reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy nie pobieramy podatku u źródła od dywidendy wypłacanej spółce niemieckiej

Kiedy nie pobieramy podatku u źródła od dywidendy wypłacanej spółce niemieckiej

W sytuacji w jakiej polska spółka kapitałowa wypłaci dywidendę niemieckiemu udziałowcowi będącemu niemiecką spółka kapitałową, nie będzie ona zobowiązana do potrącenia i pobrania podatku u źródła, o ile zostaną spełnione przesłanki wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako u.p.d.o.p.).

W takiej sytuacji zastosowanie znajduje art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., zgodnie z którym zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend, jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania  - w razie wystąpienia w roli beneficjenta dywidendy niemieckiej spółki kapitałowej warunek ten będzie zachowany,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Polecamy: Ulga na nowe technologie 2012

Przy czym wymagane jest nieprzerwane posiadanie udziałów przez okres 2 lat, co dotyczy także sytuacji gdy okres dwóch lat posiadania udziałów jeszcze nie upłynął. Jednak jeżeli po wypłacie dywidendy warunek posiadania udziałów przez okres dwóch lat nie zostanie zachowany wówczas beneficjent dywidendy jest obowiązany do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 19% wartości dywidendy.

Dodatkowo zwolnienie to stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany.

Takie zapisy znajdują się zarówno w polsko – niemieckiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jak i w prawie unijnym (konwencja o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych z dnia 25 stycznia 1988 r. oraz dyrektywa Rady 77/799 EWG z dnia 19 grudnia 1997 r. dotycząca wzajemnej pomocy właściwych władz państw członkowskich w obszarze podatków bezpośrednich oraz opodatkowania składek ubezpieczeniowych). Zatem w przypadku wypłaty dywidendy spółce niemieckiej warunek ten jest zachowany.

Dodatkowo art. 22 ust. 4 d u.p.d.o.p. wymaga, aby posiadanie przez spółkę otrzymującą dywidendy udziałów (akcji) w spółce polskiej wynikało z tytułu własności oraz, aby uzyskane dochody wynikały z udziałów posiadanych na podstawie tytułu własności lub tytułu innego niż własność (pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione).

Polecamy: Kurs waluty w CIT od wypłat dokonanych na rzecz nierezydentów

Ponadto zgodnie art. 26 ust. 1c oraz 1f u.p.d.o.p. możliwość skorzystania ze zwolnienia została uzależniona od posiadania – przez spółkę polską - w dniu wypłaty dywidendy następujących dokumentów:

  • certyfikatu rezydencji beneficjenta dywidendy (w tym przypadku spółki niemieckiej);
  • pisemnego oświadczenia beneficjenta dywidendy (w tym przypadku spółki niemieckiej), że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p.  – czyli o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Reasumując po spełnieniu wskazanych w przepisie art. 22 ust. 4, art. 22 ust. 4d oraz art. 22d u.p.d.o.p. przesłanek, spółka polska będzie mogła nie pobierać podatku od wypłacanej niemieckiej spółce kapitałowej dywidendy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama