REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie pobieramy podatku u źródła od dywidendy wypłacanej spółce niemieckiej

Dawid Marek
Dawid Marek
Doradca Podatkowy, prawnik
 OptiFin sp. z o.o.
OptiFin sp. z o.o.
Świadczymy kompleksowe usługi księgowe i prawne dla firm.
Dywidenda wypłacana spółce niemieckiej
Dywidenda wypłacana spółce niemieckiej

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji w jakiej polska spółka kapitałowa wypłaci dywidendę niemieckiemu udziałowcowi będącemu niemiecką spółka kapitałową, nie będzie ona zobowiązana do potrącenia i pobrania podatku u źródła, o ile zostaną spełnione przesłanki wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako u.p.d.o.p.).

W takiej sytuacji zastosowanie znajduje art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., zgodnie z którym zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

REKLAMA

  1. wypłacającym dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend, jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania  - w razie wystąpienia w roli beneficjenta dywidendy niemieckiej spółki kapitałowej warunek ten będzie zachowany,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Polecamy: Ulga na nowe technologie 2012

REKLAMA

Przy czym wymagane jest nieprzerwane posiadanie udziałów przez okres 2 lat, co dotyczy także sytuacji gdy okres dwóch lat posiadania udziałów jeszcze nie upłynął. Jednak jeżeli po wypłacie dywidendy warunek posiadania udziałów przez okres dwóch lat nie zostanie zachowany wówczas beneficjent dywidendy jest obowiązany do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 19% wartości dywidendy.

Dodatkowo zwolnienie to stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany.

Takie zapisy znajdują się zarówno w polsko – niemieckiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jak i w prawie unijnym (konwencja o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych z dnia 25 stycznia 1988 r. oraz dyrektywa Rady 77/799 EWG z dnia 19 grudnia 1997 r. dotycząca wzajemnej pomocy właściwych władz państw członkowskich w obszarze podatków bezpośrednich oraz opodatkowania składek ubezpieczeniowych). Zatem w przypadku wypłaty dywidendy spółce niemieckiej warunek ten jest zachowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo art. 22 ust. 4 d u.p.d.o.p. wymaga, aby posiadanie przez spółkę otrzymującą dywidendy udziałów (akcji) w spółce polskiej wynikało z tytułu własności oraz, aby uzyskane dochody wynikały z udziałów posiadanych na podstawie tytułu własności lub tytułu innego niż własność (pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione).

Polecamy: Kurs waluty w CIT od wypłat dokonanych na rzecz nierezydentów

Ponadto zgodnie art. 26 ust. 1c oraz 1f u.p.d.o.p. możliwość skorzystania ze zwolnienia została uzależniona od posiadania – przez spółkę polską - w dniu wypłaty dywidendy następujących dokumentów:

  • certyfikatu rezydencji beneficjenta dywidendy (w tym przypadku spółki niemieckiej);
  • pisemnego oświadczenia beneficjenta dywidendy (w tym przypadku spółki niemieckiej), że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p.  – czyli o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Reasumując po spełnieniu wskazanych w przepisie art. 22 ust. 4, art. 22 ust. 4d oraz art. 22d u.p.d.o.p. przesłanek, spółka polska będzie mogła nie pobierać podatku od wypłacanej niemieckiej spółce kapitałowej dywidendy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA