REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleksowa obsługa gmin - jak skorzytać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy.
Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Ideą tworzenia przez gminy programów rozwoju dróg gminnych jest stworzenie uzgodnionego społecznie planu inwestycji drogowych na terenie gminy. Plan ten ma przedstawić priorytetowe inwestycje drogowe i dopasować je do możliwości gminy. Co ważne inwestycje te mają odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności w tym zakresie. Coraz częściej z pomocą dla gmin jeśli chodzi o przygotowanie takiego programu, przychodzą firmy doradcze, ponieważ przygotowanie naprawdę dobrego Programu Rozwoju Dróg Gminnych wymaga nie tylko wielkiego wysiłku, ale również dużej wiedzy.

Niejednokrotnie zdarza się, iż dla gmin jest to bardzo ciężkie zadanie, ponieważ robią to po raz pierwszy. Dodatkowym plusem współpracy z firmą zewnętrzną jest świeże i obiektywne spojrzenie na problemy gminy z perspektywy osoby z zewnątrz. Władze gmin, dzięki korzystaniu z kompleksowej obsługi przez firmę zewnętrzną, mogą zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Sprawnie działająca firma, o sporym doświadczeniu rynkowym, ma znacznie lepsze możliwości zorganizowania kredytu bądź leasingu, stworzenia biznes planu, ubezpieczenia zakupionych środków trwałych oraz innych usług świadczonych przez podmioty powiązane.

REKLAMA

Jak już zostało wcześniej wspomniane napisanie PRDG nie jest rzeczą prostą. By rzeczywiście plan spełnił swoją rolę, a przede wszystkim odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności, potrzeba wiele czasu i zaangażowania.

REKLAMA

Opracowanie programu obejmuje wszystkie drogi gminne usytuowane w granicach administracyjnych gminy. Program co do zasady zawiera analizę uwarunkowań technicznych realizacji budowy i remontów dróg gminnych z uwzględnieniem budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oraz ustaleń społecznych w tym zakresie. Na podstawie ww. analizy opracowany jest plan realizacji zadań drogowych, który jest praktycznym wyrażeniem koniecznych do podjęcia zadań inwestycyjnych.

Nie da się napisać takiego programu, siedząc za biurkiem, dysponując szczątkowymi informacjami. Ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne i posiadanie odpowiednich narzędzi. By zaplanowane inwestycje odpowiadały potrzebą odbiorców, czyli mieszkańców gminy, należy przeprowadzić odpowiednie badania. Na początek jednak musimy dokonać dogłębnej analizy aktualnego stanu dróg w gminie i aktualnie podejmowanych inwestycji. Ważne jest by ta analiza była obiektywna, a ciężko jest ją wykonać osobie, która zaplanowała, a czasem nawet nadzorowała poprzednie inwestycje.

Przeczytaj również: Kiedy trzeba płacić podatek od nieruchomości dwóm gminom

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszą formą oszacowania zapotrzebowania społecznego i określenia stanu faktycznego istniejących barier komunikacyjnych w obrębie gminy jest przeprowadzenie ankiety. Ankieta powinna być skierowana nie tylko do Rady Gminy, ale również niższe władze powinny być w nią zaangażowane. Czym więcej opinii i poglądów tym lepiej. Największym problem w tworzeniu PRDG jest nieograniczona ilość możliwości, przy ograniczonej ilości środków. Należy zwrócić szczególną uwagę na inwestycje o szczególnym znaczeniu komunikacyjnym, takie jak dojazdy do szkoły, większych zakładów pracy czy ośrodków zdrowia. Przy tworzeniu planu inwestycyjnego pomocne mogą być liczne wizje lokalne.

Polecamy serwis Leasing

REKLAMA

Należy także mieć na uwadze konieczność dokonania ustaleń środowiskowych. Gmina może być objęta bowiem programem Natura 2000, ale nawet jeśli nie jest, to konieczne jest stworzenie raportu oddziaływania na środowisko, co wymaga dużego doświadczenia.

Z perspektywy gminy posiadanie PRDG daje możliwość rozbudowę dróg w gminie dopasowanych do potrzeb mieszkańców. Pozwala optymalnie wykorzystać fundusze i maksymalnie zaoszczędzić czas. 

Tomasz Szpitalny, Michał Tchórzewski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA