| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Chińska Republika Ludowa jest obecnie strategicznym obszarem do rozwoju współpracy biznesowej. Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej lokalizują swoją działalność w kraju, który cieszy się opinią miejsca wysokiego zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz wiodącego ośrodka badawczo - rozwojowego.

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz kilku miastach dostępna jest do wynajęcia powierzchnia przemysłowa, handlowa oraz biurowa. Wynajem prowadzony jest na zasadach przypominających te stosowane w tzw. parkach przemysłowych i strefach przetwórstwa przemysłowego w innych krajach. W największych miastach dostępny jest szeroki wachlarz powierzchni biurowych, od małych pomieszczeń do największych i najbardziej prestiżowych biur klasy A.

Strefy rozwoju

Specjalne strefy Ekonomiczne

Od 1979 roku utworzono pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych w Chinach południowych: w Shenzhen, Zhuhai, Xiamen, Shantou oraz Hainan. W 2010 roku utworzono nową Specjalną Strefę Ekonomiczną w Kashgar, w prowincji Xinjiang. Władze Specjalnych Stref Ekonomicznych mają dużą autonomię w kierowaniu działaniami w strefie mającymi na celu przyciągnięcie inwestycji, zwłaszcza poprzez wprowadzanie specjalnych zachęt inwestycyjnych, które jednakże wymagają zgody władz centralnych. Natomiast zgodnie z nową Ustawą CIT, zniesiona została preferencyjna stawka 15% podatku dochodowego (wymieniona w Ustawie o Podatku Dochodowym od Przedsiębiorstw Zagranicznych (FEIT)) gwarantowana dla przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi oraz dla przedsiębiorstw zagranicznych.

Strefy Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii

W chwili obecnej w Chinach znajduje się ponad 60 Stref Rozwoju Nowych i Zaawansowanych Technologii, które oferują różnego rodzaju subsydia dla firm posiadających siedzibę w tych strefach. Jednym z celów powstawania tego typu stref jest promowanie wprowadzenia do szerszego zastosowania w przemyśle nowych technologii będących własnością regionalnych uczelni i instytutów badawczych.

Polecamy: Inwestycje w Chinach: jak się przygotować do prowadzenia negocjacji?

Strefy Wolnocłowe oraz Strefy Przetwórstwa Eksportowego

W roku 2010 w Chinach znajdowało się 16 Stref Wolnocłowych (często nazywanych również Strefami Wolnego Handlu) oraz 60 Stref Przetwórstwa Eksportowego. Towary importowane do tych stref spoza ChRL nie są obłożone cłami. Dodatkowo, towary importowane spoza ChRL do tych stref nie są objęte koniecznością uzyskania licencji importowych oraz nie podlegają systemowi kwot. Oprócz powyższych ułatwień istnieją również specjalne zasady dotyczące obrotu dewizowego i opodatkowania.

Hong Kong oraz Umowa o Bliższej Współpracy Gospodarczej (CEPA)

Firmy działające w Hong Kongu posiadają wieloletnie doświadczenie w zawieraniu porozumień z ChRL. Wielu inwestorów zagranicznych korzysta z tej wiedzy i doświadczenia. Sektor usług finansowych w Hong Kongu jest katalizatorem gromadzenia środków na realizację projektów na dużą skalę. W roku 2009 firmy z Chin kontynentalnych stanowiły 58% kapitalizacji rynkowej giełdy w Hong Kongu.51 W roku 2010 na giełdzie w Hong Kongu zadebiutowały 72 firmy z Chin kontynentalnych, co stanowiło wzrost o 50% w stosunku do ilości debiutów w roku 2009, a zgromadzone przez te firmy środki stanowiły około 50% całości środków zebranych ogółem w pierwszych ofertach publicznych (IPO) na giełdzie w Hong Kongu.52 Począwszy od lipca 1997 roku Hong Kong, wcześniej Terytorium Zależne Wielkiej Brytanii, został włączony do ChRL. W chwili obecnej oficjalna nazwa Hong Kongu to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hong Kong (HKSAR). Podstawowa polityka stanowiąca podstawę istnienia i funkcjonowania HKSAR została zawarta we Wspólnej Deklaracji Chińsko-Brytyjskiej, będącej traktatem międzynarodowym zarejestrowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, oraz w Ustawie Zasadniczej, która jest małą konstytucją HKSAR. Wspólna Deklaracja ratyfikowana w 1984 roku zawiera zasadnicze reguły, które miały być zastosowane w Hong Kongu po przyłączeniu go do ChRL. Deklaracja ustanawiała trzynastoletni okres przejściowy, który miał służyć określeniu kierunku przyszłej polityki i to właśnie w tym okresie opracowane zostały bardziej szczegółowe plany odnośnie Ustawy Zasadniczej. Kluczową zasadą wynikającą ze Wspólnej Deklaracji była reguła „jeden kraj, dwa systemy”. Hong Kong miał stać się integralną częścią ChRL, ale bez przyjmowania systemu socjalistycznego Chińskiej Republiki Ludowej. Ustalono, że kapitalistyczny system gospodarczy Hong Kongu, jego autonomia jako międzynarodowego centrum biznesowego oraz otwarta kultura pozostaną w obecnym kształcie przez następne 50 lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »