REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleksowa obsługa gmin - jak skorzytać?

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy.
Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Ideą tworzenia przez gminy programów rozwoju dróg gminnych jest stworzenie uzgodnionego społecznie planu inwestycji drogowych na terenie gminy. Plan ten ma przedstawić priorytetowe inwestycje drogowe i dopasować je do możliwości gminy. Co ważne inwestycje te mają odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności w tym zakresie. Coraz częściej z pomocą dla gmin jeśli chodzi o przygotowanie takiego programu, przychodzą firmy doradcze, ponieważ przygotowanie naprawdę dobrego Programu Rozwoju Dróg Gminnych wymaga nie tylko wielkiego wysiłku, ale również dużej wiedzy.

Niejednokrotnie zdarza się, iż dla gmin jest to bardzo ciężkie zadanie, ponieważ robią to po raz pierwszy. Dodatkowym plusem współpracy z firmą zewnętrzną jest świeże i obiektywne spojrzenie na problemy gminy z perspektywy osoby z zewnątrz. Władze gmin, dzięki korzystaniu z kompleksowej obsługi przez firmę zewnętrzną, mogą zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Sprawnie działająca firma, o sporym doświadczeniu rynkowym, ma znacznie lepsze możliwości zorganizowania kredytu bądź leasingu, stworzenia biznes planu, ubezpieczenia zakupionych środków trwałych oraz innych usług świadczonych przez podmioty powiązane.

REKLAMA

Jak już zostało wcześniej wspomniane napisanie PRDG nie jest rzeczą prostą. By rzeczywiście plan spełnił swoją rolę, a przede wszystkim odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności, potrzeba wiele czasu i zaangażowania.

REKLAMA

Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy. Program co do zasady zawiera analizę uwarunkowań technicznych realizacji budowy i remontów dróg gminnych z uwzględnieniem budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oraz ustaleń społecznych w tym zakresie. Na podstawie ww. analizy opracowany jest plan realizacji zadań drogowych, który jest praktycznym wyrażeniem koniecznych do podjęcia zadań inwestycyjnych.

Nie da się napisać takiego programu, siedząc za biurkiem, dysponując szczątkowymi informacjami. Ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne i posiadanie odpowiednich narzędzi. By zaplanowane inwestycje odpowiadały potrzebą odbiorców, czyli mieszkańców gminy, należy przeprowadzić odpowiednie badania. Na początek jednak musimy dokonać dogłębnej analizy aktualnego stanu dróg w gminie i aktualnie podejmowanych inwestycji. Ważne jest by ta analiza była obiektywna, a ciężko jest ją wykonać osobie, która zaplanowała, a czasem nawet nadzorowała poprzednie inwestycje.

Przeczytaj również: Kiedy trzeba płacić podatek od nieruchomości dwóm gminom

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszą formą oszacowania zapotrzebowania społecznego i określenia stanu faktycznego istniejących barier komunikacyjnych w obrębie gminy jest przeprowadzenie ankiety. Ankieta powinna być skierowana nie tylko do Rady Gminy, ale również niższe władze powinny być w nią zaangażowane. Czym więcej opinii i poglądów tym lepiej. Największym problem w tworzeniu PRDG jest nieograniczona ilość możliwości, przy ograniczonej ilości środków. Należy zwrócić szczególną uwagę na inwestycje o szczególnym znaczeniu komunikacyjnym, takie jak dojazdy do szkoły, większych zakładów pracy czy ośrodków zdrowia. Przy tworzeniu planu inwestycyjnego pomocne mogą być liczne wizje lokalne.

Polecamy serwis Leasing

REKLAMA

Należy także mieć na uwadze konieczność dokonania ustaleń środowiskowych. Gmina może być objęta bowiem programem Natura 2000, ale nawet jeśli nie jest, to konieczne jest stworzenie raportu oddziaływania na środowisko, co wymaga dużego doświadczenia.

Z perspektywy gminy posiadanie PRDG daje możliwość rozbudowę dróg w gminie dopasowanych do potrzeb mieszkańców. Pozwala optymalnie wykorzystać fundusze i maksymalnie zaoszczędzić czas. 

Tomasz Szpitalny, Michał Tchórzewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA