REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie
Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii
Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w Irlandii, powinieneś zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców z zagranicy. Na czym one polegają?

Instytucją, która jest odpowiedzialna za promocję i przyciąganie inwestycji zagranicznych do Irlandii jest Investment and Development Agency (IDA Ireland). Poniżej scharakteryzowano najważniejsze instrumenty (granty, ulgi, itd.) jakie rząd irlandzki pozostawił do dyspozycji wspomnianej wyżej Agencji w celu właściwej realizacji jej misji.

REKLAMA

REKLAMA

IDA oferuje inwestorom pakiet zachęt finansowych, które pozwalają zmniejszyć koszty operacyjne firm, szczególnie na etapie ich powstawania i wczesnego rozwoju. Wysokość świadczeń na rzecz inwestorów jest ustalana indywidualnie po wnikliwej analizie proponowanej inwestycji (złożone kryteria) oraz po negocjacjach z potencjalnym inwestorem.

Ważnym kryterium odnośnie wysokości przyznanych grantów jest miejsce inwestycji, na najwyższe potencjalny inwestor może liczyć w regionie tzw. BMW (Border, Midlands, Western region), najniższe oferowane są w okolicach Dublina. Granty pieniężne oferowane przez IDA nie podlegają zwrotowi, z wyjątkiem przypadków, gdy następuje naruszenie warunków umowy przez inwestora.

Granty

Naczelną zasadą obowiązującą przy negocjacjach pomiędzy IDA a potencjalnym inwestorem jest zasada poufności co do oferowanego systemu wsparcia.

Tylko w przypadkach, gdy planowana pomoc publiczna ma osiągnąć znaczący pułap, sprawa trafia pod obrady rządu. Według informacji uzyskanych z IDA w każdym przypadku zakres oferowanej pomocy jest w pełni zgodny z ustawodawstwem unijnym w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

Granty kapitałowe

REKLAMA

Udzielane są przez IDA na poczet środków trwałych i mają na celu pomoc przedsiębiorcom w uruchomieniu i szybszym zwrocie kosztów poniesionych na uruchomienie działalności. Oferowane są więc środki na zakup oraz uzbrojenie gruntów, zakup i remont budynków i zakładów. Ponadto dostępne są środki na zakup maszyn i wyposażenia.

Ustalenie wysokości finansowego wsparcia inwestycji i jego harmonogramu następuje w drodze negocjacji z IDA, biorąc pod uwagę szacowane nakłady kapitałowe, tworzone miejsca pracy i lokalizację inwestycji. Wysokość grantu kalkulowana jest jako procentowy udział w kosztach poniesionych w związku z inwestycją, której maksymalna wysokość waha się od 17,5% w Dublinie do 40% w regionie BMW. Należy dodać, że maksymalne wysokości opisywanej tu pomocy zgodne są z regułami Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy publicznej. Harmonogram płatności grantów realizowanych przez IDA jest częścią umowy między agencją a inwestorem i uzależniony jest zwykle od programu tworzenia nowych miejsc pracy.

Opłaty skarbowe, różnice kursowe i inne wydatki związane z nabyciem gruntów i budynków (np. opłaty za usługi prawne) nie mogą stanowić bazy do naliczania udzielanej przez IDA pomocy. Umowa między IDA a inwestorem z reguły zawiera ograniczenia dotyczące możliwości zbywania aktywów współfinansowanych ze środków IDA. 

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA