REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć usługę elektroniczną świadczoną na rzecz unijnej firmy

Jak rozliczyć usługę elektroniczną świadczoną na rzecz unijnej firmy /fot. shutterstock
Jak rozliczyć usługę elektroniczną świadczoną na rzecz unijnej firmy /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wykonaliśmy usługę elektroniczną na rzecz niemieckiej firmy, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Czy tę usługę możemy rozliczyć w systemie MOSS?

Nie, świadczenia tej usługi nie można rozliczyć w systemie MOSS. Nie ma bowiem możliwości rozliczania w tym systemie usług świadczonych dla podatników. Świadczenie usługi należy:

REKLAMA

  1. udokumentować fakturą bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz z wyrazami "odwrotne obciążenie" i - w zakresie, w jakim jest to możliwe - numerami VAT UE stron transakcji,
  2. wykazać w poz. 11 i 12 deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz w części E informacji podsumowującej VAT-UE, gdy nabywca jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej.

REKLAMA

Z pytania wynika, że polski podatnik wykonał usługę elektroniczną na rzecz niemieckiej firmy, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ze względu na rodzaj usługi podatnik ma wątpliwość, czy w tym przypadku powinien zastosować do jej rozliczenia procedurę MOSS.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy rozważyć, czy tego rodzaju transakcja faktycznie spełnia warunki do tego, aby można było rozliczyć ją w ten specyficzny sposób. Jeśli natomiast nie będzie takiej możliwości, to jak w takim wypadku polski podatnik powinien postąpić.

Kiedy możemy stosować procedurę MOSS

Przepisy art. 130a-130d ustawy o VAT określają procedurę szczególną dotyczącą usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych. Procedura ta ma zastosowanie, jeśli usługi te są świadczone na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a ustawy o VAT, przez podmioty mające siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, ale nieposiadające takiej siedziby w państwie członkowskim konsumpcji. Jest to tzw. system MOSS (z ang. Mini One Stop Shop, czyli mały punkt kompleksowej obsługi).

Procedura szczególna MOSS może mieć zastosowanie, gdy usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne są świadczone na rzecz osób niebędących podatnikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotą szczególnej procedury, o której mowa w art. 130a-130d ustawy o VAT, jest rozliczanie VAT z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych dla nabywców z całej Unii Europejskim w jednym tylko państwie członkowskim. W przypadku podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski państwem tym jest Polska. Towarzyszy temu wyłączenie obowiązku rozliczania (w tym rejestracji) VAT w pozostałych państwach członkowskich.

Zobacz: Prawo dla firm

Istnienie tej procedury jest związane z tym, że miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (w szczególności na rzecz osób prywatnych) jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art. 28k ustawy o VAT). W efekcie świadczenie przez polskich podatników usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług elektronicznych na rzecz zagranicznych nabywców niebędących podatnikami nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwach rezydencji (tj. stałego miejsca zamieszkania, siedziby lub zwykłego miejsca pobytu) tych osób. Stosowanie zasad ogólnych do świadczenia takich usług wiązałoby się z obowiązkiem rejestracji polskich podatników w państwach nabywców tych usług oraz rozliczaniem VAT na zasadach obowiązujących w tych państwach (co wyłącza korzystanie ze szczególnej procedury określonej przepisami art. 130a-130d ustawy o VAT).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć usługę elektroniczną świadczoną na rzecz unijnej firmy

W artykule omówiono również warunki skorzystania ze szczególnej procedury MOSS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA