REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?

Krzysztof Pysz
Doradca podatkowy nr 11335
PBAP
Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?
Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy tzw. ustawy okołobudżetowej wprowadziły nowe zasady dotyczące stosowania właściwej stawki w przypadku, gdy inne przepisy prowadzą do zmiany ich wysokości (np. z 22% na 23%). Pierwsza zmiana nastąpiła 1 stycznia 2011 r., następne zaś w najbliższych latach. Ogólna zasada brzmi, iż moment wykonania decyduje o zastosowaniu właściwej stawki, bez względu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zasada ta jest jasna w przypadku dostawy towarów, gdy łatwo da się określić kiedy dostawa nastąpiła. Inaczej może być w przypadku usług rozliczanych w okresach, gdy wykonywanie usługi rozpoczęto w 2010 r., a zakończono w roku 2011.

REKLAMA

REKLAMA

W tym celu, w przypadku usług rozliczanych w następujących po sobie okresach, ustawodawca w sposób szczególny określił moment wykonania usługi. W myśl art. 41 ust. 14b ustawy o podatku od towarów i usług czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c. Zastosowanie tego przepisu zależy zatem od istnienia co najmniej dwóch okresów rozliczeniowych, przypadających bezpośrednio po sobie. Co zaś w przypadku, gdy umowa przewiduje tylko jeden okres, w którym zostanie wykonana usługa?

Pytanie to ma znaczenie wyłącznie wtedy, gdy okres świadczenia przypada na przełomie lat, kiedy zmienia się stawka, np. 2010/2011. Stosownie do art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną: 1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku; 2) z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Czy powyższy przepis ma zastosowanie tylko do usług które są wykonywane w następujących po sobie okresach, czyli pod warunkiem istnienia co najmniej dwóch okresów wynikających z tej samej umowy? Art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług nie może być uznany za przepis szczególny tylko wobec ust. 14b, ale jest także przepisem szczególnym wobec ust. 14a. Nie ogranicza on bowiem swojego zastosowania poprzez wyraźne odwołanie się do sytuacji opisanej w jednym z powyższych przepisów (ust. 14a, czy 14b).

Polecamy: Jakie są wady i zalety karty podatkowej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oznacza to, iż dla celów zastosowania stawki usługa musi zostać podzielona na dwie części do końca grudnia 2010 r. i od tej daty także wtedy, gdy usługa świadczona na przełomie lat nie jest jedną z kilku usług, których okresy świadczenia następują po sobie, ale jest samodzielną usługą rozliczaną w okresie.

Umowa przewiduje, iż cała usługa budowlana jest wykonywana od 10 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Usługa ta nie stanowi jakiejś większej usługi kompleksowej, wykonywanej w kilku okresach rozliczeniowych (jest to usługa zamykająca się w jednym okresie). Jednakże także w tym przypadku zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług, który nakazuje podzielić tę usługę na dwie części: od 10 do 31 grudnia 2010 i od 1 do 31 stycznia 2011 r. Do pierwszej części zastosowanie znajdzie stawka dotychczasowa, do drugiej stawka „nowa”. Nie jest dopuszczalne twierdzenie, iż ze względu na fakt, że tej usługi nie poprzedza, ani nie następuje po niej kolejny okres rozliczeniowy, to jedynym momentem jej wykonania jest 31 stycznia 2011 r., zaś jedyną właściwą stawką jest stawka „nowa”.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

REKLAMA

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA