REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych po zmianach przepisów

Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych po zmianach przepisów /fot. Fotolia
Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych po zmianach przepisów /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest zobowiązany do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. W wyniku nowelizacji przepisów podmiotami, które będą musiały dokonywać wpłat na PFRON, począwszy od wpłat za styczeń 2019 r., będą również pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji. Ponadto na podmioty udzielające ulg we wpłatach na PFRON nałożono obowiązek informowania nabywcy tej ulgi o zasadach jej nabywania i korzystania z obniżenia wpłaty.

1. Ogłoszenie o pracy dla pracowników niepełnosprawnych

REKLAMA

Jeśli pracodawca zamierza zatrudnić osobę z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, wówczas właściwym sposobem na znalezienie odpowiednich kandydatów jest sporządzenie i zamieszczenie ogłoszenia o pracy o odpowiedniej treści. Pracodawca może zamieścić ogłoszenie w prasie, Internecie, biurach pośrednictwa pracy, w ramach targów czy giełd pracy. Dobrą praktyką jest zamieszczenie w treści ogłoszenia rekrutacyjnego informacji, z której wynika, że osoby niepełnosprawne są mile widzianymi kandydatami ubiegającymi się o zatrudnienie. Taka informacja z pewnością zachęci osoby niepełnosprawne do aplikowania na oferowane stanowisko. Sporządzający ogłoszenie rekrutacyjne może posłużyć się sformułowaniem o przykładowej treści: "do uczestniczenia w procesie rekrutacji na oferowane stanowisko zapraszamy również osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności". Taka treść ogłoszenia nie daje podstaw do uznania, że ogłoszenie faworyzuje osoby niepełnosprawne, dyskryminując tym samym osoby bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności.

REKLAMA

Obok informacji o możliwości ubiegania się o pracę przez osoby niepełnosprawne ogłoszenie rekrutacyjne może zawierać wzmiankę, że pracodawca jest podmiotem, który już zatrudnia osoby niepełnosprawne. Informacja taka może dodatkowo działać motywująco na niepełnosprawnych kandydatów do pracy.

REKLAMA

Sporządzając ogłoszenie rekrutacyjne, warto w jego treści w sposób jednoznaczny i precyzyjny określić obowiązki, jakie mają być wykonywane w ramach oferowanego stanowiska pracy. W takim przypadku kandydat z danym stopniem niepełnosprawności, mając pełną świadomość swoich ograniczeń, będzie miał możliwość realnej weryfikacji swoich szans w zakresie skutecznego ubiegania się o zatrudnienie.

Pracodawca podał w ogłoszeniu rekrutacyjnym zwięzłą informację o poszukiwaniu pracownika biurowego ze stopniem niepełnosprawności. Takie ogłoszenie nie daje praktycznie podstaw do dokonania przez niepełnosprawnego kandydata do pracy oceny możliwości wykonywania oferowanej pracy. Pracownikiem biurowym może być bowiem osoba, która większość czasu spędza przed monitorem ekranowym w pozycji siedzącej - co może być sytuacją dla niepełnosprawnego optymalną, jak również osoba, która często musi przemieszczać się między pomieszczeniami pracy czy poszczególnymi kondygnacjami budynku będącego siedzibą zakładu pracy, który nie zawsze jest wyposażony w windy lub inne usprawnienia.

Dla osób niepełnosprawnych, które rozważają zatrudnienie, istotną informacją jest fakt dostosowania infrastruktury w zakładzie pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych - posiadania podjazdów, windy czy odpowiednio szerokich przejść. Warto zatem wspomnieć w ogłoszeniu rekrutacyjnym, że zakład pracy ma usprawnienia dla osób niepełnosprawnych w przypadku poszukiwania takich pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych po zmianach przepisów

W artykule omówiono również problematykę zatrudnienia osoby niepełnosprawnej - uprawnienia i obowiązki stron umowy oraz zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA