Korzyści z holdingu zagranicznego
REKLAMA
REKLAMA
Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej polscy inwestorzy bez przeszkód mogą lokować swój majątek za granicą. Jedną z form struktury gospodarczej mogącej przekraczać granice państw jest holding.
Niewątpliwą zaletą spółki holdingowej jest możliwość szybkiego zakończenia działalności i wejścia na nowe rynki zagraniczne. Mocną stroną takiej formy są także korzyści podatkowe.
REKLAMA
Korzyści podatkowe
Holding to organizacja zrzeszająca różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze. Jeden z tych podmiotów zajmuje w tym układzie pozycję dominującą, podporządkowuje sobie pozostałe spółki i kontroluje ich działalność. Jest to coraz bardziej powszechna forma działania w gospodarce rynkowej.
Zobacz: Kosztowe następstwa ugody - porada
Tomasz Kucharski, partner Łatała i Wspólnicy spółki komandytowej na łamach miesięcznika „Forbes” zaznacza, że podatkowe korzyści z zagranicznego holdingu to między innymi:
• Ograniczenie ciężarów podatkowych obciążających przekazywane inwestorom zyski;
• Zniesienie opodatkowania zysków przeznaczonych na nowe inwestycje;
• Odroczenie zapłaty podatku do czasu podziału zysku między inwestorów.
Wybór rezydencji
REKLAMA
Właściwy wybór rezydencji podatkowej spółki holdingowej ułatwia prowadzenie działalności jej spółek zależnych. Trafnie wybrana lokalizacja umożliwi między innymi łatwiejsze pozyskanie pożyczki na finansowanie działalności tych podmiotów czy czerpanie dochodów z udostępniania dóbr niematerialnych.
Tomasz Kucharski podkreśla także, że jeżeli wybór rezydencji padnie na kraj traktatowy, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to inwestor będzie mógł skorzystać również z zawartych w nich zachęt podatkowych.
Zobacz serwis: Mała firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.