REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe sprzedaży po cenie wyższej od ceny zakupu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Blog Księgowy
Piszemy o finansach i podatkach
Sprzedaż, cena, podatki/ Fot. Fotolia
Sprzedaż, cena, podatki/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy cena sprzedaży powinna być wyższa niż wydatki poniesione na zakup? W jakich sytuacjach niezastosowanie się do cen rynkowych nie zostanie zakwestionowane przez organy podatkowe?

Cena sprzedaży niższa od ceny zakupu – skutki podatkowe

Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą cena sprzedaży niższa od ceny zakupu? Działalność gospodarcza już z samej definicji zawartej w art. 5a pkt 6 updof, jest działalnością zarobkową. Podstawowym jej celem jest więc osiąganie zysku. Jak ta zasada ma się do cen rynkowych? Co grozi przedsiębiorcy, który będzie dokonywał zakupu i sprzedaży w cenach niższych niż ceny rynkowe?

REKLAMA

Swoboda działalności gospodarczej

Cechą swobody działalności gospodarczej jest dowolność w wyborze dostawców swoich towarów/usług. Przedsiębiorca ma prawo zdecydować się na otrzymaną ofertę handlową, która przedstawia ceny niższe niż ceny rynkowe. Jeśli dzięki niższej cenie zakupu, będzie mógł obniżyć swoją cenę sprzedaży i mimo to osiągnie zysk, to z punktu widzenia podatku dochodowego transakcja taka nie powinna być kwestionowana przez organa podatkowe.

Zależność pomiędzy kosztem a przychodem

Aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, musi spełniać trzy warunki:

REKLAMA

• pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• być właściwie udokumentowany.

Wartość przychodu stanowi cena netto uzyskana ze sprzedaży towaru/usługi. Jak już na początku wspomnieliśmy, zasadniczym celem działalności gospodarczej jest osiąganie zysku. Zysk przedsiębiorcy stanowi marża, która jest różnicą pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu. Cena sprzedaży towaru/usługi powinna być więc wyższa niż wydatki poniesione na wytworzenie/zakup towaru/usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Może jednak zdarzyć się, że sprzedawca zmuszony jest dokonać sprzedaży w cenie, która nie pozwoli mu na osiągniecie zysku lub nawet spowoduje stratę. Często przyczyną takich zdarzeń jest sytuacja gospodarcza na rynku lub inne czynniki, które zmuszają przedsiębiorców do szybkiego pozbycia się towarów (np. potrzeba uwolnienia miejsca w magazynie, termin zdatności do użytku magazynowanych towarów, stwierdzenie wady oferowanych produktów, sezonowość). Innym czynnikiem wywołującym konieczność sprzedaży w obniżonej cenie jest zwykła analiza finansowa, która może wykazać opłacalność ekonomiczną sprzedaży poniżej ceny zakupu, niż nie sprzedawanie takiego towaru wcale.

Niezależnie od zaistniałych okoliczności należy pamiętać, że z w świetle prawa podatkowego zastosowanie takiej obniżki należy w racjonalny sposób uzasadnić. Sprzedaż poniżej ceny zakupu nie pozwoli na wygenerowanie dochodu, czyli podstawy opodatkowania. W takim przypadku nie tylko przedsiębiorca traci. Brak podstawy opodatkowania to brak podatku – dochodu Skarbu Państwa.

Rynkowa cena sprzedaży a podmioty powiązane

Transakcje niedochodowe wzbudzają szczególną czujność organów podatkowych w przypadku podmiotów powiązanych. W związku ze zmianą przepisów w zakresie cen transferowych i transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, o których pisaliśmy tutaj, definicja podmiotów powiązanych uległa znacznemu poszerzeniu.

Transakcje pomiędzy takimi podmiotami bardzo często są dokładnie prześwietlane. Organa podatkowe mają prawo oszacowania dochodu w przypadku podejrzenia o nierynkowy charakter zaistniałej transakcji, a co za tym idzie zaniżenia lub niewykazania dochodu przez podatnika. Jeśli oszacowany dochód będzie wyższy niż osiągnięty, US może naliczyć podatek dochodowy od oszacowanego dochodu wraz z odsetkami.

Polecamy serwis: Umowy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA