Kategorie
Obligacje hybrydowe /Fot. Fotolia
Obligacje hybrydowe /Fot. Fotolia
Czym są obligacje hybrydowe, co je wyróżnia od innych typów długu a także jakie są ryzyka po stronie obligatariuszy - m.in. na te pytania odpowiedzi udziela Grzegorz Namiotkiewicz, partner zarządzający w kancelarii Clifford Chance.

1. Na czym polega istota finansowania hybrydowego?

Celem emitentów obligacji hybrydowych jest pozyskanie finansowania na ogólne cele pożyczkowe lub określony projekt inwestycyjny, ale także poprawienie wskaźników finansowych oraz podwyższenie ratingu. Istotą obligacji hybrydowych jest możliwość uznania części kapitału emitowanych obligacji jako kapitału zakładowego – equity. Wyższe kapitały własne z reguły polepszają rating emitenta.

Reklama

Innym celem emitenta może być większa elastyczność przy obsłudze długu – zgodnie z warunkami emisji emitent ma zwykle prawo do opóźnienia wypłaty odsetek oraz długoterminowy charakter obligacji. Obligacje hybrydowe mogą także stanowić alternatywę do emisji akcji przez spółki, w których istnieją obawy o przejęcie kontroli, także spółki kontrolowane przez Skarb Państwa.

Z drugiej strony, inwestorzy cenią sobie wyższy zwrot z zainwestowanego kapitału, który jest konsekwencją podporządkowania płatności oraz możliwości zawieszenia płatności odsetek. Doświadczenia międzynarodowe wskazują, że dla inwestorów atrakcyjne będą spółki, które są solidnymi dłużnikami, a emisja przez nie obligacji niesie ze sobą niskie ryzyko płatności odsetek lub spłaty.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

2. Co wyróżnia obligacje hybrydowe od innych typów długu?

Reklama

Dla agencji ratingowych, które są kluczowe przy potwierdzeniu, czy obligacja kwalifikuje się jako obligacja hybrydowa zgodnie ich metodologią, istnieją trzy podstawowe cechy dla wszystkich jurysdykcji. Po pierwsze, brak konieczności dokonywania regularnych płatności, których niedokonanie mogłoby spowodować naruszenie zobowiązania (czyli tzw. event of default). Po drugie, brak terminu lub odległy termin wykupu oraz oczekiwanie, że ten lub podobny instrument hybrydowy pozostanie stałym elementem struktury kapitałowej emitenta (zasada permanencji lub stałości struktury kapitałowej). Po trzecie, w przypadku upadłości istnieje "poduszka bezpieczeństwa" dla wierzycieli innych niż nabywcy obligacji hybrydowych; taką poduszkę zapewnia podporządkowanie obligacji hybrydowych.

Dla niektórych agencji najważniejsza jest zasada permanencji oraz zdolność obligacji do absorpcji strat ponoszonych przez emitenta (poprzez podporządkowanie płatności i zawieszenie wypłaty kuponów).

Warto dodać, że od szczegółowych warunków obligacji będzie zależało w jakim stopniu kwota nominalna obligacji będzie uznana za kapitał – obligacjom Tauronu i Energii przyznano 50-procentowe "zabarwienie" kapitałowe. Agencje ratingowe publikują swoje metodologie, co ułatwia emitentom strukturyzację takich obligacji.

Dla prawnika charakterystycznymi cechami obligacji hybrydowych są brak wykupu, albo oddalony w czasie jego termin. Emitent nie może wcześniej wykupić obligacji (chyba, że zachodzą ściśle określone zdarzenia określone w warunkach emisji). Wierzytelności obligatariuszy z tytułu obligacji są podporządkowane względem innych płatności. Emitent ma prawo zawieszenia wypłaty kuponu, ale jeżeli decyduje się na płatność dywidendy, będzie zmuszony takie zawieszone odsetki zapłacić. W jurysdykcjach, w których jest to możliwe, emitent może wymusić konwersję obligacji na kapitał zakładowy emitenta.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Obligacje hybrydowe mogą być emitowane na podstawie polskiej ustawy o obligacjach.

Praktyczna różnica między obligacjami hybrydowymi, a zwykłym długiem to wspomniana elastyczność co do dokonywania płatności. Z punktu widzenia ułożenia struktury długu w spółce, zwiększenie zadłużenia poprzez emisję obligacji hybrydowych może być łatwiejsze – inni wierzyciele mogą zaakceptować emisję podporządkowanych obligacji hybrydowych, ponieważ daje im to lepszą pozycję w przypadku upadłości emitenta. Z kolei w porównaniu do emisji akcji, przy emisji instrumentów hybrydowych nie dochodzi do rozwodnienia, nie ma prawa poboru, inwestorzy nie dostają prawa głosu na walnych zgromadzeniach spółki, a odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu (inaczej niż dywidenda).

3. Jakie są ryzyka po stronie obligatariuszy?

Największym ryzykiem dla obligatariuszy jest oczywiście upadłość emitenta, przy jednoczesnym podporządkowaniu ich wierzytelności innym wierzycielom. W kolejce do spłaty mogą się znaleźć na końcu, co zmniejsza ich szanse na całkowitą spłatę. Innym ryzykiem to brak możliwości wymuszenia wcześniejszego wykupu – warunki obligacji hybrydowych nie przewidują przypadków naruszenia, albo podstaw do skorzystania z opcji wcześniejszego wykupu. Tak więc obligatariusz może jedynie obserwować i czekać na spłatę, nawet jeżeli w spółce źle się dzieje.

4. Czy po zawarciu ostatnich umów EBI z Tauronem i Energą oraz BGK z Tauronem można się spodziewać zwiększonego zainteresowania tym instrumentem?

W ostatnich 12 miesiącach obligacje hybrydowe zostały wyemitowane przez Tauron Polska Energia S.A. oraz Energa S.A. i nabyte przez Europejski Bank Inwestycyjny w ramach planu Junckera. Ta pierwsza emisja w grudniu 2016 roku była niejako pionierska i wyznaczyła kierunek. We wrześniu 2017 roku Tauron poinformował o zawarciu umowy dotyczącej programu emisji obligacji hybrydowych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Tak więc można powiedzieć, że zainteresowanie obligacjami hybrydowymi się utrzymuje. Wydaje mi się, że ze względów opisanych wcześniej, obligacje hybrydowe stanowią atrakcyjny instrument dla emitentów oraz dla świadomych ryzyka inwestorów.

Rozumiem przy tym, że Komisja Nadzoru Finansowego zamierza podjąć działania na rzecz ograniczania kierowania emisji obligacji podporządkowanych dla inwestorów nieprofesjonalnych. Ta inicjatywa dotyczy ofert obligacji przez banki, ale w równej mierze będzie się stosować się do obligacji hybrydowych, ze względu na ich podporządkowanie.

Zobacz: Kalkulatory

5. Przedstawiciele z jakich branż mogą zostać emitentami takich instrumentów? Do jakiego typu inwestycji jest on wykorzystywany?

Emitentami takich instrumentów mogą być spółki, właściwie z każdego sektora, które posiadają rating i chcą go poprawić, albo utrzymać. Obligacje hybrydowe zapewniają długoterminowe finansowanie co może być pomocne przy inwestycjach obliczonych na lata.

Wyłączyłbym tutaj instrumenty kapitałowe specyficzne dla podmiotów sektora finansowego. Myślę o instrumentach kapitałowych Tier II, które mogą być emitowane przez banki na podstawie rozporządzenia 575/2013 w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych (rozporządzenie CRR). To też są instrumenty hybrydowe. Emisje tych instrumentów niewątpliwie będą następować, ponieważ banki są zobowiązane przez przepisy prawa do utrzymywania określonej struktury kapitałowej, niemniej potrzebne są w tym celu prace legislacyjne, aby to w Polsce umożliwić.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.