Pełnomocnictwo w sprawach podatkowych po zmianach w 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
W postępowaniu przed organami podatkowymi i kontrolnymi strona (płatnik, podatnik lub inkasent) może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Nowelizacja Ordynacji podatkowej wyróżnia od 1 stycznia 2016 r. 3 rodzaje pełnomocnictwa, tj. ogólne, szczególne albo do doręczeń. Jednak przepisy dotyczące pełnomocnictwa ogólnego zaczną obowiązywać od 1 lipca 2016 r. W związku z wprowadzeniem pełnomocnictwa ogólnego przestanie obowiązywać zasada, że pełnomocnictwo składa się w organie podatkowym dopiero wtedy, gdy toczy się sprawa. Przed nowelizacją udzielenie pełnomocnictwa było bowiem okazywane fiskusowi po wszczęciu postępowania (przez złożenie dokumentu pełnomocnictwa do akt poszczególnych spraw). Nowe rozwiązanie jest korzystne dla podatników korzystających z usług biur rachunkowych i doradców podatkowych.
REKLAMA
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Na czym polegają zmiany w udzielaniu pełnomocnictw w sprawach podatkowych w 2016 r.
W artykule m.in.:
- Informacje wskazywane w pełnomocnictwie
- Centralny Rejestr Pełnomocnictw Ogólnych
- Pełnomocnictwo ogólne
- Pełnomocnictwo szczególne
- Pełnomocnik do doręczeń
- Obowiązki informacyjne stron
- Wielu pełnomocników
- Pełnomocnik zamieszkujący za granicą
- Tymczasowy pełnomocnik szczególny dla osoby nieobecnej
- Tymczasowy pełnomocnik szczególny dla pracodawcy
- Opłata skarbowa
- Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.