubezpieczeniowych jest uważany za ucznia do 31 sierpnia 2018 r.

Wariant I

Zleceniobiorca nie przedstawił płatnikowi składek zaświadczenia o przyjęciu na studia. W tej sytuacji do 31 sierpnia 2018 r. wykonywanie umowy zlecenia nie stanowi dla niego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast w okresie od 1 do 15 września 2018 r. zleceniobiorca nie posiada już statusu ucznia. Oznacza to, że z datą 1 września 2018 r. należy zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a należne za ten okres wynagrodzenie trzeba oskładkować.

Wariant II

Zleceniobiorca przedstawił płatnikowi zaświadczenie o przyjęciu na studia od 1 października 2018 r. W tej sytuacji nie należy zgłaszać go do ZUS w okresie od 1 do 15 września 2018 r. (przy założeniu, że studia faktycznie zostały podjęte od 1 października br.).

Wariant III

REKLAMA

Zleceniobiorca przedstawił płatnikowi zaświadczenie o przyjęciu na studia od 1 października 2018 r. Przyjmijmy jednak, że finalnie nie podjął tych studiów, lecz wyjechał w celach zarobkowych za granicę. W takiej sytuacji zleceniobiorcy, który - pomimo przedstawionego zaświadczenia - nie podjął studiów od 1 października 2018 r., nie przysługuje także status ucznia w okresie od 1 do 30 września 2016 r. Jeżeli płatnik składek (lub ZUS) dowie się o tej okoliczności, będzie to skutkować obowiązkiem wstecznego zgłoszenia byłego zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (analogicznie jak w wariancie II tego przykładu). Obowiązkiem płatnika będzie także rozliczenie i opłacenie składek za byłego zleceniobiorcę od wynagrodzenia należnego za okres 1-15 września 2018 r., i to wraz z należnymi odsetkami.

Warto przypomnieć, że jeżeli data formalnej immatrykulacji (wpisania na listę studentów) jest późniejsza niż 1 października, wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje także okres pomiędzy 1 października a dniem immatrykulacji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

W artykule przedstawiono również umowę zlecenia z absolwentem studiów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA