reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak złożyć informację ZUS IWA? - poradnik

Jak złożyć informację ZUS IWA? - poradnik

Składanie informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe to obowiązek, który dotyczy przedsiębiorców spełniających określone przepisami warunki. Kiedy należy ją złożyć? Jak wypełnić ZUS IWA? Przeczytaj poradę eksperta.

Do przekazywania „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA” zobowiązani są płatnicy, którzy spełniają łącznie trzy warunki:

- zostali zgłoszeni w sposób nieprzerwany w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od dnia 1 stycznia do 31 grudnia (dotyczy to roku, którego dotyczy informacja) i co najmniej jeden dzień w styczniu ( odnosi się do roku następującego po roku, za który składana jest informacja),

- w roku, za który składana jest informacja, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

- byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia roku, za który jest składana informacja ZUS IWA.

Zgłoszenie będzie nieprzerwane od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2011 r. wtedy, gdy w każdym miesiącu poprzedniego roku dokonywała zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej jednej osoby. Oznacza to, że brak zgłoszenia w co najmniej jednym z miesięcy powoduje, że wskazany warunek nie będzie spełniony.

Ustalenie liczby ubezpieczonych odbywa się natomiast w postaci ilorazu sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego (rok, za który przesyłana jest informacja)oraz suma miesięcy wskazanego roku. Liczba miesięcy będzie równa 12, z uwagi na wymóg zgłoszenia w sposób nieprzerwany opisanego wyżej.

Polecamy: Jak ustalić liczbę ubezpieczonych w informacji ZUS IWA?

Płatnik jest zobowiązany do złożenia informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe do 31 stycznia roku następującego po roku, za który składany jest formularz.

Jeżeli płatnik składa informację ZUS IWA za rok 2010, wówczas powinien to uczynić w terminie do 31 stycznia 2011 roku.

Obowiązującą dla płatnika forma przekazania ZUS IWA jest forma w jakiej składa dokumenty określone przez przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że płatnik, który składa dokumenty ubezpieczeniowe za pośrednictwem teletransmisji danych w formie dokumentów elektronicznych wykorzystując oprogramowanie zgodne z wymaganiami określonymi przez ZUS (oprogramowanie interfejsowe), powinien przekazać informację ZUS IWA również w tej formie.

Płatnik uprawniony do złożenia informacji ZUS IWA w formie określanej mianem papierowej (tj. na formularzu zgodnym z ustalonym wzorem, bądź w formie wydruku z oprogramowania interfejsowego) przekazuje ją do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS (właściwość ustala się uwzględniając siedzibę płatnika).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama