Kiedy nie pobieramy podatku u źródła od dywidendy wypłacanej spółce niemieckiej
REKLAMA
REKLAMA
W takiej sytuacji zastosowanie znajduje art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., zgodnie z którym zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
REKLAMA
- wypłacającym dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend, jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania - w razie wystąpienia w roli beneficjenta dywidendy niemieckiej spółki kapitałowej warunek ten będzie zachowany,
- spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
- spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Polecamy: Ulga na nowe technologie 2012
REKLAMA
Przy czym wymagane jest nieprzerwane posiadanie udziałów przez okres 2 lat, co dotyczy także sytuacji gdy okres dwóch lat posiadania udziałów jeszcze nie upłynął. Jednak jeżeli po wypłacie dywidendy warunek posiadania udziałów przez okres dwóch lat nie zostanie zachowany wówczas beneficjent dywidendy jest obowiązany do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 19% wartości dywidendy.
Dodatkowo zwolnienie to stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany.
Takie zapisy znajdują się zarówno w polsko – niemieckiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jak i w prawie unijnym (konwencja o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych z dnia 25 stycznia 1988 r. oraz dyrektywa Rady 77/799 EWG z dnia 19 grudnia 1997 r. dotycząca wzajemnej pomocy właściwych władz państw członkowskich w obszarze podatków bezpośrednich oraz opodatkowania składek ubezpieczeniowych). Zatem w przypadku wypłaty dywidendy spółce niemieckiej warunek ten jest zachowany.
Dodatkowo art. 22 ust. 4 d u.p.d.o.p. wymaga, aby posiadanie przez spółkę otrzymującą dywidendy udziałów (akcji) w spółce polskiej wynikało z tytułu własności oraz, aby uzyskane dochody wynikały z udziałów posiadanych na podstawie tytułu własności lub tytułu innego niż własność (pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione).
Polecamy: Kurs waluty w CIT od wypłat dokonanych na rzecz nierezydentów
Ponadto zgodnie art. 26 ust. 1c oraz 1f u.p.d.o.p. możliwość skorzystania ze zwolnienia została uzależniona od posiadania – przez spółkę polską - w dniu wypłaty dywidendy następujących dokumentów:
- certyfikatu rezydencji beneficjenta dywidendy (w tym przypadku spółki niemieckiej);
- pisemnego oświadczenia beneficjenta dywidendy (w tym przypadku spółki niemieckiej), że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p. – czyli o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Reasumując po spełnieniu wskazanych w przepisie art. 22 ust. 4, art. 22 ust. 4d oraz art. 22d u.p.d.o.p. przesłanek, spółka polska będzie mogła nie pobierać podatku od wypłacanej niemieckiej spółce kapitałowej dywidendy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.