reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wykaz podatników VAT (biała lista) – obowiązki i sankcje

Wykaz podatników VAT (biała lista) – obowiązki i sankcje

Przełom lat 2019/2020 przynosi ze sobą wiele zmian w prawie podatkowym, które znacząco wpłyną na działalność przedsiębiorstw i odpowiedzialność podatników. Zmiany obejmują, między innymi pakiet quick fixes, obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności (split payment), wejście w życie nowej matrycy stawek VAT, likwidację deklaracji VAT, nowe zasady raportowania dokumentacji cen transferowych, pojawienie się możliwości zawarcia z szefem KAS umowy o współdziałanie przez podatników o dużych przychodach, czy też tzw. białą listę podatników. To ostatnie rozwiązanie, wprowadzone w drugiej połowie 2019 r., ma ułatwić przedsiębiorcom weryfikację wiarygodności kontrahentów.

Od 1 września 2019 r. zaczął działać Wykaz podatników VAT (tzw. biała lista). Jak wspomniano, celem utworzenia wykazu jest umożliwienie przedsiębiorcom sprawniejszego weryfikowania kontrahentów i ich statusu VAT. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Wykaz umożliwia sprawdzenie czy  kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, jeśli odmówiono mu rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,  a także uzyskanie informacji o numerze rachunku bankowego kontrahenta.

Jak pokazują pierwsze doświadczenia związane z białą listą, weryfikacja kontrahentów stała się kolejnym uciążliwym obowiązkiem dla podatników. Warto opracować w przedsiębiorstwie wewnętrzną procedurę dotyczącą zasad weryfikacji i dokumentowania sprawdzania wykazu, gdyż sankcje za płatności dokonywane na rachunki nieujawnione w wykazie są bardzo dotkliwe. W umowach z kontrahentami warto zadbać o odpowiednie klauzule regulujące sposób spełnienia świadczenia lub skutki odmowy zapłaty w przypadku gdy rachunek kontrahenta nie został ujawniony w wykazie.

W białej liście można znaleźć informacje o numerach firmowych rachunków bankowych przedsiębiorców (tzw. rachunkach rozliczeniowych).

Od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono ponadto sankcje za płatności na rachunki bankowe spoza białej listy:

•             Podatki dochodowe (PIT/CIT)

Od 1 stycznia 2020 r. płatność za fakturę przekraczającą 15 000 zł brutto na rachunek nieujawniony w wykazie podatników VAT powoduje niemożność ujęcia wydatku w kosztach podatkowych.

•             Podatek od towarów i usług (VAT)

Od 1 stycznia 2020 r. sankcją związaną z płatnościami na nieujawnione rachunki bankowe jest także solidarna odpowiedzialność za VAT wykazany na „nieprawidłowo” opłaconej fakturze opiewającej na kwotę powyżej 15 000 zł.

Konsekwencje dotyczą transakcji z podmiotami zarejestrowanymi do VAT w Polsce, niezależnie od tego czy są to podmioty krajowe, czy zagraniczne. Uniknięcie sankcji jest możliwe jeżeli podatnik dokonujący płatności złoży odpowiednie zawiadomienie w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu.

Przed dokonaniem płatności należy sprawdzić numer rachunku bankowego kontrahenta oraz zadbać o odpowiednie udokumentowanie weryfikacji. Wykaz podatników VAT jest udostępniany nieodpłatnie w Biuletynie Informacji Publicznej na:  www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Omówienie pozostałych najważniejszych zmian w podatkach obowiązujących przedsiębiorców w Polsce w roku 2020 znajdą Państwo w wydanej przez Rödl & Partner bezpłatnej broszurze „10 najważniejszych zmian w podatkach w roku 2020”, którą można pobrać ze strony: https://www.roedl.pl/pl/media/nasze-publikacje/broszury/10-najwazniejszych-zmian-w-podatkach-w-2020

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama