reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii

Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w Irlandii, powinieneś zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców z zagranicy. Na czym one polegają?

Instytucją, która jest odpowiedzialna za promocję i przyciąganie inwestycji zagranicznych do Irlandii jest Investment and Development Agency (IDA Ireland). Poniżej scharakteryzowano najważniejsze instrumenty (granty, ulgi, itd.) jakie rząd irlandzki pozostawił do dyspozycji wspomnianej wyżej Agencji w celu właściwej realizacji jej misji.

IDA oferuje inwestorom pakiet zachęt finansowych, które pozwalają zmniejszyć koszty operacyjne firm, szczególnie na etapie ich powstawania i wczesnego rozwoju. Wysokość świadczeń na rzecz inwestorów jest ustalana indywidualnie po wnikliwej analizie proponowanej inwestycji (złożone kryteria) oraz po negocjacjach z potencjalnym inwestorem.

Ważnym kryterium odnośnie wysokości przyznanych grantów jest miejsce inwestycji, na najwyższe potencjalny inwestor może liczyć w regionie tzw. BMW (Border, Midlands, Western region), najniższe oferowane są w okolicach Dublina. Granty pieniężne oferowane przez IDA nie podlegają zwrotowi, z wyjątkiem przypadków, gdy następuje naruszenie warunków umowy przez inwestora.

Granty

Naczelną zasadą obowiązującą przy negocjacjach pomiędzy IDA a potencjalnym inwestorem jest zasada poufności co do oferowanego systemu wsparcia.

Tylko w przypadkach, gdy planowana pomoc publiczna ma osiągnąć znaczący pułap, sprawa trafia pod obrady rządu. Według informacji uzyskanych z IDA w każdym przypadku zakres oferowanej pomocy jest w pełni zgodny z ustawodawstwem unijnym w tym zakresie.

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

Granty kapitałowe

Udzielane są przez IDA na poczet środków trwałych i mają na celu pomoc przedsiębiorcom w uruchomieniu i szybszym zwrocie kosztów poniesionych na uruchomienie działalności. Oferowane są więc środki na zakup oraz uzbrojenie gruntów, zakup i remont budynków i zakładów. Ponadto dostępne są środki na zakup maszyn i wyposażenia.

Ustalenie wysokości finansowego wsparcia inwestycji i jego harmonogramu następuje w drodze negocjacji z IDA, biorąc pod uwagę szacowane nakłady kapitałowe, tworzone miejsca pracy i lokalizację inwestycji. Wysokość grantu kalkulowana jest jako procentowy udział w kosztach poniesionych w związku z inwestycją, której maksymalna wysokość waha się od 17,5% w Dublinie do 40% w regionie BMW. Należy dodać, że maksymalne wysokości opisywanej tu pomocy zgodne są z regułami Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy publicznej. Harmonogram płatności grantów realizowanych przez IDA jest częścią umowy między agencją a inwestorem i uzależniony jest zwykle od programu tworzenia nowych miejsc pracy.

Opłaty skarbowe, różnice kursowe i inne wydatki związane z nabyciem gruntów i budynków (np. opłaty za usługi prawne) nie mogą stanowić bazy do naliczania udzielanej przez IDA pomocy. Umowa między IDA a inwestorem z reguły zawiera ograniczenia dotyczące możliwości zbywania aktywów współfinansowanych ze środków IDA. 

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama