REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykaz podatników VAT (biała lista) – obowiązki i sankcje

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Wykaz podatników VAT (biała lista) – obowiązki i sankcje
Wykaz podatników VAT (biała lista) – obowiązki i sankcje

REKLAMA

REKLAMA

Przełom lat 2019/2020 przynosi ze sobą wiele zmian w prawie podatkowym, które znacząco wpłyną na działalność przedsiębiorstw i odpowiedzialność podatników. Zmiany obejmują, między innymi pakiet quick fixes, obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności (split payment), wejście w życie nowej matrycy stawek VAT, likwidację deklaracji VAT, nowe zasady raportowania dokumentacji cen transferowych, pojawienie się możliwości zawarcia z szefem KAS umowy o współdziałanie przez podatników o dużych przychodach, czy też tzw. białą listę podatników. To ostatnie rozwiązanie, wprowadzone w drugiej połowie 2019 r., ma ułatwić przedsiębiorcom weryfikację wiarygodności kontrahentów.

Od 1 września 2019 r. zaczął działać Wykaz podatników VAT (tzw. biała lista). Jak wspomniano, celem utworzenia wykazu jest umożliwienie przedsiębiorcom sprawniejszego weryfikowania kontrahentów i ich statusu VAT. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Wykaz umożliwia sprawdzenie czy  kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, jeśli odmówiono mu rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,  a także uzyskanie informacji o numerze rachunku bankowego kontrahenta.

Jak pokazują pierwsze doświadczenia związane z białą listą, weryfikacja kontrahentów stała się kolejnym uciążliwym obowiązkiem dla podatników. Warto opracować w przedsiębiorstwie wewnętrzną procedurę dotyczącą zasad weryfikacji i dokumentowania sprawdzania wykazu, gdyż sankcje za płatności dokonywane na rachunki nieujawnione w wykazie są bardzo dotkliwe. W umowach z kontrahentami warto zadbać o odpowiednie klauzule regulujące sposób spełnienia świadczenia lub skutki odmowy zapłaty w przypadku gdy rachunek kontrahenta nie został ujawniony w wykazie.

W białej liście można znaleźć informacje o numerach firmowych rachunków bankowych przedsiębiorców (tzw. rachunkach rozliczeniowych).

Od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono ponadto sankcje za płatności na rachunki bankowe spoza białej listy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             Podatki dochodowe (PIT/CIT)

Od 1 stycznia 2020 r. płatność za fakturę przekraczającą 15 000 zł brutto na rachunek nieujawniony w wykazie podatników VAT powoduje niemożność ujęcia wydatku w kosztach podatkowych.

•             Podatek od towarów i usług (VAT)

Od 1 stycznia 2020 r. sankcją związaną z płatnościami na nieujawnione rachunki bankowe jest także solidarna odpowiedzialność za VAT wykazany na „nieprawidłowo” opłaconej fakturze opiewającej na kwotę powyżej 15 000 zł.

REKLAMA

Konsekwencje dotyczą transakcji z podmiotami zarejestrowanymi do VAT w Polsce, niezależnie od tego czy są to podmioty krajowe, czy zagraniczne. Uniknięcie sankcji jest możliwe jeżeli podatnik dokonujący płatności złoży odpowiednie zawiadomienie w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu.

Przed dokonaniem płatności należy sprawdzić numer rachunku bankowego kontrahenta oraz zadbać o odpowiednie udokumentowanie weryfikacji. Wykaz podatników VAT jest udostępniany nieodpłatnie w Biuletynie Informacji Publicznej na:  www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Omówienie pozostałych najważniejszych zmian w podatkach obowiązujących przedsiębiorców w Polsce w roku 2020 znajdą Państwo w wydanej przez Rödl & Partner bezpłatnej broszurze „10 najważniejszych zmian w podatkach w roku 2020”, którą można pobrać ze strony: https://www.roedl.pl/pl/media/nasze-publikacje/broszury/10-najwazniejszych-zmian-w-podatkach-w-2020

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA