REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleksowa obsługa gmin - jak skorzytać?

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy.
Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Ideą tworzenia przez gminy programów rozwoju dróg gminnych jest stworzenie uzgodnionego społecznie planu inwestycji drogowych na terenie gminy. Plan ten ma przedstawić priorytetowe inwestycje drogowe i dopasować je do możliwości gminy. Co ważne inwestycje te mają odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności w tym zakresie. Coraz częściej z pomocą dla gmin jeśli chodzi o przygotowanie takiego programu, przychodzą firmy doradcze, ponieważ przygotowanie naprawdę dobrego Programu Rozwoju Dróg Gminnych wymaga nie tylko wielkiego wysiłku, ale również dużej wiedzy.

Niejednokrotnie zdarza się, iż dla gmin jest to bardzo ciężkie zadanie, ponieważ robią to po raz pierwszy. Dodatkowym plusem współpracy z firmą zewnętrzną jest świeże i obiektywne spojrzenie na problemy gminy z perspektywy osoby z zewnątrz. Władze gmin, dzięki korzystaniu z kompleksowej obsługi przez firmę zewnętrzną, mogą zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Sprawnie działająca firma, o sporym doświadczeniu rynkowym, ma znacznie lepsze możliwości zorganizowania kredytu bądź leasingu, stworzenia biznes planu, ubezpieczenia zakupionych środków trwałych oraz innych usług świadczonych przez podmioty powiązane.

REKLAMA

Jak już zostało wcześniej wspomniane napisanie PRDG nie jest rzeczą prostą. By rzeczywiście plan spełnił swoją rolę, a przede wszystkim odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności, potrzeba wiele czasu i zaangażowania.

REKLAMA

Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy. Program co do zasady zawiera analizę uwarunkowań technicznych realizacji budowy i remontów dróg gminnych z uwzględnieniem budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oraz ustaleń społecznych w tym zakresie. Na podstawie ww. analizy opracowany jest plan realizacji zadań drogowych, który jest praktycznym wyrażeniem koniecznych do podjęcia zadań inwestycyjnych.

Nie da się napisać takiego programu, siedząc za biurkiem, dysponując szczątkowymi informacjami. Ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne i posiadanie odpowiednich narzędzi. By zaplanowane inwestycje odpowiadały potrzebą odbiorców, czyli mieszkańców gminy, należy przeprowadzić odpowiednie badania. Na początek jednak musimy dokonać dogłębnej analizy aktualnego stanu dróg w gminie i aktualnie podejmowanych inwestycji. Ważne jest by ta analiza była obiektywna, a ciężko jest ją wykonać osobie, która zaplanowała, a czasem nawet nadzorowała poprzednie inwestycje.

Przeczytaj również: Kiedy trzeba płacić podatek od nieruchomości dwóm gminom

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszą formą oszacowania zapotrzebowania społecznego i określenia stanu faktycznego istniejących barier komunikacyjnych w obrębie gminy jest przeprowadzenie ankiety. Ankieta powinna być skierowana nie tylko do Rady Gminy, ale również niższe władze powinny być w nią zaangażowane. Czym więcej opinii i poglądów tym lepiej. Największym problem w tworzeniu PRDG jest nieograniczona ilość możliwości, przy ograniczonej ilości środków. Należy zwrócić szczególną uwagę na inwestycje o szczególnym znaczeniu komunikacyjnym, takie jak dojazdy do szkoły, większych zakładów pracy czy ośrodków zdrowia. Przy tworzeniu planu inwestycyjnego pomocne mogą być liczne wizje lokalne.

Polecamy serwis Leasing

REKLAMA

Należy także mieć na uwadze konieczność dokonania ustaleń środowiskowych. Gmina może być objęta bowiem programem Natura 2000, ale nawet jeśli nie jest, to konieczne jest stworzenie raportu oddziaływania na środowisko, co wymaga dużego doświadczenia.

Z perspektywy gminy posiadanie PRDG daje możliwość rozbudowę dróg w gminie dopasowanych do potrzeb mieszkańców. Pozwala optymalnie wykorzystać fundusze i maksymalnie zaoszczędzić czas. 

Tomasz Szpitalny, Michał Tchórzewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA