reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak wypłacać świadczenia chorobowe pracownikowi, który ukończył 50 lat

Jak wypłacać świadczenia chorobowe pracownikowi, który ukończył 50 lat

Prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy przysługuje pracownikowi przez okres pierwszych 33 dni w danym roku, bez względu na liczbę pracodawców i przerwy w zatrudnieniu. Jednak w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, koszty niezdolności do pracy pracodawca ponosi przez krótszy okres, trwający 14 dni w roku kalendarzowym.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje ubezpieczonym, którzy nawiązali stosunek pracy, a także osobom wykonującym pracę nakładczą (chałupnikom) oraz odbywającym służbę zastępczą, jeżeli stali się niezdolni do pracy wskutek:

  • choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Za czas niezdolności pracownika do pracy, powstałej m.in. wskutek choroby, w pierwszej kolejności w danym roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie chorobowe (art. 92 Kodeksu pracy). Liczba dni wypłaty tego wynagrodzenia jest zróżnicowana i zależy od wieku pracownika. Wynosi ona w danym roku kalendarzowym odpowiednio:

  • 14 dni - jeśli pracownik ukończył 50 lat, lub
  • 33 dni - w przypadku pracowników, którzy nie ukończyli 50 lat.

Po wyczerpaniu odpowiednio 33 lub 14 dni pobierania wynagrodzenia chorobowego w danym roku pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS.

Zobacz: Prawo dla firm

Wynagrodzenie chorobowe po 50. roku życia

Prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym nabywa pracownik, który ukończył 50. rok życia. Jednak z krótszego okresu wypłaty tego wynagrodzenia pracodawca będzie mógł skorzystać dopiero po roku kalendarzowym, w którym pracownik przekroczył tę granicę wieku. Jeśli zatem pracownik ukończył 50 lat przed 1 stycznia 2018 r., wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu za okres 14 dni niezdolności do pracy począwszy od tej daty, a od 15. dnia choroby należy mu wypłacić zasiłek chorobowy.

Pracownik urodzony 11 lutego 1967 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby od 11 czerwca do 10 lipca 2018 r. W związku z tym, że niezdolność pracownika do pracy przypada po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia, zachowuje on prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 14 dni, począwszy od 2018 r., tj. od 11 do 24 czerwca 2018 r. Od 25 czerwca do 10 lipca 2018 r. ma prawo do zasiłku chorobowego.

W sytuacji gdy ubezpieczony ukończy 50. rok życia w 2018 r., to mimo iż w momencie zachorowania może już mieć ukończone 50 lat, w tym roku kalendarzowym zachowuje prawo do 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Natomiast 14-dniowy wymiar tego świadczenia będzie go obowiązywał od 2019 r.

Pracownik urodzony 1 stycznia 1968 r. przedłożył zwolnienie lekarskie w związku z chorobą na okres od 5 czerwca do 20 lipca 2018 r. Ponieważ 50. rok życia pracownik ukończył w bieżącym roku, przez cały 2018 r. zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku kalendarzowym. Począwszy od 2019 r. pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres pierwszych 14 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym, a od 15. dnia tej niezdolności do pracy nabędzie prawo do zasiłku chorobowego. Obecnie za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej od 5 czerwca do 7 lipca 2018 r. (33 dni) ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby oraz od 8 do 20 lipca 2018 r. do zasiłku chorobowego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak wypłacać świadczenia chorobowe pracownikowi, który ukończył 50 lat

W artykule omówiono również problematykę ustalenia limitu 14 dni wypłaty wynagrodzeni chorobowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama