Kompleksowa obsługa gmin - jak skorzytać?
REKLAMA
REKLAMA
Niejednokrotnie zdarza się, iż dla gmin jest to bardzo ciężkie zadanie, ponieważ robią to po raz pierwszy. Dodatkowym plusem współpracy z firmą zewnętrzną jest świeże i obiektywne spojrzenie na problemy gminy z perspektywy osoby z zewnątrz. Władze gmin, dzięki korzystaniu z kompleksowej obsługi przez firmę zewnętrzną, mogą zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Sprawnie działająca firma, o sporym doświadczeniu rynkowym, ma znacznie lepsze możliwości zorganizowania kredytu bądź leasingu, stworzenia biznes planu, ubezpieczenia zakupionych środków trwałych oraz innych usług świadczonych przez podmioty powiązane.
REKLAMA
Jak już zostało wcześniej wspomniane napisanie PRDG nie jest rzeczą prostą. By rzeczywiście plan spełnił swoją rolę, a przede wszystkim odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności, potrzeba wiele czasu i zaangażowania.
REKLAMA
Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy. Program co do zasady zawiera analizę uwarunkowań technicznych realizacji budowy i remontów dróg gminnych z uwzględnieniem budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oraz ustaleń społecznych w tym zakresie. Na podstawie ww. analizy opracowany jest plan realizacji zadań drogowych, który jest praktycznym wyrażeniem koniecznych do podjęcia zadań inwestycyjnych.
Nie da się napisać takiego programu, siedząc za biurkiem, dysponując szczątkowymi informacjami. Ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne i posiadanie odpowiednich narzędzi. By zaplanowane inwestycje odpowiadały potrzebą odbiorców, czyli mieszkańców gminy, należy przeprowadzić odpowiednie badania. Na początek jednak musimy dokonać dogłębnej analizy aktualnego stanu dróg w gminie i aktualnie podejmowanych inwestycji. Ważne jest by ta analiza była obiektywna, a ciężko jest ją wykonać osobie, która zaplanowała, a czasem nawet nadzorowała poprzednie inwestycje.
Przeczytaj również: Kiedy trzeba płacić podatek od nieruchomości dwóm gminom
Najlepszą formą oszacowania zapotrzebowania społecznego i określenia stanu faktycznego istniejących barier komunikacyjnych w obrębie gminy jest przeprowadzenie ankiety. Ankieta powinna być skierowana nie tylko do Rady Gminy, ale również niższe władze powinny być w nią zaangażowane. Czym więcej opinii i poglądów tym lepiej. Największym problem w tworzeniu PRDG jest nieograniczona ilość możliwości, przy ograniczonej ilości środków. Należy zwrócić szczególną uwagę na inwestycje o szczególnym znaczeniu komunikacyjnym, takie jak dojazdy do szkoły, większych zakładów pracy czy ośrodków zdrowia. Przy tworzeniu planu inwestycyjnego pomocne mogą być liczne wizje lokalne.
Polecamy serwis Leasing
REKLAMA
Należy także mieć na uwadze konieczność dokonania ustaleń środowiskowych. Gmina może być objęta bowiem programem Natura 2000, ale nawet jeśli nie jest, to konieczne jest stworzenie raportu oddziaływania na środowisko, co wymaga dużego doświadczenia.
Z perspektywy gminy posiadanie PRDG daje możliwość rozbudowę dróg w gminie dopasowanych do potrzeb mieszkańców. Pozwala optymalnie wykorzystać fundusze i maksymalnie zaoszczędzić czas.
Tomasz Szpitalny, Michał Tchórzewski
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.