REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa a VAT

Maria Pietrzyk – Wdowiak
Sprzedaż wysyłkowa a Vat
Sprzedaż wysyłkowa a Vat
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik produkuje etui na okulary i sprzedaje je osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej w Belgii i Holandii. Obrót roczny nie przekroczy 250.000 zł. Czy może traktować to jako sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i opodatkować stawką 23% VAT?

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez polskiego podatnika VAT lub na jego rzecz z Polski na terytorium państwa UE inne niż Polska, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, m.in. pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz innego podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej (np. osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej).

REKLAMA

Sprzedaż wysyłkowa nie dotyczy towarów montowanych lub instalowanych oraz nowych środków transportu, oraz towarów wysyłanych przez pośrednika opodatkowanego (art.120 ustawy o VAT), a w przypadku wyrobów akcyzowych miejscem dostawy będzie zawsze kraj przeznaczenia.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju występuje również, jeżeli dla dokonania tej sprzedaży wysyłane lub transportowane z terytorium państwa trzeciego towary zostały sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów.

REKLAMA

Dostawca dokonujący sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju do momentu przekroczenia progu ustalonego odrębnie dla każdego kraju przeznaczenia (kwota netto bez VAT dostaw do każdego poszczególnego kraju w danym roku w stosunku do limitu ustanowionego przez ten kraj) może wybrać czy miejscem dostawy będzie miejsce przeznaczenia, czy może całość sprzedaży z tego tytułu będzie opodatkowywać w kraju wysyłki. W Belgii próg wynosi 35000 EUR, a w Holandii 100000 EUR.

Przeliczenia kwot limitów dokonuje się według średniego kursu waluty, w której, w państwie członkowskim przeznaczenia, kwoty te są ustalane, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Jeśli dokonujący dostawy wybierze opodatkowanie w kraju przeznaczenia, sprzedawca będzie zobowiązany do zarejestrowania się na podatek VAT w kraju przeznaczenia i opodatkowania dostawy (sprzedaży wysyłkowej) według stawki obowiązującej w tym kraju oraz do dopełnienia wszystkich obowiązków dokumentacyjnych i ewidencyjnych z tym związanych tj. prowadzenie odpowiednich ewidencji VAT oraz składanie odpowiednich deklaracji podatkowych.

Dokonujący dostawy do momentu przekroczenia ustalonego progu może także opodatkowywać całość obrotu z tego tytułu w kraju wysyłki i na zasadach w nim obowiązujących.

Natomiast po przekroczeniu progu taki podatnik pozbawiony jest możliwości wyboru miejsca opodatkowania sprzedaży wysyłkowej. Całość sprzedaży musi być wówczas opodatkowana w kraju przeznaczenia zgodnie z zasadami tam obowiązującymi. Zasady obowiązujące w kraju przeznaczenia mają zastosowanie już do dostawy przekraczającej limit (nie następna po tej która spowodowała przekroczenie limitu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA