REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy będą dłużej czekać na zwrot podatku w 2020 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Przedsiębiorcy będą dłużej czekać zwrot podatku w 2020 r. /Fot. Fotolia
Przedsiębiorcy będą dłużej czekać zwrot podatku w 2020 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy nie dość, że muszą same rozliczyć się z PIT za 2019 r., to dłużej poczekają na zwrot nadpłaty. W tym roku bowiem termin liczy się dopiero od 15 lutego.

Nowe zasady są niekorzystne dla wszystkich przedsiębiorców, ale szczególnie dla tych, którzy mają prawo do ulg na innowacyjność: IP Box albo na badania i rozwój. Nie mogli bowiem korzystać z preferencji w trakcie roku, a teraz będą musieli jeszcze poczekać.

REKLAMA

Zwrotu podatku nie dostaną też do 15 lutego przedsiębiorcy korzystający z ulg na dziecko bądź rozliczający się wspólnie z małżonkiem.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Nowe terminy

Gdy w ubiegłym roku Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzała nowa usługę Twój e-PIT, zakładano, że w 2020 r. obejmie ona również przedsiębiorców płacących PIT.

W tym celu wprowadzono datę początkową składania zeznań (15 lutego), by skarbówka zdążyła zebrać odpowiednie informacje i wypełnić PIT-y.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Daty dotyczące rozliczenia przedsiębiorców za 2019.

Problem polega na tym, że KAS wycofała się w tym roku z wypełniania PIT przedsiębiorcom, a nowy termin na złożenie zeznań pozostał.

Jeżeli więc przedsiębiorca złoży roczne zeznanie wcześniej, to skarbówka i tak uzna, że PIT wpłynął do niej 15 lutego. Od tego momentu liczy się więc termin na zwrot nadpłaty. Korzystne jest jedynie to, że dla rozliczających się przez internet termin ten wynosi 45 dni, a nie – jak w pozostałych sytuacjach – trzy miesiące.

Z ostatnią zaliczką

REKLAMA

To niejedyna niekorzystna dla przedsiębiorców zmiana. Przypomnijmy, że w tym roku po raz pierwszy nie mogli zrezygnować z zaliczki za grudzień lub za IV kwartał 2019 r., składając od razu zeznanie roczne. Zaliczkę musieli wpłacić do 20 stycznia. Pisaliśmy o tym w artykule „Jeden dzień spóźnienia to nie powód do zapłaty za 100 dni” (DGP nr 8/2020).

Stracili na tym ci, którzy spodziewają się nadpłaty w rozliczeniu rocznym. Nie dość, że musieli zapłacić zaliczkę za grudzień lub za ostatni kwartał 2019 r., to poczekają jeszcze na zwrot nadpłaty. Termin na to zacznie płynąć najwcześniej 15 lutego (o ile tego dnia lub wcześniej przedsiębiorca złoży zeznanie roczne).

Dopiero po zakończeniu roku

Problem ten dotyczy w szczególności przedsiębiorców (np. programistów) korzystających z ulgi IP Box. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2019 r. i polega na objęciu 5-proc. stawką PIT (tak samo w CIT) dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tj. IP). Chodzi m.in. o dochody z: patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, z autorskiego prawa do programu komputerowego.

Z urzędowych objaśnień ministra finansów z 15 lipca 2019 r. przedsiębiorcy dowiedzieli się, że nie mogą w trakcie roku płacić zaliczek z zastosowaniem 5-proc. stawki. Mogą to zrobić dopiero w zeznaniu rocznym.

Potwierdzają to też interpretacje indywidualne (wyjątkiem jest interpretacja z 9 stycznia 2020 r., sygn. 0115- KDIT3.4011.445.2019.2.AD).

To oznacza, że na skorzystanie z 5-proc. stawki przyjdzie przedsiębiorcom poczekać najwcześniej do 15 lutego br.

– Taka sama sytuacja jest w przypadku ulgi na badania i rozwój (B+R). Również w tym przypadku Ministerstwo Finansów chce, aby podatnicy stosowali preferencję po zakończeniu roku – wskazuje Grzegorz Kuś, radca prawny i doradca podatkowy z PwC.

Zdaniem eksperta problem rozwiązałaby zmiana przepisów bądź jasna interpretacja umożliwiająca stosowanie obu preferencji, począwszy już od zaliczek płaconych w trakcie roku.

Wspólne rozliczenie

Nie rozwiązałoby to natomiast problemu przedsiębiorców, którzy chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoby samotnie wychowujące dziecko – z potomkiem bądź chcą skorzystać z ulg (np. na dzieci). Ewentualną nadpłatę wykażą w zeznaniu rocznym, które mogą złożyć najwcześniej 15 lutego.

Nowelizacja, która wyklucza przedsiębiorców z usługi Twój e-PIT, czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. 

autor: Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA